۱۴۰۳-۰۳-۲۷ ۹:۵۲ ق.ظ

رسانه آمریکایی: بن‌سلمان برای جلب رضایت تل‌آویو بر سر آینده‌اش قمار نمی‌کند

یک رسانه آمریکایی در یادداشتی آورده است که عربستان سعودی از تجارب گذشته درس گرفته و ولیعهد آن آینده خود را قربانی سازش مجانی با رژیم صهیونیستی نخواهد کرد و تا زمانی که صهیونیست‌ها پاسخگوی حق و حقوق فلسطینی‌ها نباشند، فاصله عادی‌سازی روابط با اعراب بیشتر و بیشتر خواهد شد.

به گزارش ایسنا، خبرگزاری آمریکایی «مدیا لاین» در یادداشتی به قلم «الیاس زنانیری»، روزنامه‌نگار تحت عنوان «یک توصیه برای اسرائیل» به تشریح اظهارات محمد بن سلمان، ولیعهد عربستان سعودی در مصاحبه اخیرش با شبکه فاکس نیوز پرداخته است.

در این یادداشت آمده است: محمد بن سلمان، ولیعهد و نخست‌وزیر عربستان سعودی هفته گذشته در اولین مصاحبه تلویزیونی خود از سال ۲۰۱۹ به عنوان یک رهبر ظاهر شد و سخنان او فقط شعار نبود، بلکه بنیادی است و مبتنی بر اطلاعات، منطق و داده است.

زنانیری در این باره آورده است: موضوع عادی سازی روابط عربستان و تل‌آویو مهم‌ترین بخش مصاحبه فاکس نیوز بود. پاسخ محمد بن سلمان با دقت بیان شد، او نه تکذیب و نه تایید کرد که عادی‌سازی قریب‌الوقوع شده و به صراحت بیان کرد که اگر عربستان سعودی روابط خود را با اسرائیل عادی‌کند، ریاض در ازای آن چیزی از اسرائیل انتظار خواهد داشت.

نویسنده معتقد است: عربستان سعودی محتاط است و نمی‌تواند فریب اسرائیل را بخورد. سعودی‌ها می‌دانند که عادی‌سازی روابط برای اسرائیل چقدر اهمیت دارد و می‌دانند که کابینه فعلی به ریاست بنیامین نتانیاهو نه می‌خواهد و نه قادر به پرداخت بهای عادی‌سازی روابط با سعودی‌هاست؛ این نکته به خوبی بیان می‌کند که چرا مذاکرات عادی‌سازی روابط، میان ریاض و واشنگتن برگزار می‌شود و تل‌آویو مستقیما در آن شرکت نمی‌کند. گفت‌وگو با آمریکایی‌ها جنجال‌برانگیز نیست، بلکه گفت‌وگو با اسرائیل بحث‌برانگیز و جنجالی است.

بیشتر بخوانید  پشت پرده شروع دوباره اعتراضات در عراق چیست؟ + عکس

در ادامه این یادداشت آمده است: محمد بن سلمان از اشتباهات دیگران درس گرفته و در اظهاراتش بسیاری از وقایع تاریخی را بازگو کرد که در آن فلسطینی‌ها به حقوق کامل خود و تشکیل کشور مستقل فلسطین دست پیدا نکردند.

نویسنده مذکور همچنین می‌گوید: زمانی که از بن سلمان درباره عادی‌سازی روابط سؤال شد، حتماً به همه این‌ها فکر می‌کرد و او گفت که دو طرف هر روز به عادی‌سازی نزدیک‌تر می‌شوند، اما نگفت که این روند تا چه زمانی طول خواهد کشید. واقعیت این است که تنها تل‌آویو قادر به تعیین این زمان است و هر چه تل‌آویو به رسمیت شناختن حق ملی فلسطین برای آزادی و ایجاد یک کشور مستقل فلسطین را به تعویق بیاندازد، فاصله تا صلح با اعراب بیشتر خواهد شد. تل‌آویو باید در ازای عادی‌سازی روابط با عربستان چنین هزینه‌ای پرداخت کند.

در این یادداشت تاکید شده است: سعودی‌ها می‌دانند که “رهبر جهان اسلام” هستند و به خود اجازه نمی دهند در ازای تایید تل‌آویو چنین جایگاه مهمی را از دست بدهند. محمد بن سلمان در مصاحبه تلویزیونی خود با فاکس نیوز صادق بوده و منظور او از آینده‌ای متفاوت برای پادشاهی بوده است.

الیاس زنانیری همچنین معتقد است: تل‌آویو اگر محمد بن سلمان را نادیده بگیرد مرتکب اشتباه بزرگی می‌شود؛ چراکه او مردی جاه‌طلب است که با آینده‌اش قمار نمی‌کند تا رضایت کابینه به لرزه درآمده تل‌آویو را جلب کند.