۱۴۰۳-۰۳-۰۸ ۶:۰۱ ب.ظ

بازی برخی صرافان با قیمت ارز- اخبار پول | ارز | بانک – اخبار اقتصادی تسنیم

[ad_1]

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم، انحلال کانون صرافان ایرانیان توسط بانک مرکزی مهمترین خبری بود که در روز جاری ظاهراً بازار ارز را تحت‌تأثیر قرار داد. بانک مرکزی در توضیح علت انحلال این کانون اعلام کرده است: «به‌دلیل تخلفات و انحراف از اهداف، موضوع و وظایف و اختیارات کانون صرافان ایرانیان، موافقت‌نامه تأسیس این کانون صادره توسط بانک مرکزی، ابطال و انحلال کانون مذکور در دستور کار قرار گرفت.»

 

بانک مرکزی همچنین تأکید دارد که از جمله مهمترین تخلفات صورت‌گرفته توسط کانون صرافان، می‌توان به استنکاف از دستورات بانک مرکزی و عدم همکاری با این بانک، انحراف از اهداف، وظایف و موضوع فعالیت کانون، به حدنصاب نرسیدن جلسات شورای‌عالی طی چندین ماه اخیر، سرمایه‌گذاری و تحصیل سهام خلاف موضوع فعالیت، وظایف و اختیارات کانون و نظایر آن اشاره کرد.

کانون صرافان نیز ساعتی بعد از اطلاعیه منتشره از سوی بانک مرکزی اعلام کرد که بانک مرکزی وجاهت قانونی در خصوص انحلال کانون و لغو مجمع عادی سالیانه ندارد!

این ادعا درحالی از سوی کانون صرافان مطرح شده است که همان‌طور که در سایت رسمی این کانون آمده است “کانون با موافقت‌نامه رسمی بانک مرکزی کار خود را آغاز کرده است” بنابراین مجوز فعالیت این کانون از سوی بانک مرکزی صادر شده است و طبعاً بانک مرکزی می‌تواند در خصوص انحلال کانون صرافان تصمیم‌گیری کند.

اما نکته مهم در اتفاقاتی است که بعد از اعلام انحلال کانون صرافان در بازار ارز رخ داده است؛ از ظهر امروز و بعد از اعلام این خبر، قیمت دلار که تا پیش از این در کانال ۴۹ ـ ۴۸ هزار تومان در نوسان بود با افزایش همراه شد و بعد از چند هفته مجدداً وارد کانال ۵۰ هزار تومان شده است.

بیشتر بخوانید  تمام ساختمان ها در تهران غیراصولی تخریب می شود/ تخریب ساختمان غیرمجاز خلازیر با خودروی راهسازی!- اخبار راه و مسکن - اخبار اقتصادی تسنیم

افزایش قیمت ارز درحالی است که امروز اتفاق خاصی در بازار رخ نداده است و می‌توان رشد قیمت دلار را ناشی از تحرکات برخی فعالان حوزه صرافی‌ دانست.

بانک مرکزی هم از مهمترین دلایل انحلال کانون صرافان را تخلفات مرتبط با افزایش نرخ ارز اعلام کرده است و بر همین اساس اتفاقاتی را که امروز در بازار ارز رخ داده است، می‌توان به نقش‌آفرینی برخی فعالان حوزه صرافی در بازار ارز مرتبط دانست.

انتهای پیام/+

[ad_2]

Source link