۱۴۰۳-۰۳-۲۴ ۷:۴۰ ب.ظ

اظهارات اردوغان درباره جنگ غزه؛ آیا رئیس جمهور ترکیه رژیم صهیونیستی را تهدید نظامی کرد؟

[ad_1]

به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری تسنیم، دیروز(شنبه) در مراسم سالگرد جمهوری ترکیه و حمایت از مردم غزه، اردوغان اظهار نظری درباره “احتمال حمله ناگهانی در یک شب” داشت که به تهدید نظامی اسرائیل تفسیر شد.

در این خصوص ذکر چند نکته لازم است:

-اردوغان پیش از بیان این جمله، به مبارزه ترکیه با تروریسم طی یک دهه گذشته پرداخته و در ادامه می گوید در ادامه راهمان ممکن است که یک شب ناگهانی حمله کنیم.

– شرکت کنندگان که به وجد آمده بودند، شعار دادند که ارتش ترکیه به غزه برود، ولی اردوغان سخن خود را تکمیل نکرد که منظورش چه بود. در واقع اردوغان از اینکه، سخنش اینگونه برداشت شد چندان ناراضی نبود.

کشور ترکیه , رجب طیب اردوغان ,

-درست است که اردوغان مواضع تندی در خصوص اسرائیل گرفت، اما پیش از این نیز چند بار از جمله در سال ۲۰۰۸ و در اجلاس داووس علیه اسرائیل موضع گیری تندی داشت اما بعداً در تماس با شیمون پرز رئیس رژیم صهیونیستی اظهاراتش را اصلاح کرده و گفت که منظورش پرز نبوده بلکه با مجری برنامه بوده است.

– روابط ترکیه و رژیم اسرائیل در سطوح امنیتی و نظامی راهبردی است و طرفین مانورهای زیاد نظامی برگزار کرده اند. ترکیه هیچگاه این رژیم را تهدید به حمله نظامی نمی کند.

-اردوغان در همین سخنرانی تند، رژیم اسرائیل را نصیحت می کند که دست از اقداماتش بردارد.

-در بخش فارسی رسانه های ترکیه همچونTRTو آناتولی، هیچ اشاره ای به این تهدید نشده و در بخش ترکی نیز رسانه ها عیناً همان جمله را ذکر کرده اند که در ادامه مقابله ترکیه با تروریسم پ ک ک و ی پ گ آمده است.

بیشتر بخوانید  افزایش یارانه رسما کلید خورد/ نحوه اطلاع از دهک خانوار و مشمولان یارانه تشویقی

-در نهایت اینکه اردوغان همواره در میانه بازی کرده و این جنس تهدیدات را ندارد زیرا تهدید نظامی می تواند نقطه غیر قابل بازگشت باشد در حالیکه ترکیه به تازگی با رژیم صهیونیستی عادی سازی کرده است.

گزارش از علی حیدری

انتهای پیام/

[ad_2]

Source link