۱۴۰۳-۰۳-۰۶ ۳:۴۷ ق.ظ

مرغ از هفته آینده ارزان می شود- اخبار کشاورزی – اخبار اقتصادی تسنیم

[ad_1]

محمدرضا صدیق‌پور دبیر انجمن صنفی تولیدکنندگان جوجه یکروزه در گفت وگو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم اظهار داشت:در خرداد ماه سال جاری ۱۶۷  میلیون و ۵۹۶ هزار قطعه تخم مرغ برای تولید جوجه یک روزه گوشتی وجود داشت و ۱۲۵ میلیون و ۵۳۲ هزار جوجه یک روزه از آن تولید شد.

وی افزود: از این تعداد، ۱۱۲ میلیون و ۹۷۰ هزار قطعه مجوز جوجه ریزی در مرغداری‌ها صادر شد، ۱۳ میلیون قطعه  نیز به این دلیل باقی ماند که جوجه تولیدی با مجوز‌های جوجه ریزی مطابقت نداشت.

جوجه ریزی افزایش یافت

دبیر انجمن صنفی تولیدکنندگان جوجه یکروزه ادامه داد: از ۱۲۵ میلیون و ۵۳۲ هزار جوجه یک روزه تولید شده در خرداد ماه سال جاری یک میلیون و ۶۳۱ هزار قطعه آن از منشا واردات بوده است.

وی تصریح کرد: در تیر ماه سال جاری نیز ۱۳۱ میلیون و ۲۹۳ هزار قطعه جوجه ریزی انجام شده و برای تولید در اختیار واحدهای مرغ گوشتی قرار گرفت.

صدیق‌پور گفت: پیش بینی می‌شود که تولید جوجه یک روزه در مرداد ماه نیز در مقایسه با ماه قبل، ۳ تا ۴ میلیون قطعه افزایش یابد.

وی اظهار داشت: میزان تولید جوجه یک‌روزه در اسفند ماه به  ۹۰ میلیون قطعه کاهش یافته بود که اکنون تولید افزایش یافته است.

دبیر انجمن صنفی تولیدکنندگان جوجه یکروزه ادامه داد: اثرات افزایش تولید جوجه یک روزه و جوجه‌ریزی در مرغداری‌های کشور، از هفته آینده مشخص می‌شود و شاهد افزایش تولید و عرضه مرغ در کشور خواهیم بود.

صدیق‌پور گفت: با برنامه‌ریزی که در توزیع مرغ در کشور صورت می‌گیرد امیدارویم که قیمت مرغ در هفته آینده به قیمت‌های مصوب نزدیک و کمبود تولید رفع شود.

بیشتر بخوانید  رئیس جمهور سوار بر خودروی برقی در حیاط دولت +فیلم

قطعه بندی مرغ برای گران فروشی در بازار

وی اظهار داشت: در حال حاضر نیز وضعیت تولید مرغ در کشور مناسب است اما در بازار مرغ های تولیدی به صورت قطعه بندی شده  یا کامل با قیمت های بالا و خارج از نرخ مصوب به فروش می‌رسد.

صدیق‌پور گفت: در ۷ ماه سال گذشته بعد از مردمی سازی یارانه ها، قیمت جوجه یک روزه به حدی کاهش یافت که تولید کنندگان جوجه، هر قطعه را با ۱۰ هزار تومان ضرر به فروش رساندند؛  در نتیجه برخی گله‌های تولید را حذف کردند یا گله‌ها را در لک بردند و در نهایت تولید  مرغ کم شد.

دبیر انجمن صنفی تولیدکنندگان جوجه یکروزه ادامه داد: قیمت مصوب هر عدد جوجه یک روزه حدود ۱۷ هزار تومان است اما در سال گذشته هر قطعه تا ۳ هزار تومان نیز پایین آمد.

وی اظهار داشت: در حال حاضر نیز این جوجه یکروزه با قیمت‌های متفاوتی در کشور به فروش می رسد به طوری که از هر قطعه ۵ هزار تومان تا ۱۷ هزار تومان قیمت دارد؛ با توجه به فراوانی دوباره تولید جوجه یک روزه امیدواریم با تدابیر دولت اتفاق سال گذشته روی ندهد.

بنابر این گزارش درحالی که نرخ مصوب هر کیلوگرم مرغ ۷۳ هزار تومان است گزارش های میدانی نشان می دهد که  این محصول به قیمت ۹۵ تا ۱۰۰هزار تومان به فروش می‌رسد اما در تمام مرغ فروشی‌ها، مرغ برای عرضه وجود دارد.

در هفته‌های گذشته که میزان عرضه مرغ به بازار کمتر بود، این محصول به صورت قطعه بندی شده و با نرخ‌های دلخواه به وفور در بازار به فروش می‌رسید.

بیشتر بخوانید  سخنگوی دولت: افتخارات دهه هشتادی‌ها در قاره کهن ادامه‌دار است

انتهای پیام/

[ad_2]

Source link