۱۴۰۳-۰۴-۲۳ ۱:۰۵ ب.ظ

شهید بهشتی تحت تأثیر فضاسازی‌ها قرار نمی‌گرفت

به گزارش خبرنگار مهر، حجت‌الاسلام سید ابراهیم رئیسی رئیس جمهور کشورمان صبح امروز (دوشنبه ۵ تیر ماه) در همایش سراسری قوه قضائیه که در سالن اجلاس سران در حال برگزاری است، ضمن گرامیداشت یاد و خاطر شهید بهشتی گفت: شهید بهشتی از کسانی بود که تحت تأثیر جوسازی‌ها و فضاسازی‌ها قرار نمی‌گرفت. کسی نمی‌تواند بگوید بهشتی از عدالت خارج شد چون ولو ممکن بود به ظاهر در تشکل‌هایی باشد اما روحیه آنها منصفانه بود و این انصاف بسیار مهم است.

وی با بیان اینکه هرکس در جایگاه حکم دادن و تصمیم است باید از حق و انصاف پیروی کند، بیان کرد: تنها مدار تصمیم، حق است و این از سختی کار قضات است که باید مدار حق را تشخیص دهند و به خاطر همین است که جایگاه بالایی دارند. تشخیص موضوع، تشخیص حکم، تناسب بین این دو و بعد تصمیم گیری مراحل کار یک قاضی است که در تمام آنها باید حق و انصاف را مورد توجه و مدار خود قرار دهد.

رئیسی با تاکید بر اهمیت تشخیص حق، گرایش به آن و ایستادگی در این مسیر، بیان کرد: برخی حق را نشناختند؛ برخی شناختند و گرایش و پیدا کردند؛ برخی شناختن و گرایش پیدا کردند اما ایستادگی در این راه نداشتند. در مسیر قضاوت هر سه مورد حائز اهمیت است و این مأموریت بزرگی به شمار می‌رود.

رئیسی جمهور با اشاره به اینکه در این سال‌ها کارهای بسیاری در قوه قضائیه انجام شده است، بیان کرد: هرکس تلاش کرد، خشتی بر خشت‌های قبلی قرار دهد و جایگاه این قوه را چه در جز چه در کل رأفت ببخشد؛ اما در این دوران رهبر معظم انقلاب تاکید کردند که ما نیاز به تحول داریم و این تحول را نیز ذیل موارد شناخت وضع موجود، شناخت وضع مطلوب و کم کردن فاصله این تبیین کردند. ایشان یادآور شدند که تمام تلاش باید در این جهت باشد.

بیشتر بخوانید  امکانات گردشگری دریایی در استان بوشهر افزایش یافت - خبرگزاری مهر | اخبار ایران و جهان

رئیسی با تاکید بر اینکه اولین شرط و گام در تحول «تعقل شناختی» است، اظهار کرد: نگاه تحولی و حضور افراد تحول‌خواه و تحول‌گرا بسیار مهم است. دومین شرط تحول، تحول فرآیندی است. باید بازنگاهی در روند دادرسی در این زمینه که کار از دقت و سرعت بیشتری برخوردار شود صورت بگیرد و بهترین افراد برای این تغییر خود قضات و دست اندرکاران دستگاه قضائی هستند. برای مثال امور معوقه می‌تواند با استعلامات به روز از دستگاه‌های مختلف برطرف شود تا قاضی بتواند سهل‌تر تصمیم‌سازی و تصمیم‌گیری کند.

بهره‌وری در نظام اداری ما بهبود نیابد با مشکل مواجه خواهیم شد

وی تصریح کرد: البته در دولت نیز به تحول فرآیندی و بازنگاه نیاز داریم. از جمله مسائل مهم در این موضوع، افزایش بهره‌وری است که مقام معظم رهبری نیز بر آن تاکید کردند. ما میزان قابل توجهی نیروی انسانی کارآمد، هزینه و اعتبارات و امکانات داریم. همیشه تاکید کرده‌ام که اگر به دنبال رشد اقتصادی هشت درصدی هستیم، یک پایه تحقق این هدف، افزایش سرمایه‌گذاری و پایه دیگر آن افزایش بهره‌وری است. اگر بهره‌وری در نظام اداری ما بهبود نیابد با مشکل مواجه خواهیم شد.

نظام پیچیده بروکراسی باید اصلاح شود

رئیسی جمهور با تاکید بر اینکه نظام پیچیده بروکراسی باید اصلاح شود، عنوان کرد: بروکراسی و دموکراسی، دوقلوهایی هستند که با یکدیگر متولد شدند. حتی صدای کسانی که درباره دموکراسی و آزادی قلم می‌زنند، به علت بروکراسی درآمده است و می‌گویند قرار نبود با چنین پیچیدگی مواجه شویم. در اداره‌ها یک علم پنهانی به نام کارشناسی وجود دارد تا دانش سازمانی بتواند امور را پیش ببرد اما هنوز نتوانسته است.

