۱۴۰۳-۰۳-۰۲ ۸:۲۳ ق.ظ

همکاری خصمانه آمریکا و انگلیس برای لغو میزبانی ایران در روز جهانی دریانوردی- اخبار راه و مسکن – اخبار اقتصادی تسنیم

[ad_1]

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم، بیانیه سازمان بنادر و دریانوردی به شرح زیر است:

سازمان بین المللی دریانوردی (آیمو) در اجلاس ۱۱۴ شورای خود در سال ۲۰۱۵ میلادی، میزبانی رویداد موازی روز جهانی دریانوردی سال ۲۰۲۳ میلادی را به ایران اعطاء کرد و از آن تاریخ به بعد، در مواضع مختلف از جمله نشست سال قبل شورا، آن را مورد تایید قرار داد. 

با این تفاصیل و در حالی که تنها سه ماه مانده به برگزاری این رویداد در هفته اول آبان‌ماه، میزبانی ایران با تلاش های خصمانه دولت های آمریکا و انگلیس و جلب نظر معدود دولت های غربی بی اختیار و وابسته آمریکا، در خلال نشست یکصد و بیست و نهم شورای آیمو، در روز پنج شنبه مورخ ۲۹ تیرماه سال ۱۴۰۲، لغو شد.

مبنای مخالفت این دو کشور، در حالی اتهام واهی اقدامات برهم زننده ثبات ایمنی و امنیت دریایی توسط ایران اعلام شده است که بر همگان آشکار است، ایران به عنوان قدرت بلامنازع منطقه ای، همواره عامل ثبات و حافظ ایمنی و امنیت دریانوردی و حتی محیط زیست دریایی بوده است تا جایی که در سال ۲۰۱۱ توسط آیمو مورد تایید و تشویق قرار گرفت و این دولت های آمریکا و انگلیس هستند که در مواضع متعدد، چه در آبهای سرزمینی و منطقه و چه در آبهای دور، با تهدید، ارعاب و حتی عملیات های ایذایی، به کشتی ها و محموله های ایران، خلاف حقوق بین الملل، دست درازی نموده و موجب اختلال در تجارت صلح آمیز و تهدید ایمنی و امنیت دریانوردی شدند. 

بیشتر بخوانید  ۳۶ فیلم در آخر هفته تلویزیون

بر این باوریم، چنین اقدام غیرحقوقی،غیر فنی و غیراخلاقی به سرکردگی دو دولت متکبر آن هم نسبت به یک رویداد با ماهیت صرفا جشن و تجلیل از دریانوردان و صنعت دریانوردی، در پی رسوایی ها و شکست های مفتضحانه آنها در اعمال فشارهای اقتصادی و تحریم ها، با تمرکز بر صنعت کشتیرانی و صادرات مواد نفتی صورت گرفت که خود نشان دهنده میزان خباثت، عجز و ناتوانی آنها در برابر ملت بزرگ و شریف ایران اسلامی از یک طرف و بازیچه قرار دادن، سوء استفاده و گروگان گیری سازمان های بین المللی تخصصی و فنی، با اغراض سیاسی از طرف دیگر است.

با این حال، نتیجه رای گیری نشان داد که ۲ دولت آمریکا و انگلیس در تلاش برای نیل به اجماع میان اعضای شورا ناتوان ظاهر شده‌اند، تا اینکه  پس از رای گیری، با نتیجه شکننده ۲۲ رای موافق در مقابل ۱۷ رای مخالف یا ممتنع (از مجموع ۳۹ دولت عضو شورای حاضر در نشست) میزبانی لغو شد.

مطمئن هستیم، اقدامات ایذایی اینچنینی که ناشی از زبونی و استیصال چند دولت مدعی و زورگو است، خللی در اراده دولت و ملت ایران و جامعه دریایی و بندری کشور، بر تداوم حرکت رو به جلو و مسیر پیشرفت اقتصاد دریاپایه و مشارکت فعالانه در فرآیند قانونگذاری آیمو به عنوان یکی از دولت‌های مهم و اثرگذار، طبق منویات مقام معظم رهبری مدظله العالی و رهنمودهای دولت مردمی ایجاد نخواهد کرد.

در پایان از تلاش ها و زحمات همکاران ارجمند وزارت راه و شهرسازی، وزارت امور خارجه به ویژه سفارت کشورمان در لندن و همکاران سازمانی، بخاطر حمایت ها، برنامه ریزی ها، اقدامات و هماهنگی های بعمل آمده در طول شش ماه گذشته کمال تشکر و قدردانی به‌عمل می آید. سلامتی و توفیق این عزیزان و همه دست اندرکاران عرصه دریایی و بندری کشور در همه حوزه ها را از درگاه خداوند متعال مسئلت داریم.

بیشتر بخوانید  خانه‌به‌دوش‌| واکاوی تجربه 13 کشور دنیا در ساماندهی بازار اجاره‌ مسکن

انتهای پیام/

[ad_2]

Source link