۱۴۰۳-۰۳-۰۸ ۴:۵۲ ب.ظ

علل تمایل عربستان به داشتن روابط حسنه با ایران چیست؟

به گزارش مهدنو به نقل از گروه بین الملل باشگاه خبرنگاران جوان، عبدالباری عطوان، سردبیر روزنامه اینترنتی رای الیوم ترس و وحشت عربستان سعودی از تغییرات در منطقه و تلاش آن برای پایان دادن به جنگ یمن را علت اصلی تغییر رویکرد ریاض در قبال ایران دانست.

عطوان در ویدئوی هفتگی خود به بررسی تغییر موضع و رویکرد عربستان سعودی در قبال ایران و سخنان مسالمت جویانه محمد بن سلمان، ولیعهد این کشور در خصوص تمایل به داشتن رابطه حسنه با ایران پرداخت و آن را تغییر غیرعادی رویکرد عربستان در قبال ایران دانست.

او گفت: محمد بن سلمان ولیعهد عربستان مصاحبه‌ای می‌کند و در برابر ایران نرمش نشان می‌دهد. چرا این کار را کرد. می‌گوید ایران همسایه است و امیدواریم شکوفایی داشته باشد و دوست داریم با آن همکاری و هماهنگی داشته باشیم. به این ترتیب یکباره ۱۸۰ درجه تغییر موضع می‌دهد. چرا این اتفاق می‌افتد؟ الآن دو طرف هستند که از ماجرای ایران نگران هستند؛ عربستان سعودی و برخی دیگر از کشور‌های حاشیه خلیج (فارس) و رژیم اشغالگر قدس. این‌ها از تغییرات سریعی که در منطقه در حال رخ دادن است به وحشت افتاده اند.

عطوان در ادامه افزود: جو بایدن، رئیس جمهور آمریکا پرچم سفید را در برابر ایران بالا برده و به این نتیجه رسیده است که نمی‌تواند وارد جنگ با ایران شود و می‌خواهد دست از خاورمیانه بشوید و این منطقه را ترک کند و نیرو‌های خود را از افغانستان خارج کند و از سوریه و عراق هم خارج شود. آمریکا به این نتیجه رسیده است که توجه خود را بر جنوب شرق آسیا و چین و روسیه متمرکز کند. رژیم صهیونیستی و عربستان سعودی به عنوان بچه‌های نازپرورده آمریکا بیش از همه به این کشور تکیه دارند، ولی عربستان دیگر بچه نازپرورده آمریکا نیست و مثل رژیم اشغالگر به وحشت افتاده است.

بیشتر بخوانید  تودهنی خزعلی به مجری شبکه سلطنت‌طلب!+ فیلم

ایران چه با آمریکا به توافق برسد یا نرسد، برنده است

سردبیر رای الیوم در مورد مذاکرات هسته‌ای ایران گفت: در مذاکرات هسته‌ای ایران در وین پیشرفت‌هایی به دست آمده است. ایران چه با آمریکا به توافق برسد یا نرسد، برنده است. اگر به توافق برسد که اولین چیزی که دریافت می‌کند ۹۰ میلیارد دلار پول است و دیگر این که تحریم‌های آن لغو خواهد شد و به کشوری طبیعی در منطقه تبدیل می‌شود.اما اگر به توافق نرسند نیز صحنه برای ایران فراهم است.

عطوان ادامه داد: به هر حال چه در وین به توافق برسند یا نرسند، ایران برنده بزرگ و رژیم صهیونیستی هم بازنده بزرگ است. کشور‌های حاشیه خلیج (فارس) به وحشت افتاده اند. عربستان به شدت وحشت زده شده است. عربستان سعودی از مصطفی الکاظمی، نخست وزیر عراق خواست بین ریاض و تهران میانجیگری کند. دو مسئله مهم که بین ایران و عربستان وجود دارد یکی لبنان و دیگری یمن است. در خصوص لبنان، عربستان به ایران اعلام کرد دیگر اصراری بر نخست وزیری سعد الحریری ندارد. این‌ها اسراری است که به نقل از منابع موثق به شما می‌گویم. ایران به عربستان گفت گفتمان خود را تغییر دهید. این که به ایرانی‌ها آتش پرست می‌گویید. چگونه همسایه باشیم وقتی رسانه‌های شما پیوسته این مسائل را مطرح می‌کنند. گفتمان خودتان را عوض کنید. مشکل کجاست؟ مشکل بن سلمان این است که می‌خواهد به هر شکلی که شده است از بحران یمن خارج شود. جنگ یمن هزینه‌های زیادی برای آن‌ها داشته است و پس از شش سال نتوانسته اند کاری انجام دهند. الآن یمنی‌ها کلاس می‌گذارند. آن‌ها الآن درگیر جنگ مأرب شده اند و گزارش‌ها حاکی از آن است که احتمال دارد قبل از عید سعید فطر ماجرای مأرب را فیصله دهند. اگر موفق شوند نتایج بسیار خوبی برای آن‌ها خواهد داشت.

بیشتر بخوانید  حقایقی تازه از ترور رئیس جمهور آمریکا

عطوان ادامه داد: رژیم صهیونیستی هم به وحشت افتاده و مقامات آن راه آمریکا را در پیش گرفته اند. یوسی کوهن، وزیر اطلاعات این رژیم و برخی دیگر از مقامات آن وحشت‌زده راهی آمریکا شده اند به آمریکا می‌گویند دارید چه کار می‌کنید، به کجا دارید می‌روید؟ اسحاق بریک، ژنرال صهیونیست گفته است ایران و متحدان آن ۲۵۰ هزار فروند موشک دارند. موشک اخیر را دیدید. به منطقه دیمونا رسید. آن پیامی قوی از ایران به رژیم اشغالگر بود. شما کشتی‌ها را زدید ما هم می‌زنیم. اگر روزانه چهار هزار موشک به سمت رژیم اشغالگر شلیک شود چه کسی می‌خواهد جلوی آن‌ها را بگیرد. کدام گنبد آهنین می‌خواهد آن‌ها را رهگیری کند. رژیم صهیونیستی و عربستان وحشت زده هستند و می‌خواهند به انزوای خود پایان دهند.