۱۴۰۳-۰۳-۱۰ ۴:۱۸ ب.ظ

کدام ماسک‌ها در مقابل کرونای دلتا بهتر عمل می‌کنند؟

با گسترش نوع دلتای بیماری کووید-۱۹، که به گونه‌ای تهاجمی و با قدرت سرایت زیاد افراد را مبتلا می‌کند، مقامات کشور‌ها بار دیگر مقررات استفاده از ماسک در محیط‌های سربسته و عمومی را تشدید کرده‌اند و از مردم خواسته‌اند ماسک را فراموش نکنند.

نوع دلتای ویروس کرونا که نخستین بار در هند پدید آمد تا کنون در بیش از ۱۰۰ کشور جهان یافت شده است. در واقع تمامی ویروس‌ها پیوسته جهش پیدا می‌کنند و اغلب تغییرات‌شان چندان مهم نیست با این حال برخی از گونه‌های جهش‌یافته ممکن است سرعت انتقال بیشتری داشته باشند، عوارض حادتری ایجاد کنند یا از سدّ ایمنی واکسن‌ها بگذرند که در گونه دلتای ویروس کرونا این نوع جهش دیده می‌شود.

در این شرایط و از آنجا که نوع دلتا بسیار مسری است، برخی از کارشناسان حوزه سلامت تاثیر ماسک‌های پارچه‌ای را زیر سوال برده و توصیه می‌کنند بهتر است شهروندان ماسک‌های N۹۵ و KN۹۵ را استفاده کنند. اما این نوع ماسک‌ها چرا برای نوع دلتای ویروس ارجحیت دارند و کدام یک از آن‌ها مناسب‌تر است؟

کدام ماسک ها در مقابل کرونای دلتا بهتر عمل می کنند؟

باید گفت ماسک‌های N۹۵ و KN۹۵ نسبت به ماسک‌های پارچه‌ای یا طبی بهتر دهان و بینی را می‌پوشانند. البته این حرف درستی است که ماسک‌های پارچه‌ای یا طبی را می‌توان با زدن گره در پشت گوش محکم کرد، با این حال ماسک‌های N۹۵ به صورت طبیعی چفت و بست مناسب‌تری دارند و روی صورت بهتر سوار می‌شوند.

در واقع ماسک‌های پارچه‌ای تا حد زیادی از تراوش قطرات تنفسی توسط فرد به محیط بیرون جلوگیری می‌کنند. این در حالی است که ماسک‌های N۹۵ ذرات استنشاقی بزرگ و کوچک را فیلتر می‌کنند و به این ترتیب محافظت بیشتری اعمال می‌شود.

بیشتر بخوانید  افزایش بی‌تحرکی و بروز اختلالات اسکلتی/انتقاد از سقف بیمه‌ها برای جلسات «فیزیوتراپی»

کدام ماسک ها در مقابل کرونای دلتا بهتر عمل می کنند؟

برای مثال ماسک‌های N۹۵ یا KN۹۵ از پنج لایه تشکیل شده‌اند. تعداد لایه‌ها در ماسک طبی ۳ عدد و در ماسک‌های پارچه‌ای تنها یک عدد است.

تفاوت ماسک‌های KN۹۵ و N۹۵ چیست؟

این دو ماسک که از درجه فیلتر بالایی برخوردارند به دلیل نام مشابه باعث سردرگمی بخشی از مصرف‌کنندگان شده‌اند.

هر دوی این ماسک‌ها به خوبی روی صورت قرار می‌گیرند و در فیلتر کردن ذرات معلق در هوا بسیار موثر هستند. تحقیقات آزمایشگاهی نشان داده است این ماسک‌ها مانع از ورود ۹۵ درصد ذرات بسیار ریز به درون دهان و بینی افراد می‌شوند.

ماسک‌های N۹۵ توسط کشور‌های متعددی از جمله آمریکا تولید می‌شوند، با این حال ماسک KN۹۵ محصول چین است. هرچند کارشناسان می‌گویند این ماسک نسبت به نمونه آمریکایی‌اش از سطح تاثیر کمتری برخوردار است، با این حال همچنان نسبت به ماسک‌های طبی یا پارچه‌ای برای جلوگیری از ابتلا به کرونا قوی‌تر عمل می‌کند.

در ابتدای همه‌گیری به دلیل هجوم افراد به خرید ماسک‌های N۹۵ این محصول در بازار کمیاب شده بود. با این وجود و با گذشت زمان، میزان تولید ماسک‌ها در کارخانه‌ها افزایش یافت و این محصول کمابیش در دسترس قرار گرفته است.