۱۴۰۳-۰۴-۲۳ ۱:۴۶ ب.ظ

عملیات جدیدی که ریاض را به کُما خواهد برد + نقشه میدانی

عملیات رزمندگان یمنی در محور شمالی استان البیضاء (مرز‌های مشترک بخش‌های ناطع و نعمان با استان شبوه) و محور جنوبی (بخش الزاهر) علیه مواضع عناصر ائتلاف سعودی (منصور هادی و تروریست‌های القاعده) ادامه دارد.

در محور جنوب غرب بخش «الزاهر»، رزمندگان حملات را از سمت منطقه «السلمان» علیه مزدوران سعودی ترتیب دادند و پس از درگیری‌های سنگین موفق شدند مناطق «ال برمان و المضبی» را از اشغال خارج کنند و به کنترل دربیاوردند.

 

عملیات نیرو‌های یمنی برای تامین امنیت و تثبیت مواضع در این مناطق تازه آزاد شده ادامه دارد؛ مقصد بعدی رزمندگان در محور غربی و جنوب غربی بخش مهم «الزاهر»، پاکسازی مناطق «الهضبه و الهضبه یافع» خواهد بود.

پیشروی در این محور همچنین به معنای امن‌تر شدن بخش‌های دیگری از جاده «الزاهر – المحاجی» است؛ با پاکسازی این مناطق رزمندگان به مرز‌های استان لحج خواهند رسید و معادلات میدانی را وارد مرحله جدیدی می‌کنند.

عملیات جدیدی که ریاض را به کُما خواهد برد + نقشه میدانی

در مجموع با پاکسازی کامل بخش «الزاهر» از یک سو امنیت جنوب استان البیضاء، تامین می‌شود و از سویی دیگر محور جدیدی برای پیشروی رزمندگان به سمت شمال شرق استان لحج و شمال غرب استان ابین باز می‌شود.

از بخش‌های «ناطع و نعمان» در شمال استان البیضاء خبر می‌رسد مواضع در بیشتر مناطقی که تازه به کنترل درآمده اند تثبیت شده و رزمندگان در حال پاکسازی معدود نقاط آلوده در این محور‌ها هستند تا مقدمات مرحله جدید عملیات فراهم شود.

ائتلاف سعودی که شکست سنگینی را در روز‌های گذشته در شمال استان البیضاء متحمل شده از مفقود شدن ده‌ها تن از نیرو‌های خود در جریان درگیری‌ها خبر داده و اعلام کرده این عناصر کشته یا اسیر شده اند.

بیشتر بخوانید  رویکرد مرد شماره ۸ پاستور به برجام و فرجامش چیست؟

در لیست کشته شدگان ائتلاف که تعداد آنان به ده‌ها تن می‌رسد نام چندین سرکرده سرشناس از جمله «علی محمد باعوضه، انور احمد جوهر، احمد سالم الرقابی، احمد عبدربه العواضی، علی محمد مقری، حکیم لهیم الیوسفی و …» دیده می‌شود.

به گفته منابع میدانی، رزمندگان یمنی همزمان با فعال کردن جبهه‌های نبرد در محور شمالی و جنوب استان البیضاء، محور جدیدی را در استان مارب باز کردند تا عناصر ائتلاف سعودی را سردرگم کنند و تمرکز آنان را بر هم بزنند.

در همین ارتباط، نیرو‌های یمنی حملاتی را در جنوب شرق بخش مدغل و شرق بخش صرواح (حومه غربی شهر مارب) علیه ائتلاف سعودی ترتیب دادند که مناطقی از جمله «دش الحقن، العطیف، وادی نخلا، طلعه الحمراء و بلق» را شامل می‌شود.

براساس آخرین گزارش‌های دریافتی، رزمندگان یمنی در جریان درگیری‌ها موفق شدند کوه «دش الحقن» در جنوب شرق بخش «مدغل» را از اشغال خارج و پاکسازی کنند و در تلاش هستند مواضع را در این منطقه تثبیت کنند.

این کوه راهبردی در بخش «مدغل» بر مناطق شمالی و شرقی از جمله «نخلا، وادی نخلا، کمپ آوارگان ذنه، کمپ آوارگان السویدا و کوه حمه الحمرا» و همچنین بر بخشی از جاده «مارب – نخلا» اشراف کامل دارد و همین مسئله اهمیتش را چند برابر کرده است.

به گزارش مشرق، در حال حاضر، فاصله نیرو‌های یمنی از کوه «دش الحقن» با شهر مارب حدود ۱۲ کیلومتر است و مجموع مساحت پاکسازی شده بخش «مدغل» در استان مارب به حدود ۹۸ درصد رسیده و عناصر ائتلاف سعودی در این محور شکست خورده محسوب می‌شوند.