۱۴۰۳-۰۳-۰۲ ۸:۱۷ ق.ظ

زندان رجایی‌شهر کرج کاملاً تخلیه و تعطیل شد

در راستای اجرای مصوبات سفر مورخ ۱۷ فروردین سال جاری حجت‌الاسلام و المسلمین محسنی اژه‎ای رئیس قوه قضائیه به استان البرز مبنی بر انتقال زندان رجایی‌شهر، با توجه به انجام مقدمات از سوی سازمان زندان‌های کشور و هماهنگی‌های صورت‌گرفته در این استان، تا روز سه‌شنبه ۱۰ تیر ۱۴۰۲ حدود نیمی از زندانیان تخلیه شده بودند و تا حال امروز شنبه ۱۴ مرداد تمامی زندانیان ندامتگاه رجایی‌شهر به ندامتگاه قزلحصار منتقل شدند و این زندان تعطیل شد.

پس از انتقال و خروج زندانیان از این ندامتگاه، در زمان حاضر زندان رجایی‌شهر که در یکی از بهترین نقاط استان البرز قرار دارد از زندانی تخلیه و تعطیل شده است.

با انتقال زندانیان از رجایی‌شهر، مرحله بعد جهت انتقال کامل زندان رجایی‌شهر، پیگیری‌ها و اقدامات از سوی سازمان زندان‌‎ها جهت حصول توافق نهایی با استانداری البرز در حال انجام است.

گفتنی است؛ یکی از تأکیدات رئیس قوه قضائیه در دوره تحول و تعالی دستگاه قضا، انتقال زندان‌‏ها از مراکز شهر‌ها به حاشیه و بیرون از محیط شهری است.

بهمن‌ماه سال ۱۴۰۰ رئیس قوه قضائیه در جریان سفر به استان خراسان رضوی از زندان مرکزی مشهد بازدید کرد و دستور داد که روند انتقال این زندان به خارج از شهر هرچه سریع‌تر اجرایی شود که با اقدامات سازمان زندان‌ها این کار در حال انجام است.

انجام این اقدام به‌منظور رفاه حال و آسایش شهروندان و دور بودن محیط زندان از فضای جامعه است که مقدمات ابتدایی آن برای برخی از زندان‏‌ها از قبیل زندان‎های مرکزی شهرستان‎های مشهد، زنجان، تبریز، کرمانشاه، یزد، و بیجار در استان کردستان فراهم شده است و در این رابطه مسئولان قضائی در حال اتخاذ تدابیر برای انتقال این زندان‌‏ها به خارج از محیط شهری هستند.

بیشتر بخوانید  عمده مصدومیت ها به علت مواد منفجره دست ساز / رهگذران مراقب باشند - خبرگزاری مهر | اخبار ایران و جهان

گفته می‌شود با وجود الزام قانونی برای تخلیه زندان‌های داخل حریم شهری، طرح مولدسازی نیز در تسریع تخلیه و تعطیلی زندان حدوداً ۶۰هکتاری رجایی‌شهر مؤثر بوده است. 

بیمارستان، فضای سبز، مجتمع‌های تجاری و تفریحی، از کاربری‌های احتمالی زندان رجایی‌شهر پس از تخریب ساختمان‌های فعلی خواهند بود.

امام جمعه چهارباغ: امیدواریم انتقال زندانیان رجایی‌شهر به قزلحصار موقت باشد

تخلیه زندانیان رجایی‌شهر و انتقال آنها به زندان قزلحصار کرج در حالی صورت گرفته است که برخی مسئولان و شهروندان قزلحصار از این انتقال و احتمال دائمی بودن آن ابراز نگرانی کرده‌اند.

حجت‌الاسلام والمسلمین محمدی امام جمعه شهرستان چهارباغ روز گذشته در خطبه‌های نماز جمعه نیز با اشاره به انتقال زندانیان زندان رجایی‌شهر ‌گفت: با توجه به اینکه انتقال زندان‌های کرج از جمله قزلحصار و رجایی‌شهر مطالبه مردم و ‌مصوبه هیئت دولت است، ‌این انتقال باید هرچه زودتر انجام شود.

‌وی با اشاره به انتقال زندان رجایی‌شهر افزود: تعطیلی زندان رجایی‌شهر اقدام خوبی بود اما انتقال جمع زیادی از زندانیان رجایی‌شهر به زندان قزلحصار موجب نگرانی مردم منطقه شده است و امیدواریم این اقدام یک اقدام موقت باشد.

‌امام جمعه شهرستان چهارباغ تأکید کرد: ‌انتقال زندان قزلحصار نیز طبق مصوبه هیئت دولت خواسته جدی مردم استان است.