۱۴۰۳-۰۳-۲۴ ۱۰:۰۱ ب.ظ

کاهش محسوس مرگ و میر پس از تزریق واکسن کرونا در کشور

ایرج حریرچی معاون وزیر بهداشت در گفتگوی خبری اظهار کرد: ورود واکسن خارجی و در دسترس بودن واکسن داخلی به طور قابل توجهی افزایش پیدا کرده و ما در شرایط فعلی توانایی تزریق روزانه ۵۰۰ هزار واکسن را داریم و در چند روز آینده این ظرفیت به یک درصد جمعیت کل کشور یعنی ۸۴۰ هزار تزریق واکسن در یک روز خواهد رسید.

او افزود: عدم هماهنگی‌ها و ناهماهنگی‌های وجود دارد که از این بابت عذرخواهی می‌کنیم و قسمت عمده مشکل این است که بعضی از افراد دعوت شده و بعضی از افراد بالای ۷۰ سال و حتی بالای ۶۰ سال ‌علی رغم دعوت به اطلاعیه ما هنوز مراجعه نکردند و  جمعیت بالای ۶۰  ما ۹/۵ درصد جامعه هستند یعنی ۸ میلیون و ۱۰۰ هزار نفر ولی بیش از ۷۰ درصد مرگ و میر و بیش از ۶۰ درصد موارد بستری کرونایی کشور را ایجاد می‌کنند.

حریرچی بیان کرد: در افراد واکسینه شده در کشور و در جامعه ۷۰ سال به بالا که ۷۰ درصد آنها را واکسینه کردیم میزان مرگ و میر و میزان بستری به شدت کاهش یافته و خبر بد این است که عمده مرگ و میر فعلی در پیک پنجم در کرونا و بستری در ICU مربوط به افراد غیر واکسینه و و رده سنی ۵۰ الی ۶۰ سال که هنوز موفق به دریافت واکن نشده اند هستند. طبق اعلام سازمان  بهداشت جهانی تمامی واکسن ها دارای صد درصد کارایی در برابر مرگ و میر ناشی از کرونا هستند و اثر بخشی بسیار بالا در مقابل کووید شدید دارند و تاثیر بسیار مثبت در جلوگیری در بستری دارند.

بیشتر بخوانید  نان بخورید تا لاغر شوید!

بیشتر بخوانید : مراقبتهای پس از واکسن کرونا

برخی ادعاهای مردم در خصوص واکسن کرونا

معاون وزیر بهداشت گفت: برخی باور‌های غلط و تبلیغات اشتباه در این زمینه وجود دارد، برای مثال برخی‌ها مدعی هستند که تاثیر گذاری واکسن‌ها کم بوده و آن‌ها را برای بدن ضرر اعلام کردند. ادعای دیگری که از سوی افراد دیگر دیده می‌شود این است که آن‌ها می‌گویند علت کرونا گرفتن افراد پس از واکسینه شدن به دلیل تزریق واکسن بوده است.

او ادامه داد: گفتنی است؛ باتوجه به واکسینه شدن برخی از افراد، کادر درمان و برخی هنرمندان که بعد از تزریق واکسن، کرونا گرفته اند تقریبا تمام موارد کم علامت و به صورت درمان در منزل هستند.

او ادامه داد: اکثر افراد نیز به گونه‌ای هستند که یا یک دوز واکسن را دریافت کردند یا از تزریق واکسن دوز دوم، سه هفته نگذشته و اثرات واکسیناسیون کامل حاصل نشده است. در چند روز آینده باید همت کرده تا تمام افراد بالای ۶۰ و ۷۰ سال را به صورت کامل واکسینه کنیم و سپس به گروه‌های شغلی پر خطر و رده سنی پایین‌تر وارد شویم.

حریرچی با بیا اینکه ظرفیت واکسن موجود برای واکسیناسیون گروه هدف و سالمند به اندازه زدن دو دوز به این گروه کافی است بیان کرد: بدون شک هیچ کمبودی در این زمینه وجود ندارد و ما واکسن‌هایی مثل سینوفارم و اسپوتنیک و آسترانزکا وارداتشان به اندازه کافی برای جمعیت هدف باتوجه به دوز دوم شروع شده و واکسن برکت و دیگر واکسن‌های داخلی در هفته‌های آینده به صورت تصاعدی در اختیار جامعه خواهد بود.