۱۴۰۳-۰۴-۰۲ ۱:۱۰ ق.ظ

احتمال حمله اسرائیل به تاسیسات اتمی ایران چقدر است؟

به گزارش مشرق، تقوی نیا، تحلیلگر در کانال خود در ایتا نوشت:

اسرائیلی ها اعلام می کنند در صورت حمله مستقیم جمهوری اسلامی به اسرائیل(فلسطین اشغال شده توسط صهیونیست ها ) به تاسیسات اتمی ایران حمله می کنند.

برای بررسی احتمال بروز این تهدید چند نکته باید ذکر شود.

  • فاصله مستقیم تاسیسات اتمی ایران با پایگاه های هوایی اسرائیل حدود ۱۶۰۰ کیلومتر است ؛ یعنی اگر هواپیماهای رژیم بخواهند مستقیما به آنجا برسند و مثلا تاسیسات نطنز را بمباران کنند و بازگردند، باید حداقل ۳۲۰۰ کیلومتر را بپیمایند.
  • اسرائیل نمی تواند به طور مستقیم از آسمان کشورهای اردن یا سوریه عبور کند به این دلیل که اولا اصل غافلگیری از بین می رود (ایران در سوریه رادار دارد)و دوم این که اردن نیز حاضر نخواهد بود آسمانش را در اختیار اسرائیل برای حمله به ایران قرار بدهد زیرا تهران رسما اعلام کرده هر کشور آسمان خود را برای حمله به ایران به روی اسرائیل باز کند ، شریک جرم خواهد بود و مورد حمله قرار می گیرد.

پس اسرائیل باید مسیرهای دیگری را برگزیند مانند ترکیه (که به دلیلی که ذکر شد اجازه استفاده از آسمان خود را نخواهد داد) یا باکو یا کشورهای عربی (که آنها هم توجیه شده اند که ایران در صورت هرگونه کمک به حمله اسرائیل، چه بلایی بر سر تاسیسات نفتی و حیاتی شان می آورد).

پس عبور از آسمان کشورها و رسیدن به ایران برای اسرائیل یک دردسر بزرگ است.

اسرائیل یا باید از طریق موشک بالستیک به ایران حمله کند یا هواپیمای جنگنده؛ موشک های بالستیک اسرائیل آنچنان دقیق و پرشمار نیستند که بتوانند اثر دلخواه سردمدران صهیونیست را روی تاسیسات اتمی نطنز داشته باشند .

بیشتر بخوانید  شبی که ایران چشم صهیونیست‌ها را کور کرد / جزئیات ضربه به پایگاه سری رژیم صهیونیستی در حمله غرور آمیز ایران +عکس و نقشه

از طرفی هواپیماهای جنگنده نیز محدودیت های زیادی دارند .

مثلا اگر اسرائیل بخواهد از اف ۱۶ استفاده کند ، این هواگرد به راحتی توسط پدافند ایران شناسایی و منهدم می شود؛ زیرا فالکون ها رادارگریز نیستند و باید چند صد کیلومتر را برای رسیدن به نطنز بپیمایند و از دهها رینگ پدافندی عبور کنند و مجددا بازگردند.

  • در صورتی که اسراییلی ها قصد استفاده از اف ۳۵ را داشته باشند نیز باید گفت اولا رادارگریزی این جنگنده مطلق و کامل نیست و در آسمان ایران احتمال رصدش بالاست؛ ثانیا این هواپیما نمی تواند برای بالا بردن رادارگریزی از مخزن سوخت خارجی بهره ببرد پس باید قبل یا پس از بمباران نزدیک مرزهای ایران سوخت گیری هوایی داشته باشد یا در یکی از کشورهای همسایه فرود بیاید.

کشورهای همسایه ایران به دلایلی که ذکر شد هیچگاه به اسرائیل در این زمینه کمک نخواهند کرد و اگر اسرائیلی ها تعدادی سوخت رسان نیز به پرواز در بیاورند ایرانی ها از قبل متوجه می شوند و بازهم اصل غافلگیری از بین می رود.

در ضمن سوخت رسان ها در کجا به پرواز در خواهند آمد ؟ هیچ کشوری به آنها اجازه نخواهد داد که در یک ماموریت جنگی علیه جمهوری اسلامی هواگردهای اسرائیلی سوخت گیری هوایی را در آسمانش انجام دهند.

  • فردو تاسیساتی است که اسرائیل به هیچ وجه نمی تواند آن را نابود سازد چون زیر کوه است.

حتی اگر اسرائیل بتواند نطنز را نیز نابود سازد ( که البته بسیار سخت است) فردو همچنان به غنی سازی سطح بالا ادامه خواهد داد.

بیشتر بخوانید  وزیر خارجه اسرائیل: خواستار جنگ با ایران نیستیم

پس اسرائیل با حمله نظامی قادر نخواهد بود تاسیسات اتمی ایران را به طور کامل از کار بیندازد(شاید بتواند بخشی از توان غنی سازی را از بین ببرد) .

اسرائیل از حمله ای که نتواند تمام و کمال روند غنی سازی جمهوری اسلامی را نابود کند، اجتناب خواهد کرد.