۱۴۰۳-۰۴-۲۳ ۱۲:۲۵ ب.ظ

تصمیمات عجیب بازیگران سینما؛ از گلزار و امین حیایی تا هدیه تهرانی

در این مطلب نگاهی انداخته‌ایم به چند کاراکتر معروف سینمای ایران که در ابتدا قرار بوده نفرات دیگری نقششان را بازی کنند، مثلا فکر کنید گلزار قرار بوده جای پارسا پیروزفر در مهمان باشد، باور کنید که شانس آورده‌ایم!

مجید مظفری – هامون

حسین عصاران در اینستاگرام خود درباره‌ی انتخاب بازیگر نقش اول هامون نوشت: « زنده یاد ناصر چشم‌آذر  که معرف بیتا فرهی به مهرجویی هم بود گفت: مهرجویی قبلا مجید مظفری را برای نقش هامون انتخاب کرده بود، اما دو دل بود. روزی من در خانه‌ی دوستی نواری شنیدم که کسی اشعار سهراب سپهری را می ‌خواند . پرس و جو که کردمفهمیدم بازیگر است.  به مهرجویی معرفی ‌اش کردم و مهرجویی هم بلافاصله گفت خودشه.»

 

تصمیمات عجیب بازیگران سینما از گلزار و  امین حیایی تا هدیه تهرانی

زنده یاد چشم‌آذر نیز در بخش‌هایی از برنامه خندوانه درباره این ماجرا گفت: روزی داریوش مهرجویی با یک صفحه کاغذ پیشم آمد و گفت به دنبال بازیگری است که بتواند نقش حمید هامون را بازی کند. روی کاغذ فقط اسم‌های هامون، مهشید، عشق ابراهیم، ذبح اسماعیل و این جور چیز‌ها را نوشته بود. گفتم من را برای این نقش انتخاب کن. مهرجویی گفت دماغت خوب نیست، داستان گیشه و این حرف‌ها. گفتم من اگر تهیه‌کننده بودم می‌گفتم مهرجویی «اجاره‌نشین‌ها ۲» را بساز. اما مهرجویی گفت این فیلم درباره عشق است، عشق ابراهیم به خدا و قربانی کردن اسماعیل برای عشقش.


هدیه تهرانی – بودن یانبودن

هدیه تهرانی برای فیلم «بودن یا نبودن» کیانوش عیاری دعوت می شود و کیانوش عیاری قصه را برای او تعریف کرده و تهرانی از قصه خوشش می آید و می پذیرد.کم کم قرارها جدی تر می شود و او شروع می کند به تمرین و تحقیق و صحبت با بیماران قلبی.

تصمیمات عجیب بازیگران سینما از گلزار و  امین حیایی تا هدیه تهرانی

تهرانی درباره منتفی شدن بازی اش در این فیلم گفته: «این پروسه تمرین و تحقیق دو سال طول کشید و من هم چون با فضا و شرایط سینمای ایران آشنایی نداشتم تا بدانم دوستان چقدر به هم لطف دارند و چطور زیرآب هم را می زنند (؟) مدام می شنیدم که این فیلم پروانه ساخت ندارد و به مرحله تولید نمی رسد و حتی یکی از دوستان نزدیکم از آقای عیاری شنیده بود که ساخت اینه فیلم منتفی شده، در حالی که همه اینها شایعه بود و من هم از این ماجراها دلخور بودم که چرا آقای عیاری مرا در جریان نگذاشته اند.» این نقش را زنده یاد عسل بدیعی بازی کرد.

بیشتر بخوانید  توضیحات تهیه کننده سریال گاندو درباره پخش سریال/ گاندوی ۲ ادامه دارد

 

حامد بهداد – درباره الی

حامد بهداد نیز در مصاحبه ای با روزنامه همشهری درباره پیشنهاد بازی در فیلم درباره الی فرهادی گفت:یکی از نقش‌هایی هم که رد کردید «درباره الی» بود. قرار بود چه نقشی را بازی کنید؟ نقشی که پیمان معادی بازی کرد.

تصمیمات عجیب بازیگران سینما از گلزار و  امین حیایی تا هدیه تهرانی

الان پشیمان نیستید که بازی نکردید؟ «درباره الی» می‌توانست مسیر تازه‌ای برایتان باز کند؟ به این مسئله فکر نمی‌کنم. اصغر فرهادی را دوست دارم و به توانایی‌هایش ایمان دارم. به هر حال نشد در فیلمش بازی کنم. حالا فکر کن می‌رفتم و اصلا اسکار هم می‌گرفتم، این جایزه نجاتم می‌داد؟ به امام رضا (ع) قسم به اسکار و به سالن‌های خارج از این مملکت فکر نمی‌کنم.


محمدرضا گلزار – مهمان مامان

مهمان مامان ساخته تحسین شده داریوش مهرجویی قرار بود گلزار در آن درنقش جوان معتاد فیلم حضور داشته باشد. نقشی که بعد‌ها به پارسا پیروز فر رسید. در مورد «مه‌مان مامان» خود گلزار در اظهار نظری گفته: واقعاً خودم هم نفهمیدم که چه اتفاقی افتاد. قرار بود در این فیلم بازی کنم و بسیار هم انرژی گذاشته بودم.محمد رضا گلزار به اتفاق آقای پورشیرازی، گلاب آدینه و امین حیایی هر روز در دورخوانی‌های فیلمنامه حضور داشتند. گلزار آن موقع همزمان مشغول بازی در فیلم «کما» هم بود و با تمام مشغله‌اش در جلسات «مهمان مامان» هم حضور پیدا می‌کرد. قرار بود نقش معتاد را گلزار بازی کند و حتی ابزار گردو شکستن را هم تهیه کرده بود و با آن تمرین می‌کرد. اما یک روز حیایی به گلزار می‌گوید که برویم سر صحنه «مهمان مامان». گلزار به امین حیایی می‌گوید که کسی با من تماس نگرفته و تو برو ببین داستان چیست. امین حیایی می‌رود ومی بیند کس دیگری آنجا حضور دارد و قرار است شخص دیگری نقش را بازی کند.

