۱۴۰۳-۰۳-۲۴ ۹:۵۰ ب.ظ

تحولات اوکراین| شرط روسیه برای به رسمیت شناختن حاکمیت کی یف بر مرزهای سال ۱۹۹۱- اخبار اروپا – اخبار بین الملل تسنیم

[ad_1]

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری تسنیم،  “سرگئی لاوروف”، وزیر امور خارجه روسیه شب گذشته در یک کنفرانس مطبوعاتی در پایان هفتاد و هشتمین نشست مجمع عمومی سازمان ملل تاکید کرد که مسکو آماده مذاکره در مورد اوکراین است، اما هیچ پیشنهادی درباره برقراری آتش بس را بررسی نخواهد کرد، برای اینکه مسکو قبلاً یک بار در این خصوص فریب خورده است. البته به عقیده وی، کسی در لندن یا واشنگتن دوست ندارد که این جنگ پایان یابد.

لاوروف یادآور شد که این حامیان غربی هستند که کی‌یف را از مذاکره با مسکو منع کرده‌اند، در حالی که روسیه نه تنها آماده بود، بلکه با مذاکره موافقت کرده و در آوریل سال ۲۰۲۲ برای توقف درگیری به توافق رسید. به عقیده وی، اولین قدم برای از سر گیری تماس‌ها باید لغو فرمان زلنسکی مبنی بر ممنوعیت گفتگو با مسکو باشد.

وزیر خارجه همچنین اعلام کرد که روسیه به تمامیت ارضی اوکراین، به شرط تحقق تمام وعده‌های داده شده در اعلامیه استقلال اوکراین احترام می‌گذارد. وی توضیح داد: «البته در سال ۱۹۹۱، ما حاکمیت اوکراین را بر اساس اعلامیه استقلال که اوکراین هنگام خروج از اتحاد جماهیر شوروی تصویب کرد، به رسمیت شناختیم. بر اساس آن حاکمان کی‌یف باید به حقوق تمامی اقلیت‌ها ملی و از جمله حقوق روس زبانان احترام می گذاشتند و کلمه زبان روسی دقیقاً در این سند ذکر شده است. سپس همه اینها در قانون اساسی اوکراین گنجانده شد.»

لاوروف یادآور شد: «علاوه بر این در اعلامیه استقلال، یکی از نکات اصلی برای ما این بود که اوکراین یک کشور غیر متعهد خواهد بود و وارد هیچ اتحاد نظامی نخواهد شد. بنابراین تحت آن شرایط، ما از تمامیت ارضی اوکراین حمایت خواهیم کرد.»

در همین راستا، رئیس دستگاه دیپلماسی روسیه به بیانیه اصول روابط بین کشورهای مستقل جهان بر اساس منشور سازمان ملل اشاره کرد که در مورد حاکمیت و تمامیت ارضی می گوید – همه موظفند به حاکمیت و تمامیت ارضی کشورهایی احترام بگذارند که دولتهای آنها به اصل خودمختاری مردم احترام می‌گذارند و به موجب آن نماینده کل جمعیت ساکن آن هستند. یعنی در صورتی این حاکمیت مورد احترام قرار بگیرد که مردم این کشور محترم شمرده شوند.

سرگئی لاوروف در پایان گفت: «ما هیچ مشکلی با تمامیت ارضی اوکراین نداریم، ولی این کشور توسط کسانی که در نتیجه یک کودتا به حاکمیت رسیدند، اداره می‌شود که رهبران آن علیه مردم خود اعلام جنگ کرده و شروع به بمباران و کشتن آنها کردند و ما با این وضعیت مشکل داریم.»

در ادامه می‌توانید تحولات مربوط به پانصد و هفتاد و هشتمین روز جنگ اوکراین را دنبال بفرمایید:

***

تجدید نظر مک‌کارتی در مورد حذف ۳۰۰ میلیون دلار از بودجه آمریکا برای آموزش نظامیان اوکراینی 

روزنامه “هیل” بامداد امروز، یکشنبه  گزارش داد که کوین مک‌کارتی، رئیس مجلس نمایندگان کنگره آمریکا تصمیم گرفت ۳۰۰ میلیون دلار را از لایحه بودجه دفاعی برای سال مالی ۲۰۲۴ مستثنی نکند که برای آموزش سربازان نیروهای مسلح اوکراین در نظر گرفته شده است. 

طبق این اطلاعات، مک‌کارتی تصمیم خود را به دلیل لایحه بودجه وزارت امور خارجه ایالات متحده که تخصیص بودجه برای اوکراین را پیش بینی می‌کند، تغییر داد. هفته آینده، مجلس نمایندگان آمریکا قرار است در مورد چهار لایحه تخصیص بودجه وزارت امور خارجه و پنتاگون رای گیری کند.

