۱۴۰۳-۰۳-۱۰ ۴:۰۷ ب.ظ

تصویب قطعنامه شورای امنیت علیه یمن/ روسیه: تشدید تنش در غزه دلیل اصلی وضعیت کنونی دریای سرخ است

[ad_1]

به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری تسنیم،  شورای امنیت سازمان ملل پیش نویس قطعنامه آمریکا را در محکومیت آنچه حملات یمنی‌ها ‌به کشتی‌ها در دریای سرخ خواند تصویب کرد و خواستار توقف فوری این حملات شد.

این قطعنامه با ۱۱ رای موافق ۱۵ عضو شورای امنیت به تصویب رسید. روسیه و چین به آن رای ممتنع دادند.

سخنگوی جنبش انصارالله یمن در اولین واکنش به  تصویب قطعنامه پیشنهادی آمریکا در شورای امنیت علیه یمن آن را «بازی سیاسی» دانست و خواستار رفع محاصره فوری علیه بیش از دو میلیون فلسطینی ساکن نوار غزه شد.

نماینده روسیه قطعنامه شورای امنیت را سیاسی خواند و گفت: کشتار غزه باید متوقف شود زیرا این عامل اصلی وضعیت کنونی در دریای سرخ است.

 وی افزود: ما به بند (پیش نویس قعطنامه پیشنهادی در شورای امنیت) مبنی بر حق دولت‌ها برای پاسخ به هرگونه حمله اعتراض داریم.

نماینده روسیه تاکید کرد: حل و فصل درگیری در غزه راه حل است و توقف جنگ بسیاری از خطرات تشدید تنش را برطرف می‌کند.

در همین ارتباط،  نماینده چین در شورای امنیت گفت: متاسفیم که قطعنامه شورای امنیت در مورد یمنی‌ها شامل آتش بس در غزه نمی‌شود.

وی افزود: آنچه دریای سرخ شاهد آن است بازتاب خارجی درگیری در غزه است و ما خواهان توقف اقدامات خصمانه در غزه شدیم.

از سوی دیگر، نماینده آمریکا در شورای امنیت مدعی شد: حوثی‌ها(ارتش یمن) بار دیگر با حمله‌ای پیچیده سعی کردند بر مسیرهای کشتیرانی تجاری تأثیر بگذارند.

وی همچنین بدون هیچ مدرکی به طرح اتهام زنی علیه ایران برآمد و مدعی شد که  ایران سامانه‌های پیشرفته از جمله پهپاد و موشک را به حوثی‌ها(ارتش یمن) منتقل کرده است.

بیشتر بخوانید  شروع سبز بورس به زور اخبار تأییدنشده/ دود تأیید و تکذیب های مکرر به چشم سهامداران می رود- اخبار اقتصاد ایران - اخبار اقتصادی تسنیم

نماینده دولت الجزایر در شورای امنیت نیز گفت: ما نمی توانیم ارتباط بین حملات یمن در دریای سرخ و آنچه سه ماه در غزه جریان  دارد را نادیده بگیریم.

نماینده الجزایر تاکید کرد: شورای امنیت نمی‌تواند احساسات جهان عرب و اسلام را در نتیجه بمباران کور و بی هدف غزه نادیده بگیرد.

انتهای پیام/

[ad_2]

Source link