بیشتر بخوانید  حقایقی تازه از ترور رئیس جمهور آمریکا

تصمیمات عجیب بازیگران سینما از گلزار و  امین حیایی تا هدیه تهرانی

گلزار ادامه ماجرا را اینطور تعریف می کند: «بعداً مهرجویی به امین گفته بوده که رفیقت خیلی کار بدی کرد که یک‌دفعه گفت نمی‌آیم. امین هم می‌گوید یعنی چی؟! آقای مهرجویی هم گفته آقای شریفی‌نیا آمده گفته رضا گلزار گفته من نمی‌آیم. آقای مهرجویی هم گفته حالا ما چه کنیم؟ ما همه تمرین‌های‌مان را با رضا کردیم. آقای شریفی‌نیا هم گفته مشکلی نیست من یک نفر را دارم آماده است، پارسا پیروزفر، هر وقت بگویید می آورمش سر صحنه. بعد آقای مهرجویی هم گفته بگویید بیاید. امین زنگ زده به آقای شریفی‌نیا که چرا؟ چی شده؟ چرا با رضا گلزار چنین رفتاری کردی؟ آقای شریفی‌نیا هم گفته چرا رفته سر فیلم “کما” و ته‌ریشش را زده و به من نگفته باید حتماً به من می‌گفت و با من هماهنگ می‌کرد.»گلزار در پایان گفته های خود اظهار داشت:« این چیزها پیش آمد که نشد و متأسفانه دیگر فیلم‌برداری شروع شده بود و از قول من به آقای مهرجویی منتقل شده بود که من گفته‌ام سر این کار نمی‌آیم و انصراف داده‌ام.


امین حیایی – قرمز

ابتدا قرار بود امین حیایی در فیلم قرمز به جای محمدرضا فروتن بازی کند.امین حیایی درباره رد کردن پیشنهاد بازی در «قرمز» گفت: اولین فیلمی که نقش اول بودم «قرمز»بود؛ تست زدم و ۲۰ دقیقه بازی کردم و حتی سکانس آخر فیلم هم سایه خودم در فیلم است. در همان مدت هم با نیلوفر خوش خلق آشنا شده بودم که سرصحنه هم می آمد. اما یک روز صبح نیامدم سرصحنه و همان باعث شد که قید این کار را بزنم.

تصمیمات عجیب بازیگران سینما از گلزار و  امین حیایی تا هدیه تهرانی

امین حیایی درباره دلیل این سرصحنه نرفتن می گوید: در ماجراهایی بودم که انقلاب درونی برایم پیش آمده بود و تحت آزمایشاتی بودم. خودکشی یکی از دوستان صمیمی ام و قبلتر هم فوت خواهرم که باعث شد دیدم نسبت به دنیا عوض شود. یعنی حس می کردم انگار به دلیل خاصی این اتفاقات پیش رویم قرار گرفته پس مبارزه کردم با کارهای اشتباهی که ناآگاهانه انجام می دادم. یک روز مقابل آینه ایستادم و با خدا صحبت کردم بعد تیغ را برداشتم و ریشهایم را زدم و فردایش رفتم سرصحنه «قرمز» و گفتم دیگر نمی توانم بیایم!

بیشتر بخوانید  امارات چگونه تبدیل به بزرگترین مرکز فحشا در جهان شد؟ + تصاویر

علی نصیریان – اجاره نشین ها

«اجاره‌نشین‌ها» در سال ۱۳۶۵ ساخته شد و توانست لقب پر فروش‌ترین فیلم سینمایی ایران در آن سال را به خود اختصاص دهد. عزت‌الله انتظامی نقش اول این فیلم را بازی کرد در صورتی که بسیاری بعد از سال‌ها ادعا می‌کنند که نقش اول به علی نصیریان پیشنهاد شده بود.

تصمیمات عجیب بازیگران سینما از گلزار و  امین حیایی تا هدیه تهرانی

هرچند مهرجویی در این باره گفته: «نصیریان فیلمنامه رد کرد گفت: داریوش این یک مقدار شوخ و شنگ است و به پای کارهای قبلی ‌ات نمی‌رسدها. یک جورهایی است!قضیه از این قرار بود که این دو نفر، نصیریان و انتظامی ، همیشه با هم یک جور رقابت پنهانی داشتند و نقش هایی که من بهشان می‌دادم در فیلم ‌های قبلی کم و بیش هم وزن بودند. در اجاره نشین‌ها نقش وکیل را به نصیریان پیشنهاد دادم، که بعد ایرج راد آن را بازی کرد.نصیریان انگار دیده بود نقش انتظامی خیلی قوی تر و شاخص تر است ، قبول نکرد. به هر حال بازیگران آن نسل هم رقابت ‌های این شکلی داشتند.»

تصمیمات عجیب بازