۱۴۰۳-۰۴-۰۲ ۱۲:۲۱ ق.ظ

السودانی به تسنیم: عراق در پیگیری حقوقی ترور حاج قاسم و ابومهدی المهندس بسیار جدی است- اخبار دیپلماسی ایران – اخبار بین الملل تسنیم

[ad_1]

به گزارش گروه سیاست خارجی خبرگزاری تسنیم، روز گذشته هیاتی متشکل از اهالی رسانه‌های ایرانی با محمد شیاع السودانی، نخست وزیر عراق دیدار و گفتگو کردند. هیات مطبوعاتی ایران با تشکر از استقبال گرم السودانی از تلاش‌های مضاعف عراق، دولت و مردم این کشور در میزبانی از میلیون‌ها زائر ایرانی و خارجی اربعین حسینی قدردانی کرد.

این هیات تاکید کرد: سازماندهی عظیمی که در سال جاری در زیارت اربعین امام حسین (ع ) شاهد بودیم، اهتمام و بالاترین سطح علاقه مندی به این مناسبت بزرگ را در دل مسلمانان بازتاب داد.

در این دیدار، عبدالله(کیان) عبداللهی، معاون خبر خبرگزاری تسنیم ضمن تشکر از تمهیدات و اقدامات خوب دولت عراق در زمینه برگزاری هرچه بهتر زیارت اربعین حسینی(ع)، تاکید کرد که همکاری و هم‌افزایی رسانه‌ای میان ایران و عراق برای مقابله با دشمن مشترک و همچنین تقویت اشتراکات دو کشور بسیار حیاتی است. 

عبداللهی همچنین به موضوع داغ سردنشدنی ترور فرماندهان شهید، حاج قاسم سلیمانی و ابومهدی المهندس توسط دولت آمریکا در خاک عراق اشاره کرد و گفت: هر دو ملت عراق و ایران انتظار دارد که این ترور وحشیانه دولت آمریکا غیر از اقداماتی که باید در میدان صورت گیرد، به لحاظ حقوقی نیز باید پیگیری جدی‌تری شود.

السودانی در این باره تاکید کرد که پیگیری حقوقی ترور فرماندهان شهید یکی از پروژه‌هایی است که شورای قضایی و دولت عراق پیگیر آن است؛ برای این موضوع کمیته‌ای با حضور بازرسان امنیتی تشکیل داده‌ایم که تمام اطلاعات را ارائه می‌دهند و مراودات و سفرهای زیادی در این زمینه برای ارائه مدارک در مجامع حقوقی انجام می‌شود.

بیشتر بخوانید  پشت پرده یک ماجرای چریکی در مستطیل سبز/ اسم رمز اغتشاش در خوزستان چگونه اعلام شد؟

نخست وزیر عراق خاطرنشان کرد: در ماجرای هدف قراردادن فرماندهان، یک تعدّی واضح و هتک حاکمیت عراق صورت گرفته و ما در پیگیری این مساله(ترور شهیدان حاج قاسم و ابومهدی المهندس) جدی هستیم.

السودانی همچنین گفت که از کمیته‌ی قضایی مشترک حقوقی ایران و عراق که در این موضوع تشکیل شده، کمال حمایت را انجام می‌دهد. 

وی در بخش دیگری از سخنان خود درباره حضور نیروهای نظامی ائتلاف بین‌المللی در عراق نیز گفت: حضور نیروهای ائتلاف بین المللی که از ۲۰۱۴ در عراق حضور دارند از مسائل مهم و حساسی است که باید تعیین تکلیف شود. امروز توانمندی امنیتی عراق در پلیس و ارتش و نیروهای حشد شعبی و … به نحوی است که می‌تواند امنیت کشورش را تامین کند. 

نخست وزیر عراق خاطرنشان کرد: دولت به نمایندگی از تمام گروه‌های سیاسی در عراق اجازه دارد که برای از بین بردن حضور رزمی ائتلاف بین‌المللی گفتگو و آن را تدوین کند.

السودانی همچنین اعلام کرد که وزیر دفاع عراق در واشنگتن برای مذاکرات درباره تخلیه عراق از نیروهای خارجی حضور داشته است.

انتهای پیام/

[ad_2]

Source link