۱۴۰۳-۰۳-۰۸ ۴:۱۳ ب.ظ

چرا سفرها به ترکیه لغو نمی‌شود؟/ بی‌اعتنایی قرارگاه عملیاتی کرونا به نامه وریز بهداشت

به گزارش مهدنو،  همان طور که پیش بینی می‌شد دورهمی‌ها، مسافرت‌های نوروزی و حضور در مراسم و تجمعات به رکورد افزایش ناگهانی آمار بستری شدگان کرونا منتهی شد. با وجود هشدارهای جدی و پی در پی از سوی ستاد ملی مقابله با کرونا مردم با پایین‌ترین سطح از رعایت پروتکل‌های بهداشتی به استقبال سال نو رفتند و کادر درمان را در ابتدای خیز چهارم این پاندمی خطرناک قرار دادند. تجربه نوروز سال گذشته نشان داد که تنها با اجرای تدابیر جدی از سوی مسئولان و رعایت شیوه نامه‌های بهداشتی می‌توان با مبتلایان و قربانیان کمتری این تعطیلات دو هفته‌ای  را پشت سر گذاشت.

 

اما شواهد نشانگر این است که علاوه بر کاهش چشمگیر رعایت پروتکل‌های بهداشتی از سوی مردم، هماهنگی مسئولان قرارگاه عملیاتی ستاد مبارزه با بیماری کرونا نیز در وضعیت مطلوبی قرار ندارد. سهل‌انگاری و تعلل در تصمیم‌گیری، کشور را با شیب صعودی آمار شهرهای قرمز رو به رو کرده است.

ناکارآمدی در اجرای این  مصوبات باعث شد تا وزیر بهداشت باز هم با انتشار نامه‌ای خواستار لغو سفرهای زمینی و هوایی به کشور ترکیه شود.

 

***سفر تفریحی به ترکیه در پیک کرونا

آمارهای صعودی تعداد مبتلایان به کرونا در ترکیه نشانگر این است که این کشور همسایه در آستانه پیک حاد کرونا قرار دارد. ظرف دو هفته گذشته از ۸۱ استان  این کشور تنها یک استان کم جمعیت در وضعیت آبی قرار دارد. شمار مبتلایان در این کشور به طور نگران کننده‌ای رو به رشد است، به طوری گفته می‌شود  تنها ظرف مدت یک شبانه‌روز تعداد مبتلایان به کرونا به ۳۲ هزار نفر رسیده است. در چنین شرایطی و با پیش‌بینی قبلی، وزیر بهداشت درخواست لغو هرگونه سفر به این کشور را اعلام کرد. خواسته‌ای که با وجود نگرانی‌های مسئولان ستاد مقابله با کرونا همچنان به مرحله اجرا نرسیده است. قرمز شدن ۵۸ مرکز استان ترکیه بار دیگر وزیر بهداشت را بر آن داشت تا با انتشار نامه‌ای نسبت به ضرورت توقف سفرها به این کشور هشدار دهد. متن این نامه به شرح زیر است:

بیشتر بخوانید  موج چهارم کرونا به تهران رسید / احتمال تصمیم‌گیری برای دورکاری کارمندان

 

با توجه به شیوع گسترده بیماری کووید ۱۹ در کشور ترکیه با ویروس موتاسیون یافته ،ضروری است حداکثر تا ۴۸ ساعت آینده به مدت یک هفته ایاب و ذهاب از طریق مرزهای هوایی و زمینی با کشور مذکور متوقف گردد.بدیهی است شهروندان ایرانی که در ترکیه به سرمی برند و قصد ورود به به کشور را دارند و همچنین اتباع کشور ترکیه که در ایران بوده و قصد خروج از کشور را دارند، می‌توانند با رعایت پروتکل های مربوطه و انجام تست پی‌سی‌آر و اطمینان از عدم آلودگی اقدام به ورود و خروج نمایند.

ضمنا جهت هموطنانی که از مرزهای زمینی و هوایی وارد کشور می‌شوند ایجاد قرنطینه برای موارد مشکوک یا مثبت ضروری خواهد بود. خواهشمند است دستور فرمایید استانداران محترم در این زمینه همکاری و مساعدت لازم را به عمل آورند.»

 

گفته می شود با وجود نگرانی عمیق مسئولان ترکیه از پیک بعدی کرونا در این کشور هنوز برگزاری تورهای تفریحی توسط آژانس های مسافرتی برقرار است و شرکت های هواپیمایی نیز اقدامی برای لغو این سفرها نداشته‌اند.

 

تعداد بستری شدگان مبتلا به کرونا در هر ساعت رو به افزایش است. پس از مدت‌ها که آمار قربانیان به دو رقم رسید در شبانه روز گذشته دوباره شاهد سه رقمی شدن مرگ و میر های ناشی از این ویروس شدیم. همکاری مردم در رعایت شیوه‌نامه های بهداشتی کاهش چشمگیری در هفته‌های گذشته داشته است. ترافیک در جاده‌های برون شهری و آمار قابل توجه مسافرت های نوروزی نشانگر بی توجهی مردم و ساده انگاری آن ها در خصوص افزایش انتقال ویروس کرونا است.

بیشتر بخوانید  شناسایی شکل پای ایرانی‌ها

اکنون بیش از ۸۰ درصد از مسافران نوروزی به شهر خود باز گشته‌اند و متخصصان می‌گویند ظرف یک تا دو هفته آینده روزهای سختی را در پیش خواهیم داشت. نتیجه این سفرها  تاکنون، رساندن ۴۶ شهرستان به وضعیت قرمز، ۱۱۹ شهرستان به شرایط نارنجی و ۲۴۶ شهرستان به وضعیت زرد بوده است.

 

پر واضح است در صورتی که تدابیر جدی از سوی مسئولان و رعایت شیوه‌نامه های بهداشتی از سوی مردم اجرایی نشود در روزهای آینده شاهد افزایش تعداد قربانیان و میزان بستری شدگان خواهیم بود. پزشکان و متخصصان اعلام کرده اند ابتلا به ویروس کرونای انگلیسی(نسخه جهش یافته ویروس بیماری کووید) دوره کمون کوتاه‌تری دارد و ظرف مدت یک هفته علائم ابتدایی آن که شاهد تب، سردرد، سرفه، عطسه و بدن درد می‌شود در بدن فرد مبتلا بروز پیدا می‌کند. لازم است افراد با پدیدارشدن نخستین نشانه‌های پایدار این بیماری از هر نوع خوددرمانی در منزل و همچنین حضور در اجتماعات پرهیز داشته باشند و در اولین زمان ممکن به پزشک متخصص مراجعه کنند.