۱۴۰۳-۰۴-۰۱ ۱۱:۴۰ ب.ظ

اعلام میزان افزایش حقوق کارمندان دولت ترکیه در میانه بحران اقتصادی

تهران- ایرنا- وزیر کار و تامین اجتماعی ترکیه در حالی میزان افزایش حقوق کارمندان دولت در این کشور برای ۲ سال آینده را اعلام کرد که بحران اقتصادی شروع شده ترکیه از سال گذشته میلادی همچنان ادامه دارد و پس از انتخابات سه ماه پیش نیز تشدید شده است.

به گزارش امروز (سه شنبه) ایرنا و به نقل از شبکه تلویزیونی تی. آر. تی خبر، “ودات ایشیخان” وزیر کار و تامین اجتماعی ترکیه پیشنهاد داده است که میزان حقوق کارکنان دولت در این کشور طی نیمه اول سال آینده میلادی ۱۴ درصد و برای نیمه دوم سال ۲۰۲۴ حدود ۹ درصد افزایش یابد.

بنا به اعلام این رسانه، میزان پیشنهاد افزایش حقوق کارمندان دولت در ترکیه برای ۶ ماهه اول سال ۲۰۲۵ میلادی حدود ۶ درصد و برای شش ماهه دوم این سال نیز پنج درصد پیشنهاد شده است.

حقوق و دستمزد در کشور ترکیه سالانه دو بار افزایش می یابد که این افزایش بار نخست برای شش ماهه اول سال و بار دوم نیز برای شش ماهه دوم سال اعمال می‌شود و طبق روال معمول، میزان افزایش حقوق مطابق با نرخ تورم روز از سوی وزیر کار و تامین اجتماعی پیشنهاد و تصویب می شود.

در صورت تصویب پیشنهاد افزایش حقوق کارکنان دولت از سوی دولت ترکیه، حقوق حدود چهار میلیون کارمند دولتی و ۲.۵ میلیون کارمند بازنشسته مطابق با نرخ‌های اعلامی افزایش می یابد.

وزیر کار و تامین اجتماعی ترکیه در دومین نشست بررسی افزایش حقوق کارکنان دولت از افزایش ۱۴۱.۸ درصدی حداقل حقوق کارمندان در این کشور در سال جاری میلادی خبر داد و گفت: علاوه بر نرخ های پیشنهادی افزایش حقوق برای سال آینده، مبالغی هم به عنوان تفاوت نرخ تورم به کارکنان دولت پرداخت خواهد شد.

بیشتر بخوانید  چین: آمریکا «امپراتوری دروغ» است

دولت ترکیه سال گذشته میلادی در پی افزایش نرخ تورم در این کشور و بروز بحران اقتصادی، سه بار دست به افزایش حقوق زد و در آخرین بار، حداقل حقوق و دستمزد را به هشت هزار و ۵۰۰ لیره ترک معادل ۴۵۵ دلار آمریکا افزایش داد و برای نیمه دوم سال جاری میلادی نیز میزان حقوق را به ۲۲ هزار و ۱۷ لیر(حدود ۸۲۰ دلار) افزایش داد.

به رغم اقدام دولت ترکیه در ترمیم و افزایش حقوق و دستمزد، به علت صعود روزافزون نرخ تورم در این کشور که میانگین آن در سال گذشته میلادی به ۶۴.۲۷ درصد و در نیمه نسخت امسال به بیش از ۴۷ درصد رسید، مردم این کشور اقدام دولت اردوغان در مدیریت بحران اقتصادی را ناکارآمد می دانند.