۱۴۰۳-۰۴-۰۱ ۱۱:۵۸ ب.ظ

یک اختراع جالب برای رفع یخ‌زدگی کامل جاده

به گزارش خبرنگار گروه علم و پیشرفت خبرگزاری فارس به نقل از نیواطلس، دانشمندان دانشگاه صنعتی دالیان ساختار جدیدی مبتنی بر استفاده از نانوسیم‌های مسی ساخته‌اند که انواع سطوح را با کارایی نزدیک به ۱۰۰ درصد یخ‌زدایی می‌کند.

در دهه‌های گذشته، ابزار یخ زدایی متنوعی عرضه شده‌اند. برخی حاوی پوشش‌های شیمیایی هستند، در حالی که برخی دیگر دارای ساختارهای نانومقیاس هستند که اجازه نمی‌دهند آب و یخ به هم بچسبند. برخی از آنها از الکتریسیته برای گرم کردن سطوح با گرافن یا نانولوله های کربنی استفاده می کنند، در حالی که برخی دیگر از پوشش های مغناطیسی ساخته شده اند که یخ را مستقیماً می لغزانند.

برای انجام مطالعه جدید، محققان دانشگاه دالیان مجموعه‌هایی از نانوسیم‌های مسی را طراحی کردند که از مزیت گرم کردن سطوح بدون نیاز به منبع انرژی مصنوعی برخوردارند. آنها انرژی خود را از نور خورشید دریافت می کنند و طوری طراحی شده‌اند که به طور موثر گرما را جذب و به آرامی در کل آرایه توزیع کنند.

پژوهشگران از طریق مجموعه‌ای از آزمایش‌ها، مؤثرترین طرح‌ها را شناسایی کردند: نانوسیم‌های عمودی با فاصله‌ای ۲ یا ۳ میکرومتری از یکدیگر توانستند بیش از ۹۵ درصد از نور خورشید را که به آنها برخورد می‌کند جذب کنند، و رسانایی حرارتی بالای مس به آنها اجازه می‌دهد تا به طور موثر پخش شوند. نتیجه نهایی یک سطح کاملا آبگریز با اثر یخ زدایی نزدیک به ۱۰۰ درصد بود. البته برای تولید انبوه تجاری این محصول هنوز باید آزمایش‌های بیشتری انجام شود.

پایان پیام/

بیشتر بخوانید  پرداخت وام اربعین در بانک ملی+جزئیات- اخبار سازمان ها و شرکت ها - اخبار بازار تسنیم