۱۴۰۳-۰۳-۰۶ ۲:۳۶ ق.ظ

متناسب سازی مستمری بازنشستگان تامین اجتماعی به طور کامل صورت گرفت- اخبار اقتصاد ایران – اخبار اقتصادی تسنیم

[ad_1]

به گزارش خبرگزاری تسنیم، سازمان برنامه و بودجه کشور در پاسخ به تذکر یکی از نمایندگان مجلس، اعلام کرد: پرداخت ۲۵ درصد مابه‌التفاوت متناسب‌سازی حقوق مستمری‌بگیران در سال جاری و همزمان با افزایش سالانه مستمری‌ها در احکام بازنشستگان اعمال شده و در عمل متناسب‌سازی بازنشستگان تامین اجتماعی به طور کامل صورت گرفته و از ابتدای سال جاری به تمام مشمولان در حال پرداخت است.

بر اساس بند (ب) ماده (۱۲) قانون برنامه ششم توسعه اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی کل کشور، مقرر شده است سازمان تامین‌ اجتماعی مطابق قوانین مربوطه در طول اجرای قانون برنامه، حقوق بازنشستگان و مستمری‌بگیران را متناسب‌سازی کند. سازمان تأمین اجتماعی در اجرای ماده قانونی فوق، طی سال‌های  ۱۳۹۹ و ۱۴۰۰، ۷۵ درصد متناسب‌سازی حقوق مستمری‌بگیران خود را اجرا کرده است. مبنای متناسب‌سازی، رساندن مستمری فعلی فرد به نسبت اولین مستمری به حداقل دستمزد همان سال بوده است. ۲۵ درصد مابقی نیز در سال جاری و همزمان با افزایش سالانه مستمری‌ها در احکام بازنشستگان اعمال شده و در عمل متناسب‌سازی بازنشستگان تامین اجتماعی به‌طور کامل صورت گرفته است و از ابتدای سال جاری به تمام مشمولان در حال پرداخت است.

با وجود اقدامات انجام‌شده توسط سازمان در اعمال کامل متناسب‌سازی و پرداخت مستمری با لحاظ متناسب‌سازی‌های یادشده، با توجه به نرخ تورم موجود و افزایش هزینه‌های زندگی، بازنشستگان درخواست‌ مجدد مبنی بر افزایش مستمری ماهیانه را دارند که افزایش مجدد مستمری‌ها بدون در نظرگرفتن محاسبات بیمه‌ای و منابع مالی و مجوز قانونی، سازمان تامین اجتماعی را با بحران‌های اساسی مواجه خواهد کرد. با عنایت به توضیح یادشده، ۲۵ درصد مورد ادعای نماینده محترم مجلس شورای اسلامی از ابتدای سال جاری اجرایی شده است.

بیشتر بخوانید  یک مرد 60 ساله به اتهام آتش زدن کنسولگری ایران در فرانسه دستگیر شد- اخبار دیپلماسی ایران - اخبار بین الملل تسنیم

انتهای پیام/

[ad_2]

Source link