۱۴۰۳-۰۴-۲۳ ۲:۲۹ ب.ظ

ثبت‌نام «گذرنامه زیارتی» زائران اربعین حسینی(ع) از اول محرم

رئیس پلیس مهاجرت و گذرنامه فراجا گفت: متقاضیان دریافت گذرنامه زیارتی از ۲۸ تیرماه مصادف با اول محرم می‌توانند درخواست خود را در دفاتر پلیس+۱۰ یا سامانه «پلیس من» ثبت کنند.

سردار علی ذوالقدری رئیس پلیس مهاجرت و گذرنامه فراجا در گفت‌وگو با خبرنگار انتظامی خبرگزاری فارس در خصوص آخرین جزئیات ثبت درخواست گذرنامه زیارتی اظهار داشت: در راستای تسهیل در تردد زائران اربعین حسینی (ع)، گذرنامه زیارتی طراحی و هم اکنون در حال طی مراحل آزمایشی بوده و ان‌شاءالله از اول محرم به مرحله صدور انبوه می‌رسد.

وی گفت: متقاضیان دریافت و صدور گذرنامه زیارتی می‌توانند از دو طریق درخواست خود را ثبت کنند؛ شیوه اول بدین صورت است که متقاضیان می‌توانند از طریق سامانه پلیس من و درج اطلاعات خواسته شده در آن سامانه، درخواست خود را ثبت کرده و در نهایت بعد از صدور ‌و چاپ گذرنامه، آن را از طریق پست دریافت کنند؛ در روش دوم هم افراد با مراجعه به دفاتر پلیس + ۱۰ و ثبت درخواست خود تقاضای گذرنامه زیارتی را ثبت کرده که پس از صدور به آدرس متقاضی با پست ارسال می‌شود.

رئیس پلیس مهاجرت و گذرنامه فراجا با بیان این مطلب که تمام تلاش و سعی مأموران پلیس گذرنامه بر این است که در اسرع وقت این گذرنامه صادر شود، خاطرنشان کرد: اولویت ما این است که گذرنامه زیارتی در کمترین زمان ممکن چاپ شده و به دست متقاضی برسد.

وی در پاسخ به دیگر پرسش فارس در خصوص اعتبار گذرنامه‌های بین‌المللی برای سفر زیارتی به خصوص اربعین حسینی (ع) اعلام کرد: باید گفت که گذرنامه‌های بین‌المللی اعتبار خود را برای تمام سفرهای خارجی چه زیارتی، چه سیاحتی و … دارا است؛ اما گذرنامه‌ زیارتی برای افرادی که فقط قصد سفر زیارتی آن هم عتبات عالیات را دارند طراحی و به مرحله اجرا رسیده است.

بیشتر بخوانید  تعرض شهرک نشینان صهیونیست به مسجدالاقصی+ فیلم - خبرگزاری مهر | اخبار ایران و جهان

وی افزود: نکته دیگر درباره گذرنامه زیارتی این است که قیمت این گذرنامه‌ها به مراتب کمتر از هزینه گذرنامه بین‌المللی بوده و تقریبا حدود ۲۰ تا ۳۰ درصد قیمت آنهاست؛ البته قیمت نهایی گذرنامه زیارتی به زودی و در جلسه وزارت کشور تعیین می‌شود.

سردار ذوالقدری در پاسخ به دیگر پرسش فارس در این خصوص که آیا با شروع ثبت‌نام درخواست متقاضیان گذرنامه زیارتی از اول محرم با ازدحام مراجعان مواجه خواهیم شد یا نه، گفت: پلیس گذرنامه امسال حدود یک‌میلیون و ۶۰۰ هزار پیامک به افراد ارسال کرد؛  آن هم کسانی که گذرنامه‌شان زیر ۶ ماه اعتبار داشته یا اعتبار گذرنامه‌شان پایان یافته بود؛ همچنین به زائرانی که در سه سال گذشته در اربعین حسینی (ع) به عتبات عالیات سفر داشته و در حال حاضر اعتبار گذرنامه‌شان منقضی شده یا رو به اتمام است نیز پیامک ارسال شد که خوشبختانه این افراد با دریافت پیامک‌ پلیس گذرنامه، برای صدور گذرنامه جدید به دفاتر پلیس + ۱۰ مراجعه کردند.

وی گفت: در سال جاری نسبت به مدت مشابه در سال گذشته، ۵۵ درصد افزایش درخواست صدور گذرنامه داشتیم که این امر نشان می‌دهد که اکثریت متقاضیان، گذرنامه‌های خود را دریافت کرده‌اند.

رئیس پلیس مهاجرت و گذرنامه فراجا در پاسخ به این سؤال که فرآیند صدور گذرنامه زیارتی و همچنین مدارک لازم برای دریافت این مدل گذرنامه چیست؛ گفت: فرآیند درخواست و صدور گذرنامه زیارتی همانند گذرنامه بین‌المللی است؛ یعنی همان مدارک و اطلاعات مورد نیاز است؛ اما اگر قرار باشد تغییراتی صورت بگیرد، از همان اول محرم در این خصوص اطلاع‌رسانی می‌شود.

بیشتر بخوانید  فیلم پرفروشی که به تاریک‌ترین راز هالیوود می‌پردازد/ این داستان هولناک دیگر افسانه نیست +عکس

سردار ذوالقدری خاطرنشان کرد: به محض آغاز فرآیند ثبت نام گذرنامه زیارتی در اول محرم مراتب از سوی رسانه‌ها اطلاع‌رسانی می‌شود تا متقاضیان و زائران بتوانند به موقع درخواست خود را ثبت و پیگیری کنند.