۱۴۰۳-۰۳-۲۷ ۸:۳۴ ق.ظ

خشم اسرائیل از مواضع مسکو و عدم موافقت با خروج شهروندان روسیه از غزه

[ad_1]

به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری تسنیم به نقل از خبرگزاری «نووستی»، ماریا زاخارووا، سخنگوی وزارت امور خارجه روسیه روز پنج شنبه اعلام کرد که مسکو فهرستی از شهروندان روسی برای تخلیه از نوار غزه تهیه و به طرف اسرائیلی ارائه کرده است. وی در عین حال، اشاره کرد که روسیه از اظهارات سفیر اسرائیل مبنی بر اینکه توافق بر سر فهرست تخلیه ممکن است حداقل دو هفته طول بکشد، شوکه شده است. به گفته وی، حدود ۳۰۰ کودک خردسال تبعه روس نیز در فهرست تخلیه از نوار غزه قرار دارند. 

زاخارووا شب گذشته در کانال تلگرام خود نوشت:«در فهرست ما کودکان زیادی برای تخلیه از غزه وجود دارد. صحبت بر سر حداقل ۳۰۰ شهروند خردسال روس است که حدود یک ماه است که در محاصره قرار دارند.»

به گفته منابع آگاه، فهرست شهروندان روس دارای تابعیت دوگانه که وزارت امور خارجه روسیه قصد دارد آنها را از نوار غزه از طریق ایست بازرسی رفح به مصر تخلیه کند، بیش از یک هزار نفر شده، ولی طرف اسرائیلی هنوز بر سر این اسناد به توافق نرسیده است.

طبق این گزارش، روسیه یکی از اولین کشورهایی بود که فهرستی از روس‌های دارای تابعیت دوگانه را برای تخلیه به مقامات تل آویو ارسال کرد. ولی این فهرست هنوز مورد موافقت طرف اسرائیلی قرار نگرفته است. به گفته منابع خبری، جالب است که  در همین زمان، شهروندان اوکراینی و مولداوی از منطقه درگیری خارج شدند. با این حال، هنوز نام هیچ شهروند روسی در فهرست‌های مورد توافق وجود ندارد.

یک مقام دیپلماتیک روز گذشته گفت که مشکل همچنان حل نشده است: «از طرف روسیه همه چیز برای تخلیه این افراد  آماده شده است، اما اسرائیلی‌ها با لیست شهروندان روس موافقت نمی‌کنند.» به گفته وی، چنین برخوردی از سوی مقامات اسرائیلی ممکن است با موضع گیری قاطع مسکو در قبال بحران فلسطین و اسرائیل مرتبط باشد.

بیشتر بخوانید  تعداد ورزشکاران ایرانی پناهنده شده به کشور‌های دیگر ۸۱ نفر و تعداد خانم‌ها ۲۴ نفر بوده

روسیه بر لزوم اجرای قطعنامه‌های سازمان ملل متحد برای حل بحران کنونی و تشکیل دو دولت مستقل تاکید دارد.

چند روز قبل، سخنگوی کرملین، دیمیتری پسکوف گفت که توقف‌های بشردوستانه برای تخلیه شهروندان روسی از منطقه غزه ضروری است.

در عین حال، یوآف گالانت، وزیر جنگ اسرائیل گفت که تل‌آویو با توقف کمک‌های بشردوستانه در نوار غزه موافقت نخواهد کرد تا زمانی که گروگان‌های نگهداری شده در این منطقه آزاد نشده باشند.

وزارت خارجه روسیه اظهارات وزیر اسرائیلی در مورد استفاده از سلاح هسته‌ای را محکوم کرد

علاوه بر این، ماریا زاخارووا، سخنگوی وزارت خارجه روسیه همچنین اعلام کرد که سخنان آمیچای الیاهو، وزیر میراث فرهنگی اسرائیل درباره احتمال استفاده از سلاح هسته‌ای علیه ساکنان غزه سخنانی تحریک آمیز و کاملا غیرقابل قبول است. این دیپلمات تاکید کرد: چنین تهدیدی با توجه به اینکه این اظهارات از زبان یک مقام دولتی شنیده می‌شود، هیچ توجیهی ندارد و نمی‌تواند قابل قبول باشد.

زاخارووا در بیانیه‌ای در وب سایت رسمی وزارت خارجه نوشت: ما این اظهارات را تحریک آمیز و کاملا غیرقابل قبول می دانیم. <…> چنین اظهاراتی به این معنی است که کل جمعیت غیرنظامی نوار غزه با سلاح های هسته‌ای تهدید می‌شود. آیا چنین تهدیدی به معنای نسل کشی مردم فلسطین نیست؟» 

زاخارووا تأکید کرد که چنین سخنانی نه تنها به وضوح تأیید می‌کند که اسرائیل دارای تسلیحات هسته‌ای است، «بلکه نشان دهنده تمایل آنها به بررسی جدی احتمال استفاده از آنها در سناریوهای کاملاً نامطلوب است».

سخنگوی وزارت امور خارجه در پایان گفت: به طور کلی، موضوع ایجاد منطقه عاری از سلاح‌های کشتار جمعی و سلاح‌های کشتار جمعی در خاورمیانه به طور فزاینده‌ای مهم و دارای فوریت شده است.

بیشتر بخوانید  حضور «آرام» سیدمحمد خاتمی و یک «توئیت» معنادار

انتهای پیام/

[ad_2]

Source link