۱۴۰۳-۰۳-۰۸ ۶:۱۰ ب.ظ

هواشناسی ایران ۱۴۰۲/۰۴/۲۸؛ پیش بینی هواشناسی از آب گرفتگی معابر در ۱۲ استان- اخبار هواشناسی – اخبار اقتصادی تسنیم

[ad_1]

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم، بر اساس بولتن پیش‌بینی ۵روزه سازمان هواشناسی امروز در مناطقی از غرب گیلان، مازندران، گلستان، خراسان شمالی و برخی مناطق استان‌های قزوین، البرز، تهران، قم و همچنین در شمال آذربایجان غربی ابرناکی، رگبار باران، گاهی رعدوبرق و وزش باد شدید پیش‌بینی می‌شود. در ساعات بعدازظهر در ارتفاعات البرز مرکزی واقع در این استان‌ها و ارتفاعات شرق و شمال هرمزگان انتظار وقوع رگبار، رعدوبرق و وزش باد شدید موقتی می‌رود.

فردا علاوه بر این‌که در برخی مناطق استان‌های گیلان، مازندران و غرب گلستان ابرناکی و بارش روی می‌دهد در شمال آذربایجان غربی،‌ آذربایجان شرقی،‌ اردبیل، زنجان، قزوین، ارتفاعات در استان‌های البرز و تهران افزایش ابر، رگبار پراکنده و وزش باد پیش‌بینی شده است.

روز جمعه برای برخی مناطق آذربایجان غربی،‌ آذربایجان شرقی و اردبیل رگبار،‌ رعدوبرق و وزش باد شدید موقتی پیش‌بینی می‌شود. شنبه هفته آینده علاوه بر این مناطق در سیستان و بلوچستان نیز رگبار پراکنده روی می‌دهد. یکشنبه آینده در اکثر مناطق کشور جو پایدار و آرامی مستقر می‌شود و فقط در ارتفاعات واقع در آذربایجان غربی و گلستان رگبار پراکنده دور از انتظار نیست.

طی ۳ روز آینده در نوار شمالی کشور به‌ویژه در سواحل دریای خزر روند افزایش نسبی دما حاکم می‌شود. طی ۵ روز آینده در شمال شرق و شرق کشور و بخش‌هایی از مرکز و استان‌های واقع در دامنه‌های جنوبی البرز مرکزی وزش باد شدید همراه با گردوخاک ادامه دارد. فردا و روز جمعه نیز خلیج فارس مواج پیش‌بینی شده است.

توصیف سامانه: فعالیت سامانه بارشی و رشد ابرهای همرفتی

بیشتر بخوانید  بررسی مشکلات صنعت خودروسازی در کمیسیون اصل نود

زمان پایان: شنبه ۱۴۰۲/۰۴/۳۱

نوع مخاطره: رگبار باران و رعدوبرق، وزش باد شدید موقت گاهی همراه با گردوخاک

منطقه اثر:

چهارشنبه ۱۴۰۲/۰۴/۲۸: خراسان شمالی، ارتفاعات استان‌های مازندران، قزوین، البرز، تهران، سمنان، نیمه شمالی آذربایجان غربی، شمال و شرق هرمزگان و جنوب کرمان.

پنجشنبه ۱۴۰۲/۰۴/۲۹: آذربایجان غربی، آذربایجان شرقی، اردبیل، ارتفاعات استان‌های مازندران، قزوین، البرز و تهران.

جمعه ۱۴۰۲/۰۴/۳۰: شمال آذربایجان غربی، آذربایجان شرقی و نیمه جنوبی اردبیل.

شنبه ۱۴۰۲/۰۴/۳۱: شمال آذربایجان غربی، نیمه شمالی آذربایجان شرقی و دامنه و ارتفاعات سیستان و بلوچستان.

اثر مخاطره: احتمال آبگرفتگی معابر، لغزندگی جاده‌ها، احتمال جاری شدن روان‌آب، صاعقه، وزش باد، در نواحی مستعد خیزش گردوخاک، احتمال خسارت به سازه‌های موقت از جمله بنرها، داربست‌ها و تابلوهای تبلیغاتی و احتمال شکستن درختان کهنسال.

توصیه: اجتناب از اسکان و برپا کردن چادرهای مسافرتی در حاشیه و بستر مسیل‌ها، احتیاط در سفرهای برون‌شهری به‌ویژه اطراف رودخانه‌ها، احتیاط در فعالیت‌های کوهنوردی و جابه‌جایی عشایر، آمادگی دستگاه‌های اجرایی و امدادی و پاک‌سازی دهانه پل‌ها، لایروبی کانال‌ها و آب‌روها.

توصیف سامانه: افزایش شدید گرادیان فشاری

زمان شروع: پنجشنبه ۱۴۰۲/۰۴/۲۹

زمان پایان: شنبه ۱۴۰۲/۰۴/۳۱

نوع مخاطره: وزش باد شدید و در مناطق مستعد همراه با خیزش گردوخاک

منطقه اثر:

پنجشنبه ۱۴۰۲/۰۴/۲۹: خراسان جنوبی، جنوب شرق خراسان رضوی و شمال سیستان و بلوچستان.

جمعه ۱۴۰۲/۰۴/۳۰: خراسان جنوبی، جنوب شرق خراسان رضوی و شمال سیستان و بلوچستان.

شنبه ۱۴۰۲/۰۴/۳۱: خراسان جنوبی، جنوب شرق خراسان رضوی و شمال سیستان و بلوچستان.

اثر مخاطره: خیزش گردوخاک (در مناطق مستعد توفان شن و گردوخاک)، کاهش شعاع دید و کاهش کیفیت هوا، خسارت به تجهیزات شهری و برون‌شهری از جمله سقوط بنرها، تیرهای برق، تابلوهای تبلیغاتی، داربست‌ها و سازه‌های موقت، سقوط اشیاء از ارتفاعات و شکستن نهال‌ها و درختان کهنسال.

بیشتر بخوانید  هلاکت 3 اسرائیلی در عملیات ضد صهیونیستی عسقلان

توصیه: اجتناب از حضور در فضای باز، عدم تردد جاده‌ای، اطمینان از استحکام سازه‌های موقت، پرهیز از فعالیت‌های عمرانی، پرهیز از سفرهای بین‌شهری، عدم پارک خودرو در حاشیه ساختمان‌های نیمه‌کاره و درختان کهن‌سال و اجتناب از فعالیت‌های باغی و زراعی.

انتهای پیام/+

[ad_2]

Source link