بیشتر بخوانید  تورس و بلانکو در راه استقلال؟

هیل به نقل از مک‌کارتی نوشت: «این یک راه‌ حل نیست، زیرا یکی از [لایحه‌های] دیگر نیز شامل مواردی درباره اوکراین است».

یک روز قبل، مشخص شده بود که رئیس مجلس نمایندگان آمریکا قصد دارد ۳۰۰ میلیون دلار از بودجه دفاعی این کشور که برای آموزش نظامیان اوکراینی در نظر گرفته شده، را حذف کند. 

حمایت ونزوئلا از پیشنهاد کلمبیا برای برگزاری کنفرانس درباره اوکراین 

ایوان گیل پینتو، وزیر امور خارجه ونزوئلا، بامداد امروز از تریبون هفتاد و هشتمین نشست مجمع عمومی سازمان ملل متحد در نیویورک اعلام کرد که مقامات کاراکاس از پیشنهاد گوستاوو پترو، رئیس جمهور کلمبیا برای برگزاری کنفرانس بین المللی به منظور حل و فصل درگیری نظامی در اوکراین و برقراری صلح در فلسطین حمایت می‌کنند.

به گفته وی، ونزوئلا خواهان حل و فصل دقیق این مشکلات جهانی برای کاهش تنش ها و تشویق اقدامات اعتمادسازی است.

پیش از این رهبر کلمبیا خواستار برگزاری دو کنفرانس صلح تحت نظارت سازمان ملل متحد شده بود که به فلسطین و اوکراین اختصاص یابد. وی همچنین یادآور شده بود، کشورهایی که تلاش می‌کنند آمریکای لاتین را از طریق مسئله ارسال تسلیحات به درگیری در اوکراین بکشانند، تنها به افزایش وخامت اوضاع کمک می‌کنند.

وزیر خارجه بلاروس: غرب مصمم است جنگ را «تا آخرین اوکراینی» ادامه دهد

سرگئی آلینیک، وزیر امور خارجه بلاروس در سخنرانی خود در هفتاد و هشتمین نشست مجمع عمومی سازمان ملل به این واقعیت اشاره کرد که کشورهای غربی که به اوکراین تسلیحات می‌دهد، مصمم هستند تا این درگیری نظامی «تا آخرین فرد اوکراینی» ادامه دهد.

وی گفت: “بدیهی است که با افزایش عرضه تسلیحات به اوکراین، غرب مصمم است که جنگ را تا آخرین نفر از مردان اوکراینی ادامه دهد. اما آیا شهروندان اوکراین چنین چیزی را می خواهند؟ آیا اوکراینی‌ها به یک جنگ فرسایشی نیاز دارند؟ ما معتقدیم که چنین نیست و آنها خواهان صلح هر چه سریعتر هستند. ولی کسی به نظر آنها اهمیت نمی دهد.» 

به عقیده وزیر خارجه بلاروس، اوکراین و مردم آن به “یک ابزار چانه زنی در بازی بزرگ غرب برای حفظ هژمونی جهانی خود تبدیل شده‌اند.” آلینیک تاکید کرد که بلاروس همیشه از صلح در کشور همسایه خود دفاع کرده و تمام اقدامات لازم در این راستا را انجام داده است.

آمادگی عربستان سعودی برای ادامه تلاش‌های میانجی‌گرانه در مناقشه اوکراین 

شاهزاده فیصل بن فرحان آل سعود، وزیر امور خارجه عربستان سعودی اعلام کرد که مقامات ریاض همچنان آماده ادامه تلاش‌های میانجیگری برای حل مناقشه در اوکراین هستند.

وی در جریان سخنرانی در مناظره عمومی سیاسی نشست مجمع عمومی سازمان ملل گفت: «تمام تلاشها برای حل مسالمت آمیز بحران اوکراین باید انجام شود. ما آماده هستیم تا به تلاش‌های میانجی‌گرانه خود برای حل مناقشه در اوکراین ادامه دهیم.»

وزیر خارجه عربستان یادآور شد که در ماه آگوست رایزنی‌هایی برای حل و فصل بحران اوکراین در شهر جده برگزار شد که مشاوران امنیت ملی و نمایندگان “بیش از ۴۰ کشور و سازمان بین المللی” در این گفتگوها شرکت کردند.

به عقیده پاپ، درگیری در اوکراین تنها به نفع دلالان اسلحه است

پاپ فرانسیس، رهبر کلیسای کاتولیک جهان معتقد است که دلالان اسلحه به ادامه درگیری نظامی در اوکراین علاقه مند هستند. وی شب گذشته در یک کنفرانس مطبوعاتی گفت: «به نظر من ،این جنگ نه تنها به مشکل بین روسیه و اوکراین، بلکه به موضوع تجارت تسلیحات نیز مربوط می شود. اقتصاددانان به من گفتند که امروز بیشترین درآمد از سرمایه گذاری در “کارخانه‌های تولید مرگ” حاصل می‌شود.» 

