۱۴۰۳-۰۳-۰۶ ۴:۰۸ ق.ظ

کارشناسان صهیونیست: اسرائیل مجبور است بعد از جنگ حضور حماس در غزه را بپذیرد

[ad_1]

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری تسنیم، با ادامه جنگ فرسایشی رژیم صهیونیستی در نوار غزه، مواضع و طرح‌های مبهمی که «بنیامین نتانیاهو» نخسست‌وزیر و سایر سران این رژیم درباره معامله تبادل اسرا و روز بعد از جنگ و … مطرح کرده‌اند، کارشناسان و تحلیلگران صهیونیست به اتفاق آرا معتقدند که حماس بعد از جنگ در نوار غزه باقی خواهد ماند و اسرائیل و جامعه بین‌المللی مجبورند که با این حقیقت روبرو شوند.

این کارشناسان تاکید دارند که اسرائیل در تحقق اهداف جنگی خود از جمله نابودی جنبش حماس و از بین بردن زرادخانه نظامی آن و بازگرداندن اسرای اسرائیلی از غزه شکست خورد. همچنین ارتش اسرائیل حتی یک اسیر را هم نتوانست از طریق عملیات‌های نظامی آزاد کند.

درباره روز بعد از جنگ نیز بسیاری از تحلیل‌های صهیونیست‌ها حاکی از آن است که حماس از معامله تبادل اسرا برای توقف دائمی حملات اسرائیل به غزه و پایان جنگ استفاده خواهد کرد. حتی اگر تشکیلات خودگردان هم به نوار غزه برگردد، باز هم حماس در این منطقه باقی می‌ماند و بر آن حکومت خواهد کرد. بنابراین اسرائیل مجبور است که حضور حماس در غزه را بپذیرد.

حماس در روز بعد از جنگ در نوار غزه باقی خواهد ماند

تسوی برئیل، تحلیلگر امور عربی و منطقه در روزنامه عبری هاآرتص در مقاله‌ای تحت عنوان « اداره غزه نیازمند حضور کسانی است که برای حماس کار می‌کنند» اعلام کرد، جنبش حماس در روز بعد از جنگ در غزه باقی خواهد ماند و تشکیلات خودگردان و یا هیچ نهاد دیگری نمی‌تواند جای آن را پر کند.

بیشتر بخوانید  تحریم‌های جدید آمریکا علیه ایران، یمن و لبنان - خبرگزاری مهر | اخبار ایران و جهان

وی افزود، وعده‌های کابینه و ارتش اسرائیل برای از بین بردن همه آثار حماس، طبیعتا غیرواقعی و غیرعقلانی است و نمی‌تواند جایی در سیاست عقلانی داشته باشد. به طور کلی حتی اگر زیرساخت‌های نظامی حماس هم بعد از جنگ تضعیف شود، همچنان هزاران فعال سیاسی و نظامی متعهد به این جنبش در غزه حضور خواهند داشت و نیروهای آن توانایی انجام نبردهای گسترده علیه ارتش اسرائیل را دارند. این نیروها در همه مناطق نوار غزه باقی خواهند ماند و صدها کیلومتر تونل در این منطقه وجود دارد که نیروهای حماس می‌توانند از آنها استفاده کنند.

این کارشناس صهیونیست تاکید کرد، حماس مقادیر زیادی سلاح و مهمات و موشک و تجهیزات جنگی دارند که در اختیارش باقی خواهد ماند و تعداد بیشتری از آنها را تولید خواهد کرد. بنابراین این جنبش همچنان در روز بعد از جنگ هم قادر به انجام عملیات‌های نظامی علیه اسرائیل خواهد بود.

جنگ اسرائیل علیه غزه بدون نابودی حماس پایان می‌یابد

«شانی کوهن» پژوهشگر صهیونیست معتقد است که نتانیاهو با فرار روبه جلو و عدم پذیرش مذاکرات درباره روز بعد از جنگ و همچنین ادامه حملات به غزه، راه بازگشت حماس برای حکمرانی در این منطقه را هموار می‌کند. نتانیاهو به جای عبرت گرفتن از اشتباهات خود همچنان اصرار دارد به استراتژی قبلی خود برگردد و از نابودی حماس حرف می‌زند؛ هدفی که با جنگ هم محقق نشد.

«مائیر بن شبات» مشاور سابق امنیت داخلی رژیم صهیونیستی نیز در مقاله‌ای در روزنامه عبری «اسرائیل هیوم» به این منظور اعلام کرد که حماس از معامله تبادل اسرا نه تنها برای پایان دادن به جنگ بلکه به عنوان تضمینی برای ادامه حکمرانی خود در نوار غزه استفاده خواهد کرد تا بیش از قبل بتواند اعتماد مردم فلسطین در نوار غزه و کرانه باختری را جلب کند.

بیشتر بخوانید  بازتاب دیدار وزیر خارجه ایران از عربستان در رسانه‌های جهان

وی افزود، بنابراین بهای اصلی که اسرائیل باید در مرحله اول تبادل اسرا بپردازد، به جان خریدن خطر پایان جنگ بدون نابودی حماس و همچنین آزادی تعداد زیادی از اسرای فلسطینی است که قدرت خود را به ویژه در کرانه باختری به شکل قابل توجهی تقویت کرده‌اند. اظهاراتی که سران سیاسی اسرائیل درباره رسیدن به همه اهداف جنگی مطرح می‌کنند کافی نیست.

این مسئول صهیونیست ادامه داد، حماس معتقد است که وضعیت داخلی اسرائیل تاثیر زیادی بر روند جنگ خواهد داشت و اگر اسرای اسرائیلی آزاد شوند فشار کمتری از جانب اسرائیلی‌ها متوجه ارتش و کابینه خواهد بود و آنها می‌توانند جنگ را از سر بگیرند. بنابراین حماس تلاش خواهد کرد تا آتش‌بس را به طور دائمی تثبیت کرده و مانع از ادامه جنگ شود. عقب‌نشینی کامل ارتش اسرائیل از نوار غزه، تعهد ارتش اسرائیل به عدم ازسرگیری عملیات‌های زمینی، آزادی تعداد زیادی از اسیران فلسطینی و ارائه تضمین‌های بین‌المللی برای شروع برنامه بازسازی غزه از جمله شروطی است که حماس برای هرگونه مذاکره درباره آتش بس مطرح کرده است.

وی در پایان گفت، حماس علاوه بر حمله غافلگیرانه و ضربه بزرگی که به وجهه اسرائیل در روز ۷ اکتبر ۲۰۲۳ (روز انجام عملیات طوفان الاقصی) زد، برای کادربندی و تصویر پایانی جنگ هم به چنین عناصری نیاز دارد تا با این دستاوردهایی که کسب کرده در سطح جهان به خود افتخار کند و وجهه «شکست ناپذیر» اسرائیل را نابود کند.

انتهای پیام/

[ad_2]

Source link