۱۴۰۳-۰۳-۲۴ ۷:۳۵ ب.ظ

یادداشت: صاعقه زرد در صدر جدول لیگ

[ad_1]

کد خبر : ۱۹۶۱۸۹۱ | ۰۹ شهریور ۱۴۰۲ ساعت ۰۵:۰۰ | ۹۰۷ بازدید | ۴ دیدگاه

واکاوی رکورد تاریخی سپاهانی‌ها؛

سپاهان در چهارمین هفته از فصل جدید لیگ برتر با وجود ۱۰نفره‌شدن توانست پیکان را شکست دهد تا رکورد ۱۰۰درصد پیروزی خود را در هفته‌های ابتدایی فصل جدید حفظ کند.

یادداشت: صاعقه زرد در صدر جدول لیگ

به گزارش “ورزش‌سه”، این تیم حالا با ۱۲امتیاز از ۴بازی، صدرنشین لیگ و تنها تیمی است که هنوز امتیاز از دست نداده است. این بهترین شروع سپاهان در تاریخ لیگ برتر و البته در تاریخ لیگ‌های کشور است، چون زردپوشان در سال‌های پیش از راه‌اندازی لیگ برتر اساسا آنقدرها تیم بزرگ و قدرتمندی نبودند که بخواهند لیگ را به این خوبی و با ۴برد متوالی آغاز کنند. 
تا ۲۲سال پیش که لیگ حرفه‌ای در ایران راه‌اندازی شد، سپاهان هرگز به چنین آماری نرسیده بود و البته هرگز سابقه قهرمانی در لیگ برتر را هم نداشت. فصل ۸۲-۱۳۸۱ که نخستین قهرمانی تاریخ این تیم در دومین دوره لیگ برتر رقم خورد، سپاهان فرهاد کاظمی از ۱۰بازی اول خودش صاحب ۹برد و یک مساوی شد اما مساوی در همان هفته دوم رقم خورد و به این ترتیب آمار سپاهان بعد از ۴هفته، ۳برد و یک تساوی بود. 
سال۹۴ سپاهان که تازه با حسین فرکی قهرمان لیگ چهاردهم شده بود، لیگ پانزدهم را هم با ۳پیروزی آغاز کرد اما تیم فرکی بعد از غلبه بر استقلال خوزستان، ذوب‌آهن و پرسپولیس، در گام چهارم مقابل فولاد خوزستان با تساوی یک-یک متوقف شد. جالب اینکه سپاهان با وجود این شروع توفانی در پایان آن فصل به مقام یازدهم رسید اما استقلال خوزستان و پرسپولیس که در هفته‌های ابتدایی مغلوب این تیم شده بودند، به مقام‌های اول و دوم رسیدند!

بیشتر بخوانید  ساکت: قرار من با شما بعد از فیفادی!
1918218

*  ذوب‌آهن، ذوب‌آهن، پرسپولیس
در تاریخ لیگ برتر فوتبال ایران، تیم ذوب‌آهن ۲بار و پرسپولیس یک‌بار توانسته‌اند لیگ برتر را با ۴برد آغاز کنند و جالب اینکه تفاضل گل تیم‌ها در هر ۴شروع با هم برابر بوده است. سال۱۳۸۲ و در آغاز سومین دوره لیگ برتر، ذوب‌آهن ۴برد به دست آورد و تفاضل گل این تیم ۷+ بود. ذوبی‌ها در آن فصل ۹گل زده و ۲گل خورده داشتند؛ یعنی دقیقا مساوی با سپاهان امسال. سال۸۴ و در ابتدای لیگ پنجم باز هم ذوب‌آهن هر ۴بازی ابتدایی‌اش را برد؛ این‌بار ذوبی‌ها ۸گل زده و یک گل خورده داشتند. سال۸۶ و در شروع فصل هفتم، یعنی همان فصلی که پرسپولیس با افشین قطبی به مقام قهرمانی رسید، سرخپوشان ۴بازی را بردند و گل‌های زده و خورده این تیم ۱۰ بر ۳ بود. همین شروع با توجه به گل‌های زده بیشتر می‌تواند عنوان بهترین شروع تاریخ لیگ برتر را در ۴هفته ابتدایی از آن خودش کند و ذوب‌آهن و سپاهان پشت سر سرخپوشان قرار می‌گیرند. اما همه اینها درصورتی است که فقط ۴هفته ابتدایی را ملاک مقایسه قرار دهیم. اگر هفته پنجم را هم به این آمارها اضافه کنیم، پرسپولیس قطبی و ذوب‌آهن لیگ پنجم از دور خارج می‌شوند و فقط ذوب‌آهن لیگ سوم است که با حداکثر امتیاز در صدر می‌ماند. ذوبی‌ها در فصل ۸۳-۸۲ با هدایت رسول کربکندی بعد از اینکه ۴بازی ابتدایی را از فجرسپاسی، پیکان، سپاهان و استقلال اهواز ‌بردند، در هفته پنجم مقابل استقلال تهران هم ۲ بر یک ‌پیروز‌ شدند. آنها تنها تیم تاریخ لیگ برتر هستند که ۵بازی ابتدایی را برده و حالا سپاهان در کمین رسیدن به رکورد آنهاست.

بیشتر بخوانید  واکنش کاربران به برد استقلال در دربی نود و ششم
1918217

* بهترین تیم ۱۰‌نفره لیگ
سپاهان علاوه بر اینکه ۴هفته ابتدایی را با ۴برد متوالی آغاز کرده صاحب بهترین خط حمله و بهترین گلزن لیگ برتر نیز هست. تیم مورایس در ۴بازی به ۹گل رسیده و بالاتر از تمامی تیم‌ها قرار گرفته است. جالب اینکه سپاهان در ۴بازی ۳اخراجی داده که در نوع خودش یک رکورد محسوب می‌شود اما این اخراج‌ها و ۱۰نفره‌شدن مقابل رقبا هم نتوانسته مانع موفقیت زردپوشان شود. در همین بازی آخر مقابل پیکان، اصفهانی‌ها یک نیمه کامل را ۱۰نفره بازی کردند اما ۲گل برتری خود را دقیقا در همین نیمه به حریف زدند. این نخستین بازی فصل سپاهان بود که تیم مورایس امید گل کمتری نسبت به حریفش داشت (۱٫۱۹ به ۱٫۳۱) اما با وجود این ۳امتیاز را کسب کرد و رکورد ۱۰۰درصدی خودش را حفظ کرد. سپاهان در هفته پنجم میزبان فولاد خواهد بود و برای رسیدن به رکورد قدیمی ذوب‌آهن باید خوزستانی‌ها را با سرمربی جدیدشان شکست دهد.


[ad_2]
Source link