۱۴۰۳-۰۴-۰۱ ۱۱:۴۶ ب.ظ

بی توجهی باکو عامل اصلی افزایش قیمت لوازم مدرسه در جمهوری آذربایجان- اخبار ترکیه و اوراسیا – اخبار بین الملل تسنیم

[ad_1]

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری تسنیم، یک هفته تا شروع کلاس‌ها در مدارس جمهوری آذربایجان باقی ‌مانده است. امسال برخلاف سال‌های گذشته، نمایشگاه مدارس در مقابل ایستگاه‌های متروی باکو هنوز برگزار نشده است. چنین نمایشگاه‌هایی را می‌توان فقط در چند مکان از منطقه آبشرون در همسایگی باکو مشاهده کرد.

قیمت‌های لوازم‌التحریر متفاوت است. در آن نمایشگاه‌ها قیمت کیف‌های مدرسه از ۱۷ تا ۱۰۰ منات، دفترها از ۰٫۱۵ تا ۱٫۵ منات بسته به تعداد صفحات و کشور سازنده متغیر است. فروشندگان می‌گویند که قیمت‌ها ۵ تا ۱۰ درصد بیشتر از سال گذشته است.

والدین می‌گویند که امسال قیمت لوازم مدرسه در فروشگاه‌ها نیز افزایش یافته است.

به گفته فروشندگان در مغازه‌ها، اگرچه قیمت برخی کالاها ثابت است، اما قیمت برخی از آن‌ها تا ۱۰ درصد افزایش یافته است.

بر اساس اعلام مرکز توسعه اقتصادی و اجتماعی آذربایجان، قیمت لوازم مدرسه نسبت به سال گذشته ۹٫۸ درصد افزایش داشته و دلیل اصلی آن، افزایش قیمت محصولات وارداتی است.

تفاوت کشورهای اروپایی با جمهوری آذربایجان

در برخی از کشورهای اروپایی امتیازات خاصی برای دانش آموزان مقطع ابتدایی در نظر گرفته شده است. در بلژیک، دانش آموزان مدارس ابتدایی ۱۱۰ یورو لوازم مدرسه دریافت می‌کنند. در آلمان به والدین دانش آموزان مدارس ابتدایی ۱۰۰ یورو به عنوان کمک‌هزینه برای وسایل مدرسه داده می‌شود.

اما در جمهوری آذربایجان به والدین هیچ گونه کمک اجتماعی برای فرستادن فرزندشان به مدرسه داده نمی‌شود.

آموزش پنجاهمین اولویت جمهوری آذربایجان

فاضل مصطفی، نماینده مجلس ملی آذربایجان در گفتگو با خبرگزاری «توران» گفت: خرید لوازم مدرسه باید راحت و آسان باشد. اگر وزارتخانه به این کار مشغول است، باید از نهادهای خاصی برای برگزاری نمایشگاه مجوز بگیرد. اما اجرای آن در قلمرو یک شهرداری خاص آسان‌تر خواهد بود. در کشورهای دیگر شهرداری‌ها آن را سازمان‌دهی می‌کنند.

بیشتر بخوانید  قیمت جهانی طلا امروز 1402/05/16- اخبار اقتصاد جهان - اخبار اقتصادی تسنیم

این نماینده مجلس ادامه داد: کشورهایی هستند که لوازم مدرسه را به صورت رایگان ارائه می‌کنند. در آن کشورها متوجه شدند که آموزش موضوع اول است و موضوعی نیست که به تعویق بیفتد. شاید آموزش‌وپرورش پنجاهمین موضوع کشور ما باشد. فرض کنید من یک مرد فقیر هستم و نتوانستم چیزی بخرم. برای کسی مهم نیست که فرزندم درس نخواند.

دولت آذربایجان امتیازات مالیاتی و گمرکی برای لوازم‌التحریر نمی‌دهد

«ناطق جعفرلی» اقتصاددان آذری در خصوص این مسئله گفت: نمایشگاه‌ها تأثیر جدی برای کاهش قیمت لوازم‌التحریر ندارند. تفاوت معنی‌داری بین قیمت‌های آنجا و فروشگاه‌های معمولی در این سال‌ها وجود نداشت. در حال حاضر فضاهای خرده‌فروشی بزرگی وجود دارد که همه چیز از مداد گرفته تا وسایل مدرسه حجیم‌تر را می‌فروشند. وقتی نمایشگاهی بود فقط آن مغازه‌ها محصولاتشان را آنجا می‌فروختند. همچنین هیچ بازیگر مستقلی وجود نداشت که بتواند با آوردن محصولات خود به نمایشگاه رقابت ایجاد کند. احتمالاً به همین دلیل است که آن‌ها مجبور شدند این عمل را کنار بگذارند.

این کارشناس اقتصادی با تأکید بر اینکه در آذربایجان به جز تولید برخی محصولات کاغذی تقریباً زمینه تولید داخلی لوازم‌التحریر وجود ندارد، تصریح کرد: تقریباً تمام لوازم مدرسه از خارج وارد می‌شود و تغییرات قیمت در خارج از کشور، ناگزیر آذربایجان را نیز تحت تأثیر قرار می‌دهد. اما دولت آذربایجان به طور عجیبی نمی‌خواهد در زمینه مسائل اجتماعی امتیازات مالیاتی و گمرکی بدهد تا حداقل در کاهش قیمت‌ها نقش داشته باشد.

این اقتصاددان گفت: این بار بر دوش والدین است. در بسیاری از کشورها، نهادهای دولتی مختلف و بنیادهای خیریه در این زمینه با یکدیگر همکاری می‌کنند. در تجربه ترکیه می‌بینیم که شهرداری‌ها در اینجا نقش بسیار زیادی دارند. در کشور ما نهاد شهرداری مرده به دنیا آمد و شاهد مشارکت منسجم صندوق‌های خصوصی در این زمینه نیستیم.

بیشتر بخوانید  مراسم شیرخوارگان حسینی در مازندران

جعفرلی معتقد است: دولت آذربایجان باید برنامه اندیشیده شده‌ای برای گرفتن هر نوع امتیازی برای دانش آموزان داشته باشد. در روسیه چنین رویه‌ای وجود دارد که به هر والدین دانش آموزان ۱۰ هزار روبل (۱۷۴ منات) برای آمادگی مدرسه اختصاص می‌دهند. منابع مالی کافی برای ایجاد چنین سیستمی در آذربایجان وجود دارد. برای اجرای برنامه‌های اجتماعی باید نظام سیاسی برای آن مساعد باشد.

برخی شهرداری‌های فعال در جمهوری آذربایجان به شرط ناشناس ماندن به خبرنگاران از کمبود بودجه برای تأمین لوازم‌التحریر برای شهروندان به قیمت مناسب، شکایت می‌کنند.

انتهای پیام/

[ad_2]

Source link