۱۴۰۳-۰۳-۲۴ ۷:۳۶ ب.ظ

وزارت اقتصاد: تخلف احتمالی در مورد افزایش قیمت خوراک بررسی می‌شود

به گزارش خبرگزاری مهر وزارت امور اقتصادی و دارایی در پاسخ به انتقادات مطرح شده در مورد افزایش نرخ خوراک پتروشیمی، اعلام کرد: در جلسه چهارشنبه گذشته هیأت دولت، رئیس جمهور پس از ارائه گزارشی از افزایش قیمت محصولات پتروشیمی بدون اخذ مجوزهای لازم در جلسه هیئت دولت، به وزیر دادگستری مأموریت داد، با بررسی دقیق اسناد و دلایل این افزایش قیمت، با متخلفان برخورد قاطع و مقتضی صورت گیرد.

در همین حال بر اساس اعلام مدیر نظارت بر بورس‌ها سازمان بورس و اوراق بهادار، در چارچوب نظارت معمول و طبق رویه‌های نظارتی، از تاریخ ۱۷ اردیبهشت ماه تاکنون، چندین پرونده معاملات مبتنی بر اطلاعات نهانی، پیش‌دستی در معاملات و سوءاستفاده مربوط به اشخاص حقوقی، شناسایی شده و در جریان رسیدگی است.

با توجه به ابلاغیه اخیر معاون اول رئیس جمهور و افزایش ظن معاملات مبتنی بر اطلاعات نهانی حوالی تاریخ مورد اشاره، پس از استعلام و دریافت اسامی مطلعان از تصمیم نرخ خوراک و اشخاص تحت تکفل آن‌ها به عنوان دارندگان اطلاعات نهانی، در بازه زمانی فوق معاملات اشخاص معرفی شده بررسی و در صورت مشاهده کوچک‌ترین تخلف، به نحو مقتضی مورد پیگیری و رسیدگی قرار می‌گیرد.

سازمان بورس اطمینان داده که این تخلفات به صورت خودکار و به وسیله هشدارهای بسته جدید نظارتی هوشمند کشف می‌شود؛ لذا در شناسایی و رسیدگی به این تخلفات، هیچ محدودیت و خط قرمزی وجود ندارد. هرچند با توجه به قوانین و مقررات، تا پایان زمان مراحل رسیدگی، امکان افشای هویت اشخاص متخلف میسر نیست اما در صورت صدور رأی قطعی، اسامی متخلفان منتشر می‌شود.

بیشتر بخوانید  هواشناسی ایران 1402/05/05؛ هشدار رشد شدید ابرهای همرفتی برای برخی مناطق کشور/ هشدار سازمان هواشناسی برای تهرانی ها- اخبار هواشناسی - اخبار اقتصادی تسنیم

لازم به ذکر است که این تخلف از مصادیق ماده ۴۶ قانون بازار بوده و جرم محسوب می‌شود لذا در صورت صدور رأی قطعی در سازمان بورس که می‌تواند شامل آرایی مانند سلب صلاحیت و جریمه نقدی باشد، متعاقباً موضوع از طریق مراجع قضائی به منظور رسیدگی کیفری مورد پیگیری قرار خواهد گرفت.