۱۴۰۳-۰۲-۳۱ ۷:۱۲ ق.ظ

هواشناسی ایران ۱۴۰۲/۰۵/۱۴؛ هشدار بارش های سیل آسا در ۸ استان- اخبار هواشناسی – اخبار اقتصادی تسنیم

[ad_1]

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم، بر اساس تحلیل نقشه‌های همدیدی و آینده‌نگری سازمان هواشناسی طی ۲ روز آینده در شمال استان‌های آذربایجان غربی، آذربایجان شرقی،‌ برخی مناطق اردبیل، مازندران، گلستان، خراسان شمالی، شمال خراسان رضوی،‌ سمنان و ارتفاعات استان‌های واقع در دامنه‌های جنوبی البرز مرکزی رگبار،‌ رعدوبرق و وزش باد شدید موقتی و در مناطق مستعد گردوخاک پیش‌بینی شده است.

از روز دوشنبه تا چهارشنبه این وضعیت در شمال غرب، دامنه‌های شمالی و جنوبی البرز مرکزی، برخی مناطق سمنان،‌ اصفهان و استان‌های واقع در دامنه‌های زاگرس مرکزی روی می‌دهد.

طی ۳ روز آینده در ساعات بعدازظهر و اوایل شب در شمال و شرق هرمزگان، جنوب کرمان،‌ جنوب و جنوب شرق فارس رگبار،‌ رعدوبرق، وزش باد شدید موقتی و گردوخاک پیش‌بینی می‌شود.

سه‌شنبه این وضعیت علاوه بر مناطق مذکور برای غرب یزد و شمال فارس پیش‌بینی شده است. طی ۵ روز آینده در برخی مناطق شمال شرق و شرق به‌ویژه زابل،‌ بخش‌هایی از مرکز و دامنه‌های جنوبی البرز در برخی ساعات وزش باد شدید گاهی همراه با گردوخاک پیش‌بینی می‌شود. شرق دریای عمان طی ۵ روز آینده مواج است.

توصیف سامانه: افزایش گرادیان فشار سطح زمین

زمان پایان: یکشنبه ۱۴۰۲/۰۵/۱۵

نوع مخاطره: وزش باد شدید، گردوخاک، در نواحی مستعد طوفان شن

منطقه اثر:

شنبه ۱۴۰۲/۰۵/۱۴: شمال سیستان و بلوچستان، شرق خراسان جنوبی.

یکشنبه ۱۴۰۲/۰۵/۱۵: شمال سیستان و بلوچستان، شرق خراسان جنوبی، جنوب و شرق سمنان.

اثر مخاطره: در مناطق مستعد توفان گردوخاک و شن، کاهش شعاع دید و کاهش کیفیت هوا، اختلال در ناوگان حمل‌ونقل، خسارت به تجهیزات شهری و برون‌شهری از جمله سقوط بنر، تابلوهای تبلیغاتی، داربست‌ها، دکل‌های برق و سازه‌های موقت، سقوط اشیا از ارتفاعات و احتمال شکستن نهال‌ها و درختان کهنسال.

بیشتر بخوانید  مجلس تعیین نرخ خوراک پتروشیمی را به دولت واگذار کرد- اخبار بازار سهام | بورس - اخبار اقتصادی تسنیم

توصیه: اجتناب از رفت‌وآمدهای غیرضروری برای افراد سالمند و بیمارهای تنفسی و قلبی، پرهیز از فعالیت کویرنوردی، احتیاط در تردد جاده‌ای، اطمینان از استحکام سازه‌های موقت، احتیاط در فعالیت‌های عمرانی، اجتناب در عبور و مرور و عدم پارک خودرو در حاشیه ساختمان‌های نیمه‌کاره و درختان کهنسال و محدودیت در فعالیت‌های کشاورزی.

توصیف سامانه: رشد ابرهای همرفتی و سامانه بارشی

زمان پایان: یکشنبه ۱۴۰۲/۰۵/۱۵

نوع مخاطره: رگبار باران، رعدوبرق، وزش باد شدید موقت در مناطق مستعد خیزش گردوخاک

منطقه اثر:

شنبه ۱۴۰۲/۰۵/۱۴: شمال آذربایجان غربی، شمال آذربایجان شرقی، اردبیل، خراسان شمالی، دامنه و ارتفاعات در استان‌های مازندران و گلستان، جنوب و شرق فارس، ارتفاعات هرمزگان.

یکشنبه ۱۴۰۲/۰۵/۱۵: خراسان شمالی، شمال خراسان رضوی، دامنه و ارتفاعات در استانهای گلستان، مازندران، سمنان، تهران و البرز، جنوب شرق فارس، ارتفاعات هرمزگان.

اثر مخاطره: احتمال آب‌گرفتگی معابر، احتمال جاری شدن روان‌آب، احتمال سیلاب و بالا آمدن ناگهانی سطح آب رودخانه‌ها و مسیل‌ها، صاعقه، وزش باد، در نواحی مستعد خیزش گردوخاک، احتمال خسارت به سازه‌های موقت از جمله بنرها، داربست‌ها و تابلوهای تبلیغاتی و احتمال شکستن درختان کهنسال.

توصیه: احتیاط و اجتناب از تردد و توقف در حاشیه رودخانه‌ها و مسیل‌ها، اجتناب از اتراق در حاشیه و بستر رودخانه‌ها و مسیل‌ها، احتیاط در سفرهای برون‌شهری به‌ویژه اطراف رودخانه‌ها، احتیاط در فعالیت‌های کوه‌نوردی و جابه‌جایی عشایر، آمادگی دستگاه‌های اجرایی و امدادی و پاک‌سازی دهانه پل‌ها، لایروبی کانال‌ها و آب‌روها.

توصیف سامانه: افزایش گرادیان فشار سطح

زمان پایان: یکشنبه ۱۴۰۲/۰۵/۱۵

نوع مخاطره: وزش باد شدید، در نواحی مستعد خیزش گردوخاک

منطقه اثر:

شنبه ۱۴۰۲/۰۵/۱۴: جنوب و شرق خراسان رضوی، خراسان جنوبی، شرق و جنوب سمنان، قم، جنوب تهران، شمال اصفهان.

بیشتر بخوانید  نامه کارگران به رئیس مجلس برای اصلاح 4 ایراد برنامه هفتم- اخبار کار آفرینی و اشتغال - اخبار اقتصادی تسنیم

یکشنبه ۱۴۰۲/۰۵/۱۵: جنوب و شرق خراسان رضوی، خراسان جنوبی، سیستان و بلوچستان، شمال و شرق اصفهان، قم، شرق کرمان.

اثر مخاطره: در مناطق مستعد خیزش گردوخاک، کاهش شعاع دید و کاهش کیفیت هوا، احتمال خسارت به تجهیزات شهری و برون‌شهری از جمله سقوط بنر، تابلوهای تبلیغاتی، داربست‌ها و سازه‌های موقت، احتمال سقوط اشیا از ارتفاعات و احتمال شکستن نهال‌ها و درختان کهنسال
توصیه: احتیاط و اجتناب از رفت‌وآمدهای غیرضروری برای افراد سالمند و بیمارهای تنفسی و قلبی، پرهیز از فعالیت کویرنوردی، احتیاط در تردد جاده‌ای، اطمینان از استحکام سازه‌های موقت، احتیاط در فعالیت‌های عمرانی، احتیاط در عبور و مرور و عدم پارک خودرو در حاشیه ساختمان‌های نیمه‌کاره و درختان کهنسال و محدودیت در فعالیت‌های کشاورزی.

انتهای پیام/+

[ad_2]

Source link