بیشتر بخوانید  رقابت پنهان مهرعلیزاده و همتی برای جلب نظر پدرخوانده‌ها/ مناظرات تندتر می‌شود؟

پاپ در رابطه با مأموریت فرستاده ویژه خود، کاردینال ماتئو زوپی، یادآور شد که همه اقدامات ممکن انجام می شود. وی به ویژه به پیشرفت مثبت موضوع بازگشت کودکانی که از اوکراین به روسیه برده شده‌اند اشاره کرد. ماه گذشته نماینده ویژه پاپ به کی‌یف، مسکو، واشنگتن و پکن سفر کرده بود. 

کارشناس نظامی آمریکایی اقدامات ناتو در اوکراین را تجاوز به روسیه خواند

سرهنگ بازنشسته ارتش ایالات متحده، لارنس ویلکرسون در مصاحبه‌ای ابراز عقیده کرد که ناتو به طور فزاینده‌ای درگیر مناقشه نظامی در اوکراین شده است و روسیه این حق را دارد که ارائه اطلاعات نظامی به کی‌یف توسط ائتلاف آتلانتیک شمالی را اقدامی تجاوزکارانه علیه خود بداند. 

این نظامی آمریکایی گفت: هر چه ناتو به درگیری نزدیک‌تر باشد، احتمال اینکه خود در آن درگیر شود بیشتر می‌شود. و این یک اقدام جنگی علیه طرف ناتو علیه روسیه و متحدانش است. بنابراین ما یک بازی بسیار خطرناک را در پیش گرفته‌ایم.”

اشاره به تلفات سنگین در صفوف نیروهای مسلح اوکراین 

اسکات ریتر، افسر سابق اطلاعاتی تفنگداران دریایی آمریکا و بازرس سازمان ملل در مصاحبه‌ای فاش کرد که نیروهای مسلح اوکراین هر چه می‌گذرد، در جریان درگیری با روسیه متحمل خسارات بیشتری می‌شوند. 

این کارشناس آمریکایی با اشاره به اینکه در جریان ضد حمله، ارتش اوکراین بخش قابل توجهی از نیروهای خود را از دست داده، گفت: زمانی که تلفات یک واحد نظامی بین ۵۰ تا ۶۹ درصد باشد، کارایی رزمی خود را از دست می‌دهد و این در حالی است که تقریباً تمام تیپ‌های اوکراینی متحمل چنین تلفاتی شده‌اند.

امکان گسترش حملات هوایی روسیه به اوکراین در صورت انتقال ATACMS 

اسکات ریتر همچنین پیش بینی کرد که انتقال موشک‌های دوربرد  ATACMS آمریکایی به اوکراین منجر به حملات جدی تری روسیه به مراکز تصمیم گیری و زیرساختارهای نظامی در اوکراین خواهد شد. 

این افسر سابق اطلاعاتی آمریکا معتقد است: «این اقدام نتیجه جنگ را تغییر نخواهد داد. اوکراین همچنان بازنده خواهد بود، ATACMS وضعیت درگیری را تغییر نداد و انتقال آنها احتمالاً منجر به افزایش آسیب وارده به اوکراین خواهد شد، زیرا روسیه به مراکز تصمیم گیری و سایر زیرساختارهای حیاتی حمله خواهد کرد که تاکنون از آنها خودداری کرده است.»

ریتر گفت: «اگر اوکراین حملاتی را به عمق خاک روسیه ادامه دهد، اهداف مهم اوکراینی مورد حمله قرار می‌گیرند و خسارات وارده بیشتر خواهد شد».

روز جمعه، شبکه خبری ان‌بی‌سی گزارش داد که جو بایدن، رئیس‌جمهور آمریکا، در دیدار با ولادیمیر زلنسکی، رئیس‌جمهور اوکراین به وی  وعده داد که «تعداد کمی» از موشک‌های تاکتیکی ATACMS را به کی‌یف منتقل کند. مقامات رسمی ایالات متحده به طور رسمی این اطلاعات را تایید نکرده‌اند.

لاوروف: اظهارات گوترش درباره اوکراین غیر واقع بینانه  است

سرگئی لاوروف، وزیر امور خارجه روسیه در سخنرانی خود در مناظره سیاسی عمومی هفتاد و هشتمین نشست مجمع عمومی سازمان ملل، ابراز عقیده کرد که  آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل در جریان سخنرانی خود در نشست شورای امنیت درباره اوکراین، اظهارات غیر واقع بینانه‌ای زیادی درباره آنچه در اوکراین اتفاق می‌افتد، بیان کرد.

