۱۴۰۳-۰۴-۲۳ ۲:۲۷ ب.ظ

قیمت مرغ یارانه ای ایران به نرخ برخی کشورهای همسایه رسید- اخبار کشاورزی – اخبار اقتصادی تسنیم

[ad_1]

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم، قیمت مرغ در بازار افزایش یافته و به نرخ مصوب هر کیلوگرم ۷۳ هزار تومانی خود به فروش نمی‌رسد؛ مرغداران دلیل این افزایش قیمت را عدم تامین کنجاله سویا با قیمت دولتی و کاهش جوجه ریزی می‌دانند اما مسئولان وزارت جهاد کشاورزی در بخش تولید و بازار حاضر به اطلاع رسانی در این خصوص نیستند.

با توجه به اختصاص ارز ترجیحی ۲۸ هزار تومانی ( ترجیحی) به واردات نهاده های دامی انتظار می‌رود که مرغ با قیمت‌های مناسبی به دست مصرف کنندگان برسد اما به دلایل مختلف اکنون این مهم روی نداده است و این محصول بیش از صد هزار تومان نیز به فروش می‌رسد.

قیمت مرغ در ایران با وجود دریافت ارز ترجیحی به نرخ این محصول در کشورهای همسایه که این یارانه را دریافت نمی‌کنند، بسیار نزدیک شده است.

درباره دلایل این افزایش قیمت می‌توان به مواردی مانند تاخیر در تحویل نهاده‌های دامی به مرغداران، نبود نظارت‌های لازم در بازار، بهره‌وری پایین و ضریب تبدیل نامناسب صنعت مرغداری کشور اشاره کرد.

کالاهای اساسی در بازار با نرخ مناسب به دست مردم می‌رسد یا بهای تمام شده؟

بنابراین گزارش در جلسه کمیسیون اقتصادی مجلس در روز گذشته، درباره نرخ ارز و سیاست‌گذاری ارزی با حضور رئیس بانک مرکزی بحث و گفتگو شده بود.

مهدی طغیانی نماینده مردم اصفهان در این ارتباط اظهار داشت: «وضعیت چند نرخی و تثبیت نرخ ۲۸ هزار و ۵۰۰ تومان، ایجاد صف خرید و اینکه کالاهای اساسی در بازار با نرخ مناسب به دست مردم می‌رسد یا بهای تمام شده کالاها براساس قیمت ارز بازار است؟ از جمله موضوعات مطرح شده بود؛ به طور مثال موضوع مرغ یکی از این مباحث است، با وجود اینکه نهاده به نرخ ۲۸ هزار و ۵۰۰ تومان برای این کالا تحویل داده می‌شود اما قیمت آن سربه فلک کشیده است.»

بیشتر بخوانید  آتش سوزی گسترده در نزدیکی فرودگاه بن گوریون

قیمت مرغ در کشورهای همسایه

براساس مشاهداتی که از فروشگاه های اینترنتی  در کشورهای مختلف انجام شد، قیمت هر کیلوگرم مرغ کامل در ترکیه ۶۴ لیر است که با نرخ ۱۸۰۰ تومانی هر لیر، نرخ یک کیلوگرم مرغ در این کشور ۱۱۵ هزار هزار و ۲۰۰ تومان است.

قیمت هر کیلوگرم مرغ کامل در عربستان نیز حدود ۲۰ ریال سعودی است که با در نظر گرفتن قیمت ۱۲۹۹۰ تومانی ریال این کشور، ۲۵۹ هزار تومان می‌شود.

قیمت رسمی هر کیلوگرم مرغ کامل در پاکستان که توسط کمیته بازار لاهور تعیین شده ۶۰۸ روپیه است؛ با در نظر گرفتن قیمت ۱۷۸ تومانی روپیه پاکستان، قیمت یک کیلوگرم مرغ  در کشور همسایه شرقی نیز ۱۰۸ هزار تومان است.

انتهای پیام/

 

[ad_2]

Source link