۱۴۰۳-۰۳-۰۶ ۴:۱۱ ق.ظ

احتمال شیوع سویه‌ای خطرناک‌تر از کرونای دلتا

آنتونی فائوچی ، رئیس «موسسه ملی آلرژی و بیماری های عفونی» در ایالات متحده گفت: روند واکسیناسیون کرونا در آمریکا دچار وقفه شده است. این در حالی است که بیش از نیمی از جمعیت این کشور به طور کامل در برابر ویروس کرونا واکسینه شده‌اند. مشکل، عدم تمایل مابقی جمعیت به دریافت واکسن کرونا اعلام شده است.

آنتونی فائوچی ، مشاور کاخ سفید در ارتباط با بیماری‌های عفونی اعلام کرده است که خطر شیوع سویه جدید ویروس کرونا جدی است.

او یگانه راه موثر در مقابله با همه‌گیری کرونا را واکسیناسیون می‌داند و از الزام آن سخن گفته است. در حال حاضر شمار موارد جدید ثبت ابتلا به ویروس کرونا در آمریکا افزایش قابل ملاحظه‌ای داشته است.

در حالی که در نیمه نخست ماه ژوئن، میانگین روزانه ابتلا به ویروس کرونا در یک بازه زمانی هفت روزه، حدود ۱۱ هزار مورد در روز بود، اکنون متوسط ابتلای روزانه به این ویروس به ۱۰۰ هزار مورد رسیده است و بیشترین میزان موارد ابتلا مربوط به سویه دلتاست.

فائوچی تاکید کرده است: هرگاه اقدامی برای جلوگیری از گسترش شیوع ویروس کرونا صورت نگیرد، احتمال جهش مجدد این ویروس منتفی نیست.

او پیش‌بینی کرده است : سویه جدید می‌تواند خطرناک‌تر از سویه‌های پیشین است و چه بسا واکسن‌های موجود نیز در برابر آن ناکارآمد باشند. از این رو، به باور او باید واکسیناسیون را اجباری کرد.

شمار قابل ملاحظه‌ای از مردم آمریکا بر این باور هستند که صدور مجوز استفاده از واکسن‌ها به علت شرایط ناشی از شیوع کرونا اضطراری بوده و تحقیقات لازمه درباره عوارض جانبی آن‌ها صورت نگرفته است.

بیشتر بخوانید  خوراکی که مصرف همزمان آن با خیار خطرناک است

فائوچی ضمن تایید این موضوع ابراز امیدواری کرده است که تحقیقات پیرامون واکسن‌های مقابله با کرونا به‌زودی به فرجام برسد و مجوز اصلی استفاده از این واکسن‌ها صادر شود. احتمال چنین امری حتی در ماه اوت نیز منتفی نیست.