۱۴۰۳-۰۲-۳۱ ۶:۰۶ ق.ظ

هواشناسی ایران ۱۴۰۲/۰۵/۰۳؛ استقرار توده هوای گرم در کشور/ هشدار هواشناسی برای برخی مناطق- اخبار هواشناسی – اخبار اقتصادی تسنیم

[ad_1]

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم، بر اساس تحلیل نقشه‌های همدیدی و آینده‌نگری سازمان هواشناسی امروز در ساعات بعدازظهر و اوایل شب در شمال آذربایجان غربی، شمال آذربایجان شرقی، جنوب شرق سیستان و بلوچستان و ارتفاعات هرمزگان افزایش ابر، رگبار، رعدوبرق و وزش باد شدید پیش‌بینی می‌شود. در سواحل دریای خزر و شمال اردبیل نیز بارش‌های پراکنده روی می‌دهد.

چهارشنبه در شمال آذربایجان غربی، شمال آذربایجان شرقی و ارتفاعات هرمزگان رگبار پراکنده و نیمه جنوبی سیستان و بلوچستان رگبار،‌ رعدوبرق همراه با وزش باد شدید روی می‌دهد.

رگبار و رعدوبرق همراه با وزش باد شدید روز پنجشنبه در جنوب سیستان و بلوچستان ادامه دارد و در ارتفاعات جنوب کرمان، جنوب شرق فارس و شمال خراسان شمالی نیز رگبار پراکنده پیش‌بینی شده است.

روز جمعه در جنوب شرق فارس و ارتفاعات هرمزگان و شنبه هفته آینده در استان‌های ساحلی دریای خزر و اردبیل رگبار پراکنده روی می‌دهد و در سایر مناطق کشور جو پایداری حاکم است.

طی ۳ روز آینده در مناطقی از شمال شرق، شرق، مرکز و دامنه‌های جنوبی البرز سرعت وزش باد افزایش می‌یابد که در مناطق مستعد با خیزش گردوخاک همراه است، در همین مدت انتقال گردوخاک از سوی کشور عراق به نوار مرزی استان‌های غربی و جنوب غربی انتظار می‌رود.

روزهای پنجشنبه و جمعه دمای هوا در استان‌های ساحلی دریای خزر و مناطقی از شمال غرب به‌طور محسوسی افزایش می‌یابد. توده هوای گرم طی ۵ روز آینده در سایر مناطق کشور استقرار می‌یابد و تغییرات قابل ملاحظه دمایی پیش‌بینی نمی‌شود.

دریای خزر امروز و فردا، تنگه هرمز از سه‌شنبه تا پنجشنبه و شرق دریای عمان نیز طی ۵ روز آینده مواج است.

بیشتر بخوانید  رد شایعات افزایش قیمت بنزین/ منظور: شوک درمانی نمی کنیم- اخبار اقتصاد ایران - اخبار اقتصادی تسنیم

توصیف سامانه: فعالیت سامانه بارشی و رشد ابرهای همرفتی

زمان پایان: پنج‌شنبه ۱۴۰۲/۰۵/۰۵

نوع مخاطره: رگبار باران و رعدوبرق، وزش باد شدید موقت گاهی همراه با گردوخاک

منطقه اثر:

دوشنبه ۱۴۰۲/۰۵/۰۲: شمال استانهای آذربایجان شرقی و آذربایجان غربی، اردبیل، ارتفاعات در مازندران، سمنان و تهران، ارتفاعات و دامنه در جنوب سیستان و بلوچستان، شرق و شمال شرق هرمزگان، جنوب کرمان و جنوب شرق فارس.

سه‌شنبه ۱۴۰۲/۰۵/۰۳: نیمه شمالی آذربایجان غربی، آذربایجان شرقی، اردبیل، دامنه و ارتفاعات در استانهای مازندران، گیلان، گلستان، جنوب کرمان، شرق و شمال هرمزگان و جنوب شرق فارس.

چهارشنبه ۱۴۰۲/۰۵/۰۴: شمال استانهای آذربایجان غربی، آذربایجان شرقی و اردبیل، ارتفاعات مازندران، گلستان، شمال خراسان شمالی، شرق و شمال هرمزگان، نیمه جنوبی کرمان و جنوب شرق فارس.

پنجشنبه ۱۴۰۲/۰۵/۰۵: نیمه جنوبی سیستان و بلوچستان، شمال و شرق هرمزگان و جنوب کرمان.

اثر مخاطره: احتمال آب‌گرفتگی معابر، لغزندگی جاده‌ها، احتمال جاری شدن روان‌آب، صاعقه، وزش باد، در نواحی مستعد خیزش گردوخاک، احتمال خسارت به سازه‌های موقت از جمله بنرها، داربست‌ها و تابلوهای تبلیغاتی و احتمال شکستن درختان کهنسال.

