۱۴۰۳-۰۳-۲۴ ۸:۵۳ ب.ظ

پایتخت و چند شهر فرانسه در خون و آتش

پایتخت و چند شهر فرانسه برای چهارمین شب متوالی در پی قتل نوجوان ۱۷ ساله به دست پلیس، صحنه خشونت و ناآرامی بود و ۸۰ نفر زخمی و هزار نفر نیز بازداشت شدند.

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری فارس، پایتخت فرانسه برای چهارمین شب متوالی به دنبال قتل جوان ۱۷ ساله به دست پلیس صحنه خشونت و ناآرامی و آتش و دود بود.

بنا بر گزارش خبرگزاری روسی «اسپوتنیک»، وزارت کشور فرانسه از زخمی شدن حدود ۸۰ نیروی پلیس در جریان ناآرامی های شب گذشته در این کشور خبر داد.

وزارت کشور فرانسه همچنین ۴۵ هزار نیروی امنیتی را برای سرکوب اعتراضات در سراسر شهرهای شلوغ این کشور مستقر کرده است. ۴۷۱ نفر بازداشت شده‌اند و علی‌رغم آن‌که تصاویر منتشر شده در شبکه‌های اجتماعی حکایت از خشونت و درگیری دارد، رسانه‌های فرانسه مدعی شده‌اند که شب گذشته در مقایسه با شب‌های قبل از آن آرام‌تر بوده است.

از طرف دیگر،‌ برخی رسانه‌هابنا بر داده‌های وزارت کشور فرانسه گزارش کردند که در جریان ناآرامی‌های شب گذشته که پس از قتل یک نوجوان ۱۷ ساله توسط پلیس آغاز شد، حدود یکهزار نفر در این کشور بازداشت شدند.

شبکه بی اف ام تی وی نیز گزارش کرد که در شهر مارسی یک انبار مهمات در شب گذشته غارت شد و چندین سلاح به سرقت رفت که البته مهمات نداشته است.

گزارش‌ها حاکی از آن است که معترضان در چندین شهر به سرقت از مغازه‌ها، پرتاب آتش به سمت پلیس، سوزاندن زباله و خودروها ادامه دادند.

تظاهرات‌‌ها در  فرانسه در اعتراض به شلیک مرگبار پلیس این کشور به یک نوجوان  ۱۷ ساله در یک حادثه راهنمایی و رانندگی در در منطقه «نانتر» واقع در غرب پاریس از دوشنبه شب آغاز شده و جمعه شب برای چهارمین شب متوالی ادامه یافت.

بیشتر بخوانید  واکنش سخنگوی وزارت خارجه به اهانت صهیونیست‌ها به قرآن

یک مأمور پلیس صبح سه‌شنبه نوجوان ۱۷ ساله‌ای که نائل نام داشت را در یک حادثه راهنمایی و رانندگی به ضرب گلوله کشت.گفته می‌شود این راننده نوجوان بعد از متوقف شدن توسط پلیس به سمت خودرویش رفته و آن را روشن کرده اما مأمور پلیس به ظن تلاش او برای فرار به سمت وی تیراندازی کرده است.

در پی انتشار خبر قتل نوجوان ۱۷ ساله، معترضان خشمگین ساختمان‌ها و خودروهای دولتی را در حومه فرانسه به آتش کشیدند. از آن زمان به بعد، ناآرامی‌ها به سایر شهرها و مناطق فرانسه گسترش پیدا کرده است. امانوئل ماکرون، رئیس‌جمهور فرانسه مرگ این پسر نوجوان را «غیرقابل توضیح و غیرقابل توجیه» توصیف کرده است.

روز پنجشنبه رسانه‌های بین‌المللی گزارش دادند که افسری که مرتکب این قتل شده با اتهام قتل شبه‌عمد روبرو شده است. یک وکیل خانواده ناهل به آسوشیتدپرس گفت که خواستار آن هستند که این افسر به «قتل» متهم شود.