۱۴۰۳-۰۳-۲۷ ۸:۲۱ ق.ظ

شکست قطعنامه پیشنهادی آمریکا و تصویب قطعنامه در حمایت از فلسطین در کنفرانس عمومی یونسکو

[ad_1]

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری تسنیم، رسانه‌های بین‌المللی به نقل از منابع دیپلماتیک گزارش دادند در جلسه کمیته مالی، اداری و روابط خارجی یونسکو که ۱۰ نوامبر ۲۰۲۳ برابر با ۱۹ آبان ۱۴۰۲ در جریان چهل‌ودومین اجلاس کنفرانس عمومی این سازمان در پاریس برگزار شد، قطعنامه پیشنهادی ایالات متحده آمریکا در حمایت از رژیم اسرائیل با رای اکثریت کشورهای عضو، شکست خورد و به تصویب نرسید و در مقابل، قطعنامه‌ای در حمایت از مردم غزه مورد تصویب قرار گرفت.

در چهارمین روز برگزاری اجلاس کنفرانس عمومی یونسکو، بر اساس پیشنهاد کشورهای گروه عرب و حمایت جمعی از کشورهای اسلامی، قطعنامه‌ای با عنوان «تأثیر و پیامدهای وضعیت کنونی نوار غزه/ فلسطین در تمامی جنبه‌های دستورکار یونسکو» برای تصویب، در دستورکار این کنفرانس قرارگرفت و رایزنی‌های مربوط به آن در بین کشورهای عضو شروع شد که نمایندگی جمهوری اسلامی ایران نیز در این باره مشارکت فعال و سازنده‌ای داشت. 

در تقابل با این پیشنهاد، ایالات متحده آمریکا قطعنامه‌ای‌ یک‌سویه و کاملا جانبدارانه را علیه مردم فلسطین و در حمایت از رژیم اسرائیل، تدوین و برای رأی‌گیری ارائه کرد که کشورهای‌ عرب و همبانیان این قطعنامه، از جمله ایران به‌عنوان کنشگر مؤثر، حاضر به قبول اصلاحات آمریکا نشدند و قطعنامه خود را برای رأی‌گیری در دستور کار قرار دادند که هر دو به رأی عمومی گذاشته شود.

در فرآیند رأی‌گیری علنی، قطعنامه ایالات متحده با رأی منفی اکثریت رد شد و قطعنامه پیشنهادی حامیان فلسطین با ۹۶ رأی‌ مثبت و تنها ۸ رأی منفی از مجموع ۱۳۷ رأی مأخوذ، به تصویب‌ رسید. لازم است یادآوری شود که یونسکو تا کنون بارها در حمایت از فلسطین قطعنامه صادر کرده و همین رویکرد موجب خروج رژیم اشغالگر صهیونیستی از این سازمان شده است.

بیشتر بخوانید  انسولین ندادند، خودمان با کیفیت‌ترش را ساختیم

گفتنی است چهل‌ودومین اجلاس کنفرانس عمومی یونسکو از ۱۶ آبان سال جاری برابر با ۷ نوامبر۲۰۲۳ در مقر یونسکو در پاریس آغاز شده و هم‌اکنون با برگزاری نشست‌ها و کمیسیون‌های مختلف در حال پیگیری است.

انتهای پیام/ 

[ad_2]

Source link