۱۴۰۳-۰۳-۲۴ ۸:۵۴ ب.ظ

روسیه: اسرائیل به عنوان یک قدرت اشغالگر حق دفاع از خود را ندارد

[ad_1]

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری تسنیم به نقل از خبرگزاری «تاس»، واسیلی نبنزیا، نماینده دائم فدراسیون روسیه در سازمان ملل شب گذشته در دهمین نشست اضطراری ویژه مجمع عمومی این سازمان، اعلام کرد که طرف روسی خواستار توقف هرچه سریعتر درگیری‌ها بین فلسطین و اسرائیل است، زیرا هر روز ادامه این وضعیت قربانیان بیشتری را به همراه دارد.

نبنزیا گفت: «ما از طرف‌های درگیر می‌خواهیم که بلافاصله خونریزی را متوقف کنند و به میانجی‌ها اجازه دهند تا روی راه‌حل دیپلماتیک از جمله آزادی سریع گروگان‌ها کار کنند». به عقیده وی، چنین خط مشی غیر قابل اجتناب است و دیر یا زود، همه طرف های درگیری باید به فکر حل مشکل از طریق مذاکره باشند، اما هر روز تاخیر جان تعداد بیشتری از مردم بی‌گناه را می‌گیرد.

این دیپلمات روس به این واقعیت اشاره کرد که طرف اسرائیلی مدت‌هاست که دیگر حق دفاع از خود را در درگیری‌های کنونی ندارد، زیرا یک قدرت اشغالگر است. این نتیجه گیری از بیانیه پایانی دیوان بین‌المللی دادگستری در سال ۲۰۰۴ حاصل می‌شود. 

نماینده دائم روسیه تاکید کرد: «این بدان معنا نیست که دولت اسرائیل حق تضمین امنیت خود را ندارد. این (امنیت) تنها در صورتی می تواند به طور کامل تضمین شود که یک راه حل عادلانه برای مشکل فلسطین بر اساس قطعنامه‌های معتبر شورای امنیت سازمان ملل وجود داشته باشد. البته ما حق مبارزه با تروریسم را از اسرائیل سلب نمی کنیم. ولی باید با تروریست‌ها جنگید نه با غیرنظامیان بی گناه ساکن نوار غزه. در غیر این صورت خود طرف شر خواهی شد و با همان روش ترور و کشتار عمل خواهی کرد.»

بیشتر بخوانید  کار هست، کارگر نیست- اخبار کار آفرینی و اشتغال - اخبار اقتصادی تسنیم

گفتگوی لاوروف با سفرای کشورهای عربی در مورد بحران کنونی خاورمیانه 

سرگئی لاوروف، وزیر امور خارجه روسیه روز چهارشنبه، با روسای نمایندگی‌های دیپلماتیک کشورهای عربی در مسکو و نماینده ویژه اتحادیه کشورهای عربی دیدار و در خصوص وضعیت منطقه بحران فلسطین و اسرائیل تبادل نظر کرد.

لاوروف در سخنان خود مواضع اصولی دولت روسیه در جهت برقراری آتش بس، تضمین حفاظت از غیرنظامیان، سازماندهی تخلیه مردم از منطقه و آزادی گروگان‌ها را مورد تاکید قرار داد. وی همچنین درباره اقدامات انجام شده توسط مسکو در سطح شورای امنیت سازمان ملل صحبت کرد که هدف از  آنها حل و فصل اوضاع از طریق ابزارهای سیاسی و دیپلماتیک است.

 به گزارش دفتر مطبوعاتی وزارت امور خارجه روسیه، وی تاکید کرد: «به عقیده مقامات مسکو  این [روند صلح] باید بر اساس تصمیمات سازمان ملل متحد و ابتکار صلح عربی باشد که بر اساس آن نتیجه حل و فصل باید ایجاد یک کشور مستقل فلسطینی در مرزهای به رسمیت شناخته شده در سال ۱۹۶۷ با پایتختی بیت‌المقدس شرقی و همزیستی در صلح و امنیت با اسرائیل باشد.»

نمایندگان دیپلماسی کشورهای عربی نیز به نوبه خود از اقدامات روسیه با هدف کاهش تنش و ارائه کمک‌های بشردوستانه به مردم نوار غزه تشکر کردند. سفرای عرب در حمایت از خط مشی اصولی مبنی بر اینکه هیچ جایگزینی برای راه حل «وجود دو  کشور مستقل» برای مناقشه فلسطین و اسرائیل از طریق مذاکره وجود ندارد، با یکدیگر اتفاق نظر داشته و بر لزوم تشکیل یک مکانیسم میانجیگری جمعی با نقش رهبری کشورهای خاورمیانه تأکید کردند. 

در همان روز، ماریا زاخارووا، سخنگوی وزارت خارجه روسیه اعلام کرد که مسکو با همه طرف‌های درگیر در مورد حل موفقیت آمیز وضعیت گروگان گیری در نوار غزه در تماس است. وی با اشاره به اینکه افرادی که تابعیت روسیه را به عنوان تابعیت دوم اعلام کرده اند همچنان جزو گروگان‌های گروه حماس  هستند، گفت: وزارت خارجه روسیه همه این افراد را شهروند روسیه میداند و برای آزادی آنها تلاش می‌کند.

بیشتر بخوانید  پایان عملیات یازده روزه شمشیر قدس و آغاز صفحه جدید تقابل در فلسطین اشغالی

وزارت بهداشت فلسطین شب گذشته اعلام کرد که تعداد کشته شدگان در نوار غزه از آغاز تشدید درگیری‌ها به ۸٫۸ هزار نفر و ۲۲ هزار زخمی دیگر افزایش یافته است. در این گزارش آمده است: «حدود ۷۳ درصد از قربانیان در نوار غزه کودکان، افراد مسن و زنان هستند.»

انتهای پیام/

[ad_2]

Source link