توصیه: اجتناب از اسکان و برپا کردن چادرهای مسافرتی در حاشیه و بستر مسیل‌ها، احتیاط در سفرهای برون‌شهری به‌ویژه اطراف رودخانه‌ها، احتیاط در فعالیت‌های کوه‌نوردی و جابه‌جایی عشایر، آمادگی دستگاه‌های اجرایی و امدادی و پاک‌سازی دهانه پل‌ها، لایروبی کانال‌ها و آب‌روها

توصیف سامانه: تداوم گرادیان فشاری

زمان پایان: چهارشنبه ۱۴۰۲/۰۵/۰۴

نوع مخاطره: وزش باد نسبتاً شدید تا شدید و در نواحی مستعد همراه با گردوخاک

منطقه اثر:

سه‌شنبه ۱۴۰۲/۰۵/۰۳: خراسان جنوبی، خراسان رضوی، خراسان شمالی، کرمان، سیستان و بلوچستان، چهارمحال و بختیاری، اصفهان، جنوب سمنان، قم، همدان، مرکزی، جنوب تهران، جنوب خوزستان و بوشهر،

بیشتر بخوانید  گران‌ترین خریدهای تابستان فوتبال اروپا +عکس

چهارشنبه ۱۴۰۲/۰۵/۰۴: خراسان رضوی، خراسان جنوبی، کرمان، سیستان و بلوچستان، نیمه شرقی اصفهان، جنوب سمنان، جنوب تهران، قم، همدان، مرکزی، البرز، قزوین، زنجان، جنوب خوزستان، بوشهر، غرب ایلام، غرب کرمانشاه.

اثر مخاطره: در مناطق مستعد خیزش گردوخاک، کاهش شعاع دید و کاهش کیفیت هوا (احتمال رخداد طوفان شن در شرق کشور)، احتمال خسارت به تجهیزات شهری و برون‌شهری از جمله سقوط بنر، تابلوهای تبلیغاتی، داربست‌ها و سازه‌های موقت، احتمال سقوط اشیا از ارتفاعات و احتمال شکستن نهال‌ها و درختان کهنسال.

توصیه: اجتناب از تردد غیرضروری بیماران تنفسی، افراد سالخورده و کودکان، پرهیز از فعالیت کویرنوردی، احتیاط در تردد جاده‌ای، اطمینان از استحکام سازه‌های موقت، احتیاط در فعالیت‌های عمرانی، احتیاط در عبور و مرور و عدم پارک خودرو در حاشیه ساختمان‌های نیمه‌کاره و درختان کهنسال و محدودیت در فعالیت‌های کشاورزی.

توصیف سامانه: تشدید فعالیت سامانه بارشی و رشد ابرهای همرفتی

زمان شروع: سه‌شنبه ۱۴۰۲/۰۵/۰۳

زمان پایان: چهارشنبه ۱۴۰۲/۰۵/۰۴

نوع مخاطره: رگبار باران، رعدو برق، وزش باد شدید و احتمال تگرگ

منطقه اثر:

سه‌شنبه ۱۴۰۲/۰۵/۰۳: نیمه جنوبی سیستان و بلوچستان.

چهارشنبه ۱۴۰۲/۰۵/۰۴: نیمه جنوبی سیستان و بلوچستان.

اثر مخاطره: اختلال در سفرهای بین‌شهری، سیلابی شدن مسیل‌ها، افزایش ناگهانی سطح آب رودخانه‌های فصلی، آبگرفتگی معابر عمومی، جاری شدن روان‌آب، صاعقه، خسارت به سازه‌های موقت از جمله بنرها، داربست‌ها و تابلوهای تبلیغاتی و اختلال در پروازها.

توصیه: احتیاط در عبور و مرور از نواحی مرتفع، اجتناب از هر گونه تردد، توقف و برپایی چادرهای مسافرتی در حاشیه رودخانه‌ها، احتیاط در سفرهای بین‌شهری، پرهیز از فعالیت‌های کوه‌نوردی، خودداری از چرای دام و تردد عشایر در حاشیه و بستر رودخانه‌ها و ارتفاعات، اطمینان از استحکام سازه‌های موقت

بیشتر بخوانید  رشیدی کوچی: واردات خودرو حتما انجام خواهد شد

توصیف سامانه: افزایش شدید گرادیان فشاری

زمان پایان: سه‌شنبه ۱۴۰۲/۰۵/۰۳

نوع مخاطره: وزش باد شدید و در مناطق مستعد طوفان گردوخاک و شن

منطقه اثر:

سه‌شنبه ۱۴۰۲/۰۵/۰۳: جنوب شرق خراسان رضوی، نیمه شرقی خراسان جنوبی و شمال سیستان و بلوچستان.

اثر مخاطره: طوفان گردوخاک (در مناطق مستعد طوفان شن)، کاهش شعاع دید و کاهش کیفیت هوا، خسارت به تجهیزات شهری و برون‌شهری از جمله سقوط بنرها، تیرهای برق، تابلوهای تبلیغاتی، داربست‌ها و سازه‌های موقت، سقوط اشیا از ارتفاعات و شکستن نهال‌ها و درختان کهنسال.

توصیه: اجتناب از حضور در فضای باز، عدم‌تردد جاده‌ای، اطمینان از استحکام سازه‌های موقت، پرهیز از فعالیت‌های عمرانی، پرهیز از سفرهای بین‌شهری، عدم پارک خودرو در حاشیه ساختمان‌های نیمه‌کاره و درختان کهنسال و اجتناب از فعالیت‌های باغی و زراعی.

انتهای پیام/+

 

[ad_2]

Source link