۱۴۰۳-۰۳-۲۴ ۹:۵۰ ب.ظ

دفتر نتانیاهو: با دستیابی هیچ یک از همسایگان به دانش هسته ای موافق نیستیم- اخبار آسیای غربی – اخبار بین الملل تسنیم

[ad_1]

به گزارش گروه عبری خبرگزاری تسنیم، پایگاه عبری زبان واللا نیوز در گزارشی در این رابطه فاش کرد: این موضع دفتر نخست وزیری بعد از گفتگویی که وزیر امور راهبردی اسرائیل با یک شبکه آمریکایی انجام داده و اعلام کرده بود در شرایطی تل‌آویو با برنامه هسته‌ای عربستان موافقت می‌کند، صادر شده است.

به نوشته این رسانه عبری زبان، رون دارمر وزیر امور راهبردی کابینه نتانیاهو در گفتگویی با شبکه پی بی سی آمریکا اعلام کرده بود که تل‌آویو آمادگی دارد تحت شرایطی با برنامه هسته‌ای عربستان سعودی موافقت کند.

با وجود آن که دارمر در این گفتگو اعلام کرده بود که با برنامه هسته‌ای غیر نظامی سعودی موافق است اما به اعتقاد واللانیوز جزئیات دقیقا همان نقطه‌ای است که باعث فروپاشی همه چیز می‌شوند.

با این وجود، دفتر نخست وزیری رژیم صهیونیستی به این سخنان واکنش نشان داده و تاکید کرد، اسرائیل با هیچ نوع برنامه هسته‌ای برای هیچ یک از کشورهای مجاور موافقت نمی‌کند.

دفتر نتانیاهو در ادامه تاکید کرد: این سیاست اسرائیل بوده و خواهد بود.

در همین راستا شبکه ۱۳ تلویزیون رژیم صهیونیستی هم در این رابطه به نقل از یائیر لاپید نخست وزیر سابق و رهبر مخالفان ائتلاف حاکم نیز تاکید کرد، سخنان وزیر امور راهبردی بسیار خطرناک و حساس است، زیرا می‌توان بدن اعطای امتیاز غنی سازی اورانیوم هم به توافق سازش دست پیدا کرد.

لاپید ضمن انتقاد از سخنان وزیر امور راهبردی آن را غیر صحیح و تهدید کننده امنیت اسرائیل توصیف کرده و افزود، تنها کشوری که در خاورمیانه (بدون توجه به نظر آمریکا و رژیم صهیونیستی) دارای برنامه هسته‌ای و چرخه سوخت است، فقط و فقط ایران است.

بیشتر بخوانید  قیمت جهانی طلا امروز 1402/05/16- اخبار اقتصاد جهان - اخبار اقتصادی تسنیم

نخست سابق رژیم صهیونیستی در این رابطه تاکید کرد: ما یک اصل در خاورمیانه داریم و آن این است که مشکلی با راکتورهای هسته‌ای غیر نظامی در خاک خاورمیانه وجود ندارد، اما غنی سازی اروانیوم نباید در منطقه خاورمیانه انجام شود، این مبارزه‌ای است که تل‌آویو از ۷۰ سال پیش در راستای راهبرد انرژی هسته‌ای خود در پیش گرفته است.

شبکه ۱۳ تلویزیون رژیم صهیونیستی در گزارش دیگری به نقل از یک مسئول عالی‌رتبه رژیم صهیونیستی تاکید کرد: تل‌آویو این درخواست سعودی‌ها برای دستیابی به برنامه هسته‌ای صلح آمیز و برخورداری از چرخه سوخت (و پافشاری بر آن ) را پیش بینی کرده است، اما منتظر آن است تا سطح نظارت آمریکا بر آن و تضمین‌های داده شده به اسرائیل مطلع شود.

این موضع در حالی اعلام می‌شود که روزنامه یسرائیل هیوم روز شنبه خبر داده بود که ریاض و تل‌آویو در حال حاضر با نقطه توافق سازش فاصله زیادی دارند.

انتهای پیام/*

[ad_2]

Source link