بیشتر بخوانید  وضعیت بورس چه زمانی مناسب می شود؟/ رئیس سازمان بورس پاسخ داد- اخبار بازار سهام | بورس - اخبار اقتصادی تسنیم

رئیسی با اشاره به اینکه تحول فرآیندی از شقوق تحول است، اظهار کرد: باید یک نگاه همدلی، همکاری، همیاری و همراهی را در تمام سازمان‌ها و ادارات کشور داشته باشیم تا بدانیم چقدر به اهداف رهبری نزدیک شده‌ایم. دولت در صف مقدم با کمک دستگاه‌های دیگر شناسایی می‌کند تا ببینیم مسائل امروز مردم چگونه قابل حل است. باید بدانیم نتیجه و محصول اقداماتی که توسط دستگاه قضائی با مفسدان و مجرمان صورت گرفته چیست و چه اقداماتی باید انجام شود تا جامعه‌ای جدای از جرم، جنایت و فساد داشته باشیم.

وی با تاکید بر اینکه تمام تلاش ما در این چهل سال بر این بوده که جامعه‌ای مبتنی بر اخلاق، معنویت و عدالت داشته باشیم، عنوان کرد: برای رسیدن به نقطه‌ای که مقام معظم رهبری در بیانیه گام دوم انقلاب به خوبی ترسیم کردند، ضروری است که تمام دستگاه‌ها و قوا به خوبی با یکدیگر همکاری و هم‌افزایی داشته باشند. تلاش همه ما باید گامی برای رسیدن به این هدف و نقطه باشد.

نگیریرئیس جمهور کار دستگاه قضائی در ارتباط با بازدارندگی، کیفر مجرمان و پیش‌گیری از وقوع جرم بسیار حائز اهمیت دانست و خاطرنشان کرد: هیچ دستگاهی در کشور نمی‌شناسیم که مأموریت پیش گیری از وقوع جرم نداشته باشد. نگاه همه باید بر این باشد که جرم و جنایت در جامعه کاهش پیدا کند و هنجارها افزایش یابد. ما در دولت، نمایندگان مجلس در قانونگذاری و همه کسانی که در مسائل مدیریتی و اجرایی هستند باید در این مسیر تلاش کنند تا تعداد پرونده‌های ورودی به دستگاه قضائی روز به روز کمتر شود.

بیشتر بخوانید  تعویق 48ساعته جلسه شورای عالی نظارت بر اتاق بازرگانی- اخبار اقتصاد ایران - اخبار اقتصادی تسنیم

وی با بیان اینکه امروز هم با یکدیگر همکار هستیم تا کار مشترکی تحت عنوان اجرای امنیت و عدالت و افزایش اعتماد عمومی به نظام اداری کشور و ایجاد رضایتمندی را رقم بزنیم، خاطرنشان کرد: مسائل اداری، مالی و پشتیبانی قوه قضائیه بر عهده دولت هم است و تمام تلاش خود را کرده‌ایم تا مشکلات این مجموعه را حل کنیم. در این مسیر در بودجه سال ۱۴۰۱ کوشیدیم برخی نواقص را به صورت مقطعی و بعد از آن در بودجه سال ۱۴۰۲ این مسیر را ادامه دادیم.

رئیسی با اشاره به بودجه قوه قضائیه در سال ۱۴۰۲ نسبت به سال ۱۴۰۰ دو برابر شد، عنوان کرد: همچنین با توجه به کمبود تعداد کارمند مقرر شد ۱۲۵۰۰ کارمند جذب دستگاه قضائی شوند؛ همچنین ۸۰۰ قاضی به مرور به این مجموعه اضافه خواهند شد و به تدریج آنچه برای رفع مشکلات بودجه‌ای، امکانات و پشتیبانی ضروری باشد صورت خواهد گرفت.

رئیسی جمهور اظهار کرد: اینها کف همکاری دولت و قوه قضائیه است. سقف این مسئله، همکاری مشترک دو قوه برای کاهش ناهنجاری‌های اقتصادی و اجتماعی و فرهنگی در جامعه، اجرای عدالت، ایجاد امنیت تمام‌عیار و فراگیر، مبارزه جانانه با فساد و اصلاح ساختارهای فسادزا، برخورد با مفسدان است تا آنچه رهبر انقلاب از ما خواسته‌اند عملیاتی شود.