۱۴۰۳-۰۳-۰۲ ۸:۵۰ ق.ظ

آیا واقعا معامله رمزارز در چین ممنوع شده است؟

در ساعات اخیر انتشار خبری از رویترز مبنی بر ممنوع شدن مبادلات ارزهای دیجیتالی در چین باعث نگرانی زیاد معامله گران شده است.

به گزارش ایسنا، خبرگزاری رویترز در خبری اعلام کرد چین موسسات مالی و شرکت های پرداخت را از ارایه خدمات مربوط به تراکنش های رمزارزها منع کرده و به سرمایه گذاران در خصوص مخاطرات این دست معاملات هشدار داده است. طبق اعلام رویترز بانک ها و کانال های پرداخت آنلاین به موجب دستور جدید حق ارایه هیچ گونه خدمت مرتبط با ارزهای دیجیتالی از جمله ثبت نام، معامله یا تسویه حساب تراکنش های ارزهای دیجیتالی به مشتریان خود را ندارند.

بسیاری از دیگر خبرگزاری ها نیز به نقل از رویترز اعلام کرده اند که انجمن خدمات مالی اینترنتی چین، انجمن بانکداری چین و انجمن پرداخت و تسویه چین در بیانیه ای مشترک، ارایه دهندگان خدمات مالی را از فراهم کردن امکانات مورد نیاز معالات رمزارزها منع کرده اند. این بیانیه در سایت شبکه ملی چین (سی سی تی وی) و صفحه رسمی بانک مرکزی چین در شبکه اجتماعی وی چت نیز منتشر شده است.

در این بیانیه اعلام شده است که ارزهای دیجیتالی فعلی موجود در بازار توسط هیچ نهاد یا دولت رسمی منتشر نشده اند و به دلیل نداشتن یک پشتوانه واقعی، امکان به خطر انداختن جدی سرمایه افرادی که در آن ها سرمایه گذاری کنند وجود دارد.

با این حال برخی از فعالان بازار ارزها دیجیتالی در چین اعلام کرده اند که بیانیه منتشرشده، چیز جدیدی نیست و جایی برای نگران شدن وجود ندارد. کیاو وانگ- کارشناس ارزهای دیجیتالی از موسسه دیفای الیانس- در توییتی نوشت: در یک سلسله وقایع احمقانه، رویترز خبری گمراه کننده در خصوص ممنوعیت (ارزهای دیجیتالی) در چین منتشر کرد و مردم این خبر را بازنشر و باور کردند که در نتیجه بازار به دنیال این خبر ریزش کرد. اینطور نبوده که چین حالا ارزهای دیجیتالی را ممنوع کرده باشد، فقط یک قانون در این بیانیه که سال ها قبل تصوی شده بود، یادآوری شده است.

بیشتر بخوانید  افزایش 16 هزار دستگاه تولید ایران خودرو در آبان

سایت کریپتونیوز هم در این رابطه نوشت: نه اینکه قانون جدیدی (در چین) وضع شده باشد بلکه این بیانیه مشترک با استناد به یک قانون قبلی به فعالان چینی یادآوری کرده است که تراکنش های مرتبط با رمزارزها زیر چتر حمایت قانون نیست و سرمایه گذاران به تنهایی مسیول هر اتفاقی هستند که بیافتد. دولت چین شهروندان کشورش را از نگهداری ارزهای دیجیتالی یا استخراج آن ها منع نکرده است.