۱۴۰۳-۰۳-۲۴ ۸:۲۵ ب.ظ

نامه تهدیدآمیز سازمان سینمایی به تهیه کنندگان درباره بازیگرانی که کشف حجاب کردند

معاون ارزشیابی و نظارت سازمان سینمایی با صدور نامه‌ای به رئیس اتحادیه تهیه‌ کنندگان سینما خواستار منع بکارگیری برخی بازیگران و عوامل در فیلم‌ها شد. در این نامه به تهیه‌کنندگان اخطار داده شده که با بازیگرانی که کشف حجاب کرده‌اند همکاری نکنند در غیر این صورت برای دریافت پروانه نمایش با مشکل مواجه خواهند شد.

 

حبیب ایل‌ بیگی با صدور نامه‌ای به غلامرضا موسوی رئیس اتحادیه تهیه‌کنندگان سینما خواستار منع بکارگیری «بازیگران و عوامل هنجارشکن» در فیلم‌ها شد.

حبیب ایل‌ بیگی، معاون ارزشیابی و نظارت سازمان سینمایی

در بخشی از این نامه آمده است:

تهیه‌کنندگان می‌بایست از بکارگیری عوامل و بازیگرانی که به انحاء مختلف با هنجارشکنی و نادیده‌گرفتن قوانین کشور، مسئله‌ساز بوده‌اند (مثلا کشف حجاب و…) اجتناب ورزند و در صورت هرگونه همکاری، چنانچه هنگام اخذ پروانه نمایش با مشکل مواجه شوند، شخصا مسئول بوده و باید پاسخگوی عملکرد خود و تبعات آن باشند.

همچنین در بخش دیگری از این نامه به تولید فیلم‌ های بدون پروانه ساخت اشاره شده و نسبت به پرهیز جدی از همکاری با تولیدات فیلم های فاقد پروانه ساخت و مجوز قانونی هشدار داده است. در این بخش از نامه آمده است:

متاسفانه بر اساس شواهد موجود، برخی از سینماگران بدون طی مسیر اخذ پروانه ساخت و بررسی‌های محتوایی در رفتاری برخلاف ضوابط و مقررات مربوطه اقدام به مراحل عملیاتی پیش‌تولید و به تبع آن عقد قرارداد با عوامل و دست‌اندرکاران از جمله بازیگران، ‌مدیران تولید، فیلمبرداران و … نموده و پرداخت اقساط نیز می‌نمایند؛ لذا مقتضی است جهت جلوگیری از تضییع حقوق مادی و معنوی عوامل و مشکلات بعدی ناشی از آن، ضمن اعمال تدابیر لازم، ترتیبی اتخاذ نمایید و طی اطلاع‌رسانی درون‌صنفی مراتب را به اعضای تابعه ابلاغ کنید تا نسبت به اجرای قوانین دقت و توجه لازم را مبذول نمایند.

بیشتر بخوانید  جناب وزیر ۴۰ نوازنده اخراجی ارکستر سمفونیک تهران را بازگردانید!

لازم به ذکر است به تازگی و بنا بر اعلام پخش‌کننده فیلم «تفریق»، استعلام عوامل به پروانه نمایش سازمان سینمایی اضافه شده و به همین دلیل جلوی اکران فیلم جدید مانی حقیقی گرفته شده و مجوز نمایش «عامه پسند» با بازی فاطمه معتمدآریا و باران کوثری نیز صادر نشده است.

نمایی از فیلم عامه پسند با بازی باران کوثری، هوتن شکیبا و فاطمه معتمد آریا

محمد شایسته مدیرعامل دفتر پخش شایسته فیلم که پخش «تفریق» را بر عهده دارد، در روزهای گذشته در گفتگو با امیرعباس صباغ در برنامه سینمامعیار با تایید این خبر گفت: «برای صدور پروانه نمایش مواردی چون استعلام بازیگر، کارگردان و تهیه کننده اضافه شده و اتفاقات کاملا لحظه‌ای است. یعنی شما پروانه نمایش گرفته‌ای و تبلیغات را شروع کرده‌ای اما یک هفته مانده به آغاز نمایش فیلم، بازیگر شما کاری می‌کند که جلوی نمایش فیلم را می‌گیرند و به ما می‌گویند جلوی این‌ها را بگیرید اما ما که نمی‌توانیم از آنها تعهد مادام العمر بگیریم!»