۱۴۰۳-۰۳-۲۴ ۷:۳۲ ب.ظ

ارمغان سه گانه سخنان سیدحسن نصرالله برای مقاومت در نبرد طوفان الاقصی

[ad_1]

به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری تسنیم، سخنان اخیر سیدحسن نصرالله، دبیرکل حزب الله لبنان، مثل همیشه محافل نظامی- امنیتی و سیاسی رژیم صهیونیستی را به هم ریخت و رسانه های این رژیم از زمان اعلام زمان سخنرانی زنده دبیرکل حزب الله در روز جمعه اقدام به گمانه زنی های بدبینانه و خوش بینانه کردند. تا جایی که این گمانه زنی ها در مورد اینکه آیا حزب الله اعلام ورود رسمی به جنگ خواهد کرد یا نه؟ ادامه یافت که تحلیلگران این رژیم را به واکنش وا داشت.

سخنان سیدحسن نصرالله همچون همیشه با در پیش گرفتن ابهام استراتژیک، آنچه را صهیونیست ها انتظار می کشیدند بی پرده بشنوند به آنها ارائه نکرد و مهمترین بخش آن به یکپارچگی محور مقاومت اختصاص یافت. سیدحسن نصرالله ۳ موضوع مهم را در خصوص محور مقاومت بیان کرد. موضوعاتی که کانون مرکزی همه آنها اتحاد جبهه های محور مقاومت بود.

 

تبیین اشتباهات رژیم صهیونیستی

سیدحسن نصرالله در سخنان خود رژیم صهیونیستی را به بی منطقی و عدم بهره مندی از عقلانیت توصیف کرد. حماقتی که موجب شده آنها با عدم تعیین اهداف قابل دستیابی، از درس های گذشته، عبرت نگیرند و دوباره اشتباهات گذشته خود را تکرار کنند. مهمترین اشتباهی که دبیرکل حزب الله لبنان به آن اشاره کردند، هدفی بود که صهیونیست ها در حملات اخیرشان به نوار غزه برای خود تعریف کرده اند. هدفی با عنوانِ «از بین بردن حماس». ایشان با اشاره به جنگ ۳۳ روزه در سال ۲۰۰۶ میلادی گفتند صهیونیست ها در آن جنگ در ابتدا آزادی اسیران خود را هدف نخست و هدف نهایی شان را از بین بردن حزب الله تعریف کردند اما نتوانستند حتی ۲ اسیر خود را آزاد کنند چه رسد به اینکه بتوانند حزب الله را از بین ببرند. حالا در سال ۲۰۲۳، آنها دوباره این اشتباه را مرتکب شده اند.

بیشتر بخوانید  حمایت آمریکا از نسخه اصلاح شده قطعنامه شورای امنیت درباره غزه

در حقیقت سیدحسن نصرالله، با این بخش از سخنان خود، با غیر ممکن توصیف کردن اهداف تعریف شده دشمن، هدف دشمن را از معادلات ذهنی افکار عمومی حذف کرد، آن هم با منطقی منطبق بر یک تجربه که هر ذهنی آن را می پذیرد. این اقدام دبیرکل حزب الله لبنان، صهیونیست ها را در جنگ روانی یک گام به عقب برد و هدف آنها را از معادلات و محاسبات عمومی حذف کرد.

 

بیان اهداف مقاومت؛ نقطه مقابل اهداف رژیم صهیونیستی

بخش دومی که دبیرکل حزب الله لبنان به مقاومت اختصاص داد، ارائه تعریفی از اهداف مقاومت بود. ایشان در بخش نخست، اهداف دشمن را حذف کرد اما در مقابل اهداف مقاومت را تعریف و تبیین کرد. پایان دادن به جنگ و کشتار در نوار غزه و پیروزی مقاومت و به طور خاص حماس، دو هدفی بود که سیدحسن نصرالله برای مقاومت در نبرد «طوفان اقصی» ارائه کرد.

