۱۴۰۳-۰۴-۰۲ ۱۲:۴۰ ق.ظ

ارامنه قره باغ در حال ترک منطقه- اخبار ترکیه و اوراسیا – اخبار بین الملل تسنیم

[ad_1]

به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری تسنیم به نقل از خبرگزاری «تاس»، حدود ۳ هزار نفر از از ساکنان محلی منطقه قره باغ کوهستانی تا صبح امروز از منطقه خارج شده و به خاک ارمنستان رسیدند. این مسئله در پیام منتشره در وب سایت رسمی دفتر مطبوعاتی دولت ارمنستان آمده است.

طبق این اطلاعات، جریان مهاجران در طول شب ادامه داشت. ارائه کمک‌های لازم به افرادی که به خاک ارمنستان می‌رسند و ثبت نام و سازماندهی آنها با شرایط جدید ادامه خواهد داشت.

وزارت دفاع روسیه نیز صبح امروز دوشنبه گزارش داد که نیروهای حافظ صلح روسی ۷۰ نفر، از جمله تعداد زیادی کودک را از منطقه مارتونی تا شهر استپاناکرت(خانکندی)، پایتخت قره باغ اسکورت کردند. 

طبق این اطلاعات، نیروهای حافظ صلح روسیه به انجام وظایف خود در منطقه قره باغ ادامه داده و با همراهی حافظان صلح روسی، کار انتقال غیرنظامیان از منطقه مارتونی در حال انجام است.

علاوه بر این، وزارت دفاع روسیه یادآور شد که طی ۲۴ ساعت گذشته نیروهای حافظ صلح از تحویل ۱۹۰ تن محموله کمک‌های انسان دوستانه حاوی مواد غذایی و سوخت و دارو برای مردم غیرنظامی قره باغ اطمینان حاصل کردند.

پاشینیان: ارامنه قره باغ ممکن است مجبور شوند خانه‌های خود را ترک کنند

نیکول پاشینیان، نخست وزیر ارمنستان روز یکشنبه در سخنرانی خود در جمع مردم کشورش اعلام کرد که ارامنه ساکن قره باغ ممکن است تصمیم به ترک خانه‌های خود بگیرند. 

وی گفت: ارامنه قره باغ همچنان با خطر پاکسازی قومی روبرو هستند. در روزهای اخیر کمک‌ های بشردوستانه به آنها رسیده است، اما این وضعیت را تغییر نمی‌دهد. اگر شرایط واقعی زندگی برای ارامنه قره باغ در خانه هایشان ایجاد نشود و سازوکارهای موثری برای محافظت در برابر پاکسازی قومی ایجاد نشود، این احتمال افزایش می یابد که آنها خارج شدن  از سرزمین مادری خود را تنها گزینه ببینند. 

بیشتر بخوانید  شایعه اخراج اساتید پروپاگاندای رسانه‌ای علیه دولت!

رئیس کابینه وزرای ارمنستان افزود: مقامات آماده پذیرش هموطنان قره باغی در صورت لزوم هستند و اقداماتی در این راستا انجام شده است. 

پس از آغاز درگیری‌های نظامی در قره باغ، نیروهای حافظ صلح شروع به تخلیه غیرنظامیان از مناطق درگیری کردند. چند روز قبل وزارت دفاع روسیه گزارش داد که با میانجیگری فرماندهی نیروهای حافظ صلح روسیه، بین طرف آذربایجان و نمایندگان قره باغ، در خصوص برقراری آتش بس کامل توافق شده است.

انتهای پیام/

 

[ad_2]

Source link