۱۴۰۳-۰۳-۰۲ ۸:۳۷ ق.ظ

ویروس کرونا نوزادان را هم درگیر می‌کند

آرش بردبار، فوق تخصص نوزادان و رئیس بیمارستان شهید اکبرآبادی تهران  اظهار کرد: اولین بار که کووید ۱۹ در چین تشخیص داده شد، چینی‌ها ادعا کردند ویروس کرونا از مادر به نوزاد منتقل نمی‌شود، اما پس از ورود ویروس به ایران ما به عنوان یکی از بزرگترین زایشگاه‌های کشور، شاهد ابتلای برخی از نوزادان پس از تولد از مادر مبتلا به کرونا بودیم و می دیدیم که پی سی آر نوزاد پس از تولد مثبت می‌شد.

او افزود: ایران جزو اولین کشور‌هایی بود که این گزارش را با مقالات معتبر علمی به دنیا ارائه داد و دنیا را از این مسئله آگاه کرد.

بردبار ادامه داد: ابتدا تصور بر این بود که انتقال ویروس تنها از طریق تنفس و مخاط امکان پذیر است، اما بعد‌ها مشخص شد که حتی جفت نیز می‌تواند ویروس را به نوزاد منتقل کند.

این فوق تخصص نوزادان ادامه داد: البته علائم بیماری در نوزادان خیلی شدید نیست، یعنی علائمی که در نوزادان مشاهده می‌شود با انجام یک سری اقدامات حمایتی قابل درمان است و نیازی به درمان‌های پیچیده و زمان بری که افراد بالغ باید انجام دهند، نیست.

او بیان کرد: در صورت ابتلای نوزاد به کرونا و در شرایطی که نوزاد نیاز به دریافت اکسیژن داشته باشد از طریق دستگاه‌های مخصوص تهویه مکانیکی که برای نوزادان نارس استفاده می‌شود، این کاهش اکسیژن جبران خواهد شد و خوشبختانه تاکنون به ندرت شاهد مرگ و میر نوزادان بر اثر کرونا بوده ایم و موفق شدیم اکثر نوزادان مبتلا را با درمان‌های رایج درمان کنیم.

بردبار گفت: دلتا کرونا در حال حاضر افراد کم سن و اطفال را بیشتر درگیر می‌کند و این درگیری دو دلیل دارد؛ یکی اینکه این سویه تمایل بیشتری به درگیر کردن افراد کم سن دارد و دوم این که در حال حاضر واکسیناسیون برای افراد مسن صورت می‌گیرد و طبیعی است که شاهد کاهش آمار ابتلا در بین افراد مسن باشیم.

بیشتر بخوانید  تکذیب سخنان زالی توسط سفارت ژاپن

این فوق تخصص نوزادان  توضیح داد: اگر سایر گروه ها هم واکسینه شوند، آمار ابتلا و مرگ و میر کاهش می یابد.

او یادآوری کرد: مادر مبتلا به کرونا می‌تواند به نوزاد خود با رعایت کامل شیوه نامه‌های بهداشتی مثل استفاده از ماسک ضدعفونی کردن دست و سینه شیر بدهد. شیر مادر همچنان یک فاکتور محافظتی و کمک کننده به سیستم ایمنی شیرخوار به حساب می‌آید و در حال حاضر یکی از مهم‌ترین آنتی‌بادی‌ها برای درمان نوزادان مبتلا به کروناست.