۱۴۰۳-۰۳-۲۷ ۸:۳۶ ق.ظ

رسانه عبری: در جنگ غزه تازه به مرحله چالش های بغرنج و پنهان رسیدیم

[ad_1]

 به گزارش گروه عبری خبرگزاری تسنیم، روزنامه معاریو در تحلیلی در این رابطه نوشت: معضل عقب نشینی نیروهای نظامی از شهر غزه، تقویت نقاط ضعف موجود در جبهه شمالی علیه حزب الله و معنا و مفهومی که آتش بس برای ارتش اسرائیل خواهد داشت شاید به بزرگترین معضلاتی تبدیل خواهند شد که اسرائیل و نهادهای امنیتی آن را طی روزهای آینده با خود درگیر خواهد کرد. 

این رسانه عبری زبان اعتراف می‌کند که توانمندی‌های جنگی حماس بسیاری از ارتش‌های جهان را هم می‌تواند زمین گیر کرده و هیچ ارتشی بدون دادن تلفات زیاد قادر به رسیدن به مرکز شهر غزه نمی‌شد. 

به نوشته معاریو، همین امر باعث شد تا ارتش اسرائیل سه لشکر را برای حمله به نوار غزه به صف کند، و با این حال هنوز دشنه‌ای در پهلوی ارتش باقی مانده است، زیرا تمام عملیات صورت گرفته با آن همه وسعت و گستردگی به سطح یک عملیات راهبردی نرسیده است، دست آوردهای خیره کننده‌ای که (گفته می‌شود) به دست آمده است، هیچ یک از اهداف اعلام شده جنگ را محقق نکرده اند، نه خبری از بازگشت گروگان‌ها است و نه توان نظامی و حاکمیتی جنبش حماس از بین رفته است، حتی در شمال هم هیچ هدفی محقق نگردیده است و اسرائیل با شفافیت خبر داده بود که بعد از پایان جنگ و با توجه به تحرکات سیاسی یا نظامی دیگر حزب الله حداقل توانی در پیرامون ما نخواهد داشت. 

در بخش دیگری از یادداشت معاریو آمده است، اگر به غزه باز گردیم همچنان ارتش اسرائیل با حجم عظیمی از چالش‌ها مواجه است، هیچ جایی برای کم کاری وجود ندارد، چون امروز پاکسازی مناطق به تصرف درآمده می‌تواند دشوار تر و سخت تر از عملیات پیشروی باشد. 

بیشتر بخوانید  اتفاق عجیب در جام جهانی فوتبال زنان ۲۰۲۳

معاریو برای توجیه ناتوانی ارتش رژیم صهیونیستی در تحقق حتی یک دست آورد در بخش میدانی و در مقابله با شخصیت‌ها و فرماندهان حماس هم این توجیه را ارائه می‌کند که، اکنون مشخص شده است حماس هیچ مرکز ثقل نظامی در شهر غزه ندارد از اینرو ظاهرا دو اردوگاه آوارگان در خانیونس و دیگری در رفح مرکز ثقل حماس بوده و باید در همین راستا این مناطق نیز به تصرف درآیند. 

در بخش دیگری از این یادداشت آمده است، در مرحله‌ای که ارتش اسرائیل در قلب شهر غزه قرار دارد، معضل واقعی و پنهانی هم وجود دارد، برای پاکسازی کامل تمامی شهر و مقابله با تمامی زیرساخت‌های حماس در این منطقه، بیش از چند هفته به طول خواهد انجامید، این در حالی است که ارتش اسرائیل می‌خواهد تا عملیاتش عیه حماس در نوار غزه چند ماه به طول بیانجامد، اما کاملا مشخص است که وقت پیش روی ما آنچنان هم نامحدود نست. 

همین امر باعث می‌شود تا مسئولین عالی‌رتبه نظامی اسرائیل باید تصمیم بگیرند که چه کارهایی را از لیست اولویت‌ها خارج کنند، علاوه بر آن باید شمار قابل توجهی از یگان‌ها از حضور در غزه معاف شده تا بتوان از آنها در جنگ در دیگر مناطق همچون رفح استفاده کند. 

انتهای پیام/

[ad_2]

Source link