۱۴۰۳-۰۳-۱۰ ۵:۱۱ ب.ظ

رئیس‌جمهور اوکراین: ناتو ترسید؛ ما تنها ماندیم

ولودیمیر زلنسکی، رئیس جمهور اوکراین گفت کشورش در برابر روسیه «تنها گذاشته شده است».

زلنسکی در پیامی تلویزیونی گفت: «امروز از سران ۲۷ کشور اروپایی مستقیم و صریح پرسیدم آیا اوکراین عضو ناتو خواهد بود؟ (اما) همه ترسیده‌اند، هیچ کدام جواب ندادند.»

او با اشاره به وعده های کشورهای غربی تاکید کرد آنها باید تحریم های سخت تر و موثرتری را علیه مسکو اعمال کنند، کاری که تاکنون از اعمال آن سرباز زده اند.

خبرنگار الجزیره می‌گوید: « تانک‌های روسیه وارد محله اپولونه در شهر کی‌یف، پایتخت اوکراین شدند و درگیری شدیدی میان دو طرف رخ داده است. ارتش اوکراین نیز تانک‌های خود را در این منطقه مستقر کرده تا مانع پیشروی نیرو‌های روسیه شود.»

به گفته برخی منابع خبری این محله در ۱۰ کیلومتری مرکز شهر کی‌یف قرار دارد.

نیویورک تایمز نیز نوشت: «وزارت دفاع اوکراین در پستی در صفحه رسمی خود در فیس بوک به ساکنان منطقه‌ای در شمال کی‌یف درخصوص نبرد با نیرو‌های روسی هشدار داد و از آن‌ها خواست در خانه بمانند و کوکتل مولوتف آماده کنند. »

خبرگزاری آسوشیتدپرس اعلام کرد: «صدای تیراندازی در منطقه‌ای از کی‌یف که ساختمان‌های دولتی اوکراین در آن قرار دارد، شنیده می‌شود.»

خبرگزاری فرانسه به نقل از ارتش اوکراین نوشت: «نیرو‌های روسی از شرق و شمال شرق در حال پیشروی به سمت پایتخت اوکراین هستند.»

خبرنگار المیادین در اوکراین از شنیده شدن صدای انفجارهای متعدد و آژیرهای هشدار در کی‌یف و درخواست برای ماندن در پناهگاه‌ها خبر داد و گفت: «مردم زیادی در حال خارج شدن از این شهر هستند.»

بیشتر بخوانید  عطوان: سپاه با هدف قرار دادن مرکز موساد معادلات درگیری را تغییر داد