۱۴۰۳-۰۴-۰۲ ۱۲:۵۰ ق.ظ

تحولات گابن| حذف دومین رئیس جمهور وابسته به کاخ الیزه / شادی مردم در خیابان ها- اخبار آفریقا – اخبار بین الملل تسنیم

[ad_1]

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری تسنیم، نظامیان و افسران ارشد در کشور آفریقایی گابُن با حضور در تلویزیون رسمی این کشور اعلام کردند که قدرت در این کشور را به دست گرفته‌اند و انتخابات ریاست‌جمهوری لغو و دولت منحل شده است.

.

خبرگزاری رویترز گزارش داد که افسران ارشد ارتش گابن مرزها و حریم‌ هوایی این کشور را تا اطلاع ثانوی بسته‌اند. مقامات نظامی گابن در مورد چرایی لغو انتخابات سراسری اخیر در این کشور نیز گفته‌اند که این انتخابات فاقد اعتبار است و نتایج آن نیز “باطل و مردود” است.

رئیس جمهور گابن تحت اقامت اجباری قرار گرفت

خبرگزاری فرانسه به نقل از منابع نظامی در گابن گزارش داد که علی بُگنو تحت اقامت اجباری قرار گرفته است.

پیام رئیس‌جمهور مخلوع گابن

علی بنگو رئیس جمهور مخلوع گابن در پیامی تصویری از مردم خواسته به او کمک کرده و صدای او باشند.

رئیس جمهور گابن که سال‌ها همانند پدر خود تحت حمایت فرانسه بوده، در این ویدیو ، می‌گوید خانواده او به مکان نامعلومی منتقل شده و  خود او تحت اقامت اجباری قرار گرفته است.

زبان رسمی گابن، فرانسوی است و بنگو این پیام را به زبان انگلیسی ضبط کرده و فرستاده است.

از سوی دیگر، حرکت هواپیماها بنا به تصمیم حاکمیت جدید در گابن متوقف شده است.

فرمانده گارد ریاست جمهوری گابن نیز به ارتش این کشور ملحق شد که بامداد امروز چهارشنبه علیه رئیس جمهور گابن وارد عمل شد.

نظامیان گابن اعلام کردند که شماری از مقامات سابق دولت این کشور را به اتهام “خیانت بزرگ” بازداشت کرده‌اند.

بیشتر بخوانید  نقش علی ربیعی بعد از انتشار فایل صوتی ظریف چیست؟

علی بُنگو، رئیس‌جمهور مخلوع گابُن

علی بنگو رئیس جمهور گابن از سال ۲۰۰۹ بعد از مرگ پدرش عمر بنگو در سال ۲۰۰۹ به قدرت رسید و او رهبر حزب دموکرات این کشور است که برای سومین بار در انتخابات به قدرت رسیده است.

پدر رئیس جمهور گابن از سال ۱۹۶۹ در قدرت بوده است. تحلیلگران معتقدند حمایت‌های فرانسه از این خانواده و حاکمیت آن باعث تداوم حکومت آن‌ها بر این کشور بوده است و گابن دارای ذخایر عظیم اورانیوم برای تولید سوخت هسته‌ای در کشورهای اروپایی به‌ویژه فرانسه است.

حکومت ۵۵ ساله پدر و پسر در گابن

عُمر بُنگو و علی بنگو، پدر و پسری که در کشور نفت خیز با ذخایر غنی اورانیم از سال ۱۹۶۷ تا به امروز در گابن حکومت کرده‌اند.

در تازه ترین انتخابات ریاست جمهوری این کشور که شنبه این هفته برگزار شد، علی بنگو موفق شد از بین ۱۴ رقیب برای سومین بار رئیس جمهور این کشور شود.

گابن از نظر سهم هر فرد از تولید ناخالص ملی از کشورهای غنی در آفریقاست و علی رغم داشتن درآمد حاصل از فروش نفت و منابع طبیعی، بنا به گفته بانک جهانی، یک سوم جمعیت این کشور زیر خط فقر هستند.

خوشحالی مردم گابن بعد از سرنگونی دولت وابسته به فرانسه

مردم گابن بعد از آنکه از سرنگونی رئیس جمهور وابسته به فرانسه در این کشور از سوی نظامیان ارتش گابن با خبر شدند، به خیابان‌ها ریختند و به ابراز خوشحالی و پایکوبی پرداختند.

.

اینترنت در گابن بعد از ۳ روز وصل شد

اینترنت در کشور گابن به دلیل برگزاری انتخابات ریاست جمهوری و پارلمان که شنبه این هفته برگزار شد، سه روز بود قطع شده بود.

بیشتر بخوانید  تاثیر تغییر ساعت رسمی کشور بر بدن؛ از افزایش تصادفات تا حمله قلبی

امروز اینترنت گابن در حالی وصل شد که نظامیان قدرت را در این کشور به دست گرفتند و رئیس جمهوری که ۱۴ سال با حمایت فرانسه در قدرت بود و در انتخابات اخیر نیز پیروز شده بود، از قدرت خلع شده است.

دولت علی بُنگو، رئیس جمهور مخلوع گابن که وابسته و مورد حمایت پاریس است، قبل از انتخابات گفته بود به دلیل احتمال انتشار اخبار کذب و شایعات و خشونت اینترنت را قطع و ممنوعیت آمد وشد شبانه اعلام خواهد کرد.

توقف فعالیت‌های شرکت معدنی فرانسه در گابن

شرکت معدنی إرامت فرانسه فعال در زمینه استخراج اورانیوم و موارد معدنی دیگر در گابن اعلام کرد که با توجه به تحولات چند ساعت اخیر در این کشور، فعالیت‌هایش را تعلیق کرده است.

اولین واکنش فرانسه به تحولات گابن

امانوئل ماکرون، رئیس جمهور فرانسه که دولت  وابسته گابن به این کشور امروز از قدرت برکنار شد، در واکنش به این تحولات، گفت که از نزدیک اقدام نظامیان در گابن را دنبال می‌کند.

سفارت فرانسه در شهر لیبرویل، پایتخت گابن نیز به شهروندان فرانسه در این کشور آفریقایی توصیه کرد که در منازل خود بمانند.

ماه گذشته نیز شورای نظامی نیجر، محمد بازوم، رئیس جمهور وابسته به فرانسه را از قدرت کنار گذاشت که خشم پاریس و مقامات غربی را به‌همراه داشت. فرانسه برای بازگرداندن وی به قدرت، این کشور را به حمله نظامی تهدید کرد.

انتهای پیام/+

[ad_2]

Source link