این دو هدف دقیقاً نقطه مقابل اهداف رژیم صهیونیستی تعریف شده رژیم صهیونیستی است. دشمن اشغالگر به دنبال تخریب غزه و در پی آن حذف بخشی از مقاومت در فلسطین است و حالا هدف مقاومت دقیقاً مقابله با همین اقدام رژیم صهیونیستی است.

پایان دادن به جنگ در غزه، مسئله ای است که صهیونیست ها به هیچ وجه خواستار آن نیستند. آمریکایی ها با وجود ژست دموکراتیک و انسان دوستانه‌ای که می گیرند نیز با آتش بس کامل مخالف اند. لذا هدف اولیه ای که دبیرکل حزب الله تعیین می کند، از بین بردن خواسته کنونی دشمن است تا آنها را ناکام گزارد. هدف دوم نیز مقابله با خواسته نهایی دشمن است. خواسته ای که در بخش نخست، آن را کنار زده است و حالا با تعیین نقطه مقابل آن به عنوان هدف محور مقاومت، تمام مقاومت را به سمت آن بسیج می کند. و این خواسته چیزی جز پیروزی نهایی مقاومت و حماس نیست.

بیشتر بخوانید  خرید تضمینی گندم 28 درصد رشد کرد- اخبار کشاورزی - اخبار اقتصادی تسنیم

نکته مهم در این بخش آن است که سیدحسن نصرالله در این بخش به جنبش «حماس» به عنوان یک عضو موضوعیت می دهد و حفظ و پیروزی آن را به عنوان هدف مقاومت تعیین می کند، چرا که دشمن حذف حماس را به عنوان هدف تعیین کرده و حالا حفظ همین جنبش موضوعیت دارد.

دشمن با هدف قرار دادن یکی از اعضای مقاومت، تلاش در تفکیک و جدا کردن اعضای محور مقاومت از هم کرده است لذا حفظ همین عضو به عنوان هدف تعیین می شود تا دشمن نتواند به هدفی که در نهایت به حذف محور مقاومت ختم خواهد شد برسد.

 

 

رسمیت بخشیدن به اتحاد جبهه ها با اعلام حملات مقاومت عراق و یمن

مهمترین بخش از سخنان دبیرکل حزب الله لبنان در پرداختن به محور مقاومت این نکته است که سیدحسن نصرالله با تقدیر و تشکر از حضور مقاومت عراق و یمن، به حضور آنها در نبرد علیه رژیم صهیونیستی در میدان غزه رسمیت بخشید.

اینکه بخشی از محور مقاومت به کمک دیگر اعضای محور بیاید، نشانگر همان راهبرد «اتحاد جبهه ها» در محور مقاومت است. حالا سیدحسن نصرالله با رسمیت بخشیدن به حضور مقاومت اسلامی عراق و یمن در نبرد علیه رژیم صهیونیستی این راهبرد را رسمیت بخشید. کاری که رسانه های غربی تلاش داشتند با سکوت خبری، آن را نادیده بگیرند و همواره با بیان اینکه ممکن است جنگ در منطقه توسعه پیدا کند، آن را امری انجام نشده توصیف می کردند. ایشان در سخنان خود اعلام کردند که حزب الله نیز از روز دوم جنگ وارد نبرد و حمایت از محور مقاومت شده است.

بیشتر بخوانید  نقش همتی در ماجرای قیمت مرغ

در مجموع به نظر می رسد بیان این مسئله که اکنون حزب الله، مقاومت اسلامی عراق و انصارالله یمن وارد جبهه غزه شده اند، مسئله ای بود که از سوی رسانه های غربی نادیده انگاشته می شد تا به آن رسمیت بخشیده نشود، اما سیدحسن نصرالله با اعلام رسمی در سخنانش، آن را رسمیت بخشید.

انتهای پیام/

[ad_2]

Source link