۱۴۰۳-۰۲-۳۱ ۶:۵۳ ق.ظ

افزایش قیمت گاز در اروپا پس از تعلیق نورد استریم ۲

پس از تصمیم اولاف شولتس، صدر اعظم آلمان به تعلیق قرارداد پروژه نورد استریم ۲ با روسیه که قرار بود گاز آلمان و اروپا را با قیمت‌های متوسط و در مقادیر زیاد تامین کند، قیمت گاز بلافاصله در اروپا افزایش یافت.

بنابر گزارش النشره، بر اساس داده‌های بورس لندن، قیمت معاملات گاز در اروپا ۱۰ درصد افزایش یافته و از ۹۰۰ دلار عبور کرده و قیمت هر هزار متر مکعب به ۹۳۴.۷ دلار رسید. روز گذشته قیمت هر هزار متر مکعب حدود ۸۴۷.۹ دلار بود.

شولتس امروز به وزارت اقتصاد آلمان که سازمان دهنده پروژه نورد استریم ۲ است دستور داد تا قرارداد را لغو کند و این اقدام را گامی ضروری در پاسخ برای به رسمیت شناختن استقلال جمهوری‌های لوهانسک و دونتسک از سوی روسیه دانست.

شایان ذکر است که افزایش محسوس قیمت گاز در اروپا از بهار آغاز شد، زمانی که میانگین قیمت در محدوده ۲۵۰ تا ۳۰۰ دلار در هر هزار متر مکعب در نوسان بود. در پایان تابستان قیمت‌ها از ۶۰۰ دلار گذشت و در اوایل اکتبر به قیمت ۱۰۰۰ دلار رسید و در ۲۱ دسامبر در بازار به ۲۱۹۰ دلار رسید.

کارشناسان افزایش قیمت را به عوامل متعددی از جمله تقاضای زیاد برای گاز طبیعی مایع (LNG) در آسیا علاوه بر عرضه محدود از سوی تامین‌کنندگان اصلی و پایین بودن سطح ذخایر اروپا پس از موج‌های سرما نسبت می‌دهند.

بیشتر بخوانید  دیپلمات آمریکایی: واشنگتن تمایلی به جنگ با ایران ندارد