۱۴۰۳-۰۳-۲۴ ۷:۴۵ ب.ظ

ایران در مرحله بی‌نیازی از واردات تانک‌های ذخیره‌سازی سلول‌های بنیادین+ فیلم

ساری- ایرنا – مدیرعامل بانک خون بندناف رویان از ساخت تانک های ذخیره سازی خون بندناف توسط شرکت های دانش بنیان خبر داد و گفت:‌ هم اکنون جمهوری اسلامی ایران در مرحله بی نیازی از واردات این نوع تجهیزات پزشکی حوزه بانک سلول های بنیادین قرار گرفته است.

به گزارش خبرنگار ایرنا، مرتضی ضرابی روز چهار شنبه در نشست خبری با موضوع آخرین دستاوردها و تحولات حوزه بانک سلول های بنیادی خون بندناف ایران در ساری افزود: در حال حاضر نگهداری ذخیره سازی چند عدد خون بند ناف رویان با تولید تانک های ذخیره سازی سلول بنیادین داخلی در حال انجام است.

وی با توضیح این که تمامی دانش پزشکی آزمایشگاهی، نگهداری ، کاربردی و درمانی استتفاده از سلول های بنیادی از خون بند ناف در داخل کشور بومی شده و حتی در بین کشورهای منطقه و جهان پیشتاز هستیم، ادامه داد: با گسترش جمع آوری خون بند ناف از خرورج ارز بابت واردات برخی از ژن های سلول های بنیادین جلوگیری می شود.

ضرابی تصریح کرد: هم اکنون به ازای هر خون بند بناف که وارد کشور می شود، ۳۵ تا ۴۰ هزار دلار باید هزینه شود، بنابراین هرچقدر تامین سلول بنیادی در داخل کشور صورت گیرد، از خروج ارز جلوگیری به عمل می آید.

وی به ذخیره سازی ۲۰۰ هزار نمونه خون بند ناف در کشور که ۹ هزار نمونه آن در مازندران وجود دارد ، اشاره کرد و بیان داشت: اطلاع رسانی به موقع درباره اهمیت ذخیره سازی خون بند ناف در مازندران سبب افزایش ذخیره سازی سلول های بنیادین در این استان شده است.

بیشتر بخوانید  جزئیات حمله به کشتی اسرائیلی در دریای عمان +عکس

ضرابی با بیان این که حجم ذخیره سازی از هر بند ناف ۸۰تا ۲۰۰ میلی لیتر است که بلافاصله پس از تولد نوزاد باید جمع آوری شود، اظهار داشت: از آن جایی که دانش فرایند پیچیده جمع آوری و ذخیره سازی خون بند ناف در کشور بومی و عملیاتی شده است، مردم کشور و حتی دولت می تواند از این ظرفیت استفاده کنند.

این مقام مسوول از ایران به عنوان بزرگترین بانک خون بند ناف درخاورمیانه نام برد و گفت:‌ با توجه به وجود ظرفیت و دانش فنی، اکنون نمونه ذخیره خون بند ناف از کشورهای مختلف از جمله ترکیه ترکمنسان، کانادا، امارات، عراق، افغانستان، انگلستان و عمان نیز در کشور انجام می شود.

وی به فعالیت ۴۵ دفتر نمایندگی ذخیره سازی خون بند ناف در کشور اشاره کرد و اظهار داشت: طبق آمار رسمی هم اکنون ۸۰۰هزار خون بند ناف در مراکز دولتی و هفت میلیون نمونه خون بند ناف در بخش خصوصی کشورهای مختلف دنیا ذخیره سازی شده است.

مدیرعامل بانک خون بندناف رویان با اشاره به این که ۸۰ بیماری خون و غیرخونی پتانسیل درمانی از سلول بنیادین خون بند ناف را دارد، توضیح داد:‌بیشترین کاربرد درمانی خون بند ناف در بیماری های خونی از جمله تالاسمی، سرطان خون و کم‌خونی است.

ضرابی به اهمیت انجام ۴۰۰ مورد کارآزمایی بالینی با استفاده از سلول‌های بنیادی بند ناف برای چندین بیماری از جمله اوتیسم، فلج مغزی، آلزایمر، پارکینسون، دیابت، صدمات نخاعی و آرتروز اشاره کرد و گفت: از سال ۱۳۹۸ در مرکز رویان مازندران کارآزمایی بالینی فلج مغزی اطفال با ۱۲۰ بیمار چهار تا ۱۴ سال شروع شد که نتیجه مرحله اول و دوم این کارآزمایی نشان داد که عوارضی برای بیمار ندارد.

بیشتر بخوانید  واکنش اتحادیه اروپا به گزارش‌ها درباره نزدیک شدن ایران و آمریکا به توافق

این مقام مسوول از اجرای فاز سوم سلول درمانی برای بهبود شرایط فلج مغزی اطفال خبر داد و گفت:‌ دومین کارآزمایی بالینی با استفاده از سلول بنیادین خون بند ناف برای ۷۰ بیمار اوتیسم است که شروع شد.

ضرابی همچنین از آغاز کارآزمایی بالینی درمان آرتروز هفت بیمار با استفاده از سلول های بنیادی خون بند ناف خبر داد و گفت: مرکز خون بند ناف رویان در مرحله دریافت مجوز درمان دیابت نوع یک با استفاده از سلول های بنیادین خون بند ناف است.

وی با توضیح این نکته که امروز مجامع بین المللی کشورها متوجه اهمیت حفظ ذخیره سازی محصولات جنینی که همچنان به عنوان زباله بیولوژیک بعد از تولد نوزاد دور ریخته می شود، شده است، گفت:‌ خون بند ناف زباله اطلاق نمی شود، بلکه ثروت نهفته ای است که کاربردهای مختلفی در حوزه پزشکی دارد.

وی به اهمیت جمع آوری و استفاده از پرده جنینی و بند ناف برای درمان بعضی از بیماری ها به خصوص سوختگی اشاره کرد و گفت: با وجود همه محدودیت ‌ها به واسطه تحریم‌ های ظالمانه توانستیم در کنار کشورهای مختلف، دانش فنی ذخیره‌ سازی را کسب کنیم و ذخیره سلولی در کشور داشته باشیم.

ضرابی هزینه نگهداری هر تانک خون بند ناف را در مرحله نخست حدود هشت میلیون و ۳۰۰ هزار تومان اعلام کرد و گفت: حق نگهداری سالانه این تانک در سال جاری به ۴۱۰ هزار تومان رسیده است.

مدیرعامل بانک خون بندناف رویان با بیان این که در حال حاضر یک هزارو ۲۰۰ پزشک متخصص زنان و زایمان در اهمیت ذخیره سازی خون بند ناف با نمایندگی های کشور همکاری دارند، گفت: اگر دولت در این بخش سرمایه گذاری کند، به طور یقین جلوی خرورج بیشتر ارز گرفته می شود.

بیشتر بخوانید  تراکتورسازی ایران، نمونه‌ای موفق از ارتباط صنعت با دانشگاه

وی از تفاهم نامه راه اندازی مرکز ذخیره سازی خون بند ناف در سه کشور همسایه توسط کارشناسان ایران خبر داد.