بیشتر بخوانید  ببینید | ویدیویی بسیار قدیمی از ظهر عاشورا بین سال ۱۳۱۰ تا ۱۳۱۴ در تهران

لاوروف گفت: «فکر می‌کنم خیلی‌ها از سخنرانی دبیرکل در جلسه شورای امنیت [سازمان ملل] متعجب شدند، جایی که او ناگهان، به طور غیرمنتظره، علاوه بر اظهارات دیگری که با واقعیت در مورد آنچه در اوکراین اتفاق می‌افتد مطابقت نداشت، ناگهان تصمیم گرفت یک متن بسیار طولانی در مورد  وضعیت کودکان – مفقود شده، ربوده شده، پنهان شده، آنهایی که گرسنه هستند و  مسائلی از این قبیل را بخواند.»

لاوروف «فرمول صلح» زلنسکی را غیرقابل تحقق خواند

وزیر خارجه روسیه در جریان سخنرانی شب گذشته خود همچنین تاکید کرد که به اصطلاح «فرمول صلح» پیشنهادی ولادیمیر زلنسکی، رئیس جمهور اوکراین، کاملاً غیرقابل تحقق است. 

سرگئی لاوروف گفت: اقدامات در روسیه بر اساس خیال پردازی دیگران هدایت نمی شوند. او (زلنسکی) به سرتاسر جهان می‌رود و درخواست سلاح و توجه می‌کند. زلنسکی و همه کسانی که او را رهبری می‌کنند قاطعانه می گویند که هیچ مبنایی جز این فرمول برای صلح وجود ندارد، در حالی خود آن کاملاً غیرقابل تحقق است.

لاوروف همچنین تاکید کرد، به نفع تمام جهان است که از سقوط به سمت یک جنگ بزرگ جلوگیری شود و جلوگیری از فروپاشی نهایی سازوکارهای همکاری بین المللی ایجاد شده توسط نسل های پیشین نیز مهم است. به گفته وی، اینکه تاریخ چگونه توسعه خواهد یافت فقط به تصمیمات کنونی رهبران جهان بستگی دارد.

وزارت خارجه ایران: تدارکات تسلیحاتی تنها درگیری در اوکراین را طولانی می‌کند

وزارت امور خارجه ایران اعلام کرد که عرضه تسلیحات به یکی از طرف‌های درگیری نظامی در اوکراین، صرفاً باعث طولانی شدن جنگ شده و حل بحران را به هیچ وجه نزدیک نخواهد کرد. 

در بیانیه‌ای که در کانال تلگرامی وزارت امور خارجه ایران بعد از دیدار حسین امیرعبداللهیان در نیویورک با جمعی از کارشناسان، سفرا و دیپلمات‌های سابق آمریکایی که توسط سازمان غیردولتی جامعه آسیا برگزار شد، منتشر شد، تاکید شده است: جمهوری اسلامی ایران جنگ را راه حل هیچ بحرانی در اوکراین، افغانستان، سوریه، یمن، سودان و … نمی داند، بلکه معتقد است که مناقشه در اوکراین و تنش‌ها بین روسیه و اوکراین باید از طریق راه‌های سیاسی و مذاکره حل شود.

در این سند آمده است: بحران اوکراین یکی از چالش‌های جهانی است که پیامدهای آن فراتر از مرزهای ملی و منطقه‌ای است و تحویل سلاح به یکی از طرف‌های درگیری به تداوم آن کمک می‌کند و نه به صلح».

وزارت امور خارجه ایران تاکید کرد که مقامات تهران «به تلاش‌ها برای دست یابی به  آتش‌بس و بازگشت طرف‌ها به میز مذاکره ادامه خواهند داد».

حمایت وزیر خارجه اتریش از ادامه گفتگو با روسیه 

الکساندر شالنبرگ، وزیر امور خارجه اتریش، خواستار حفظ گفتگو با مسکو در پلتفرم‌های بین المللی شد. این دیپلمات بلندپایه گفت: البته، ما باید گفتگوها را ادامه دهیم. بسترهای مناسبی برای این منظور وجود دارد که از جمله آنها سازمان ملل و سازمان امنیت و همکاری اروپا هستند. مشکلات جهانی، از جمله خلع سلاح باید با مشارکت روسیه حل شود.

وزیر خارجه اتریش اقدامات روسیه در اوکراین را «نئو امپریالیستی» ارزیابی کرد و افزود که این مناقشه یک مسئله امنیتی برای اتریش نیز هست. شالنبرگ در پایان گفت: ما بر این واقعیت تکیه می‌کنیم که همه، صرف نظر از اینکه سلاح هسته‌ای داشته باشند یا نه، باید به قوانین بین المللی احترام بگذارند.

انتهای پیام/

[ad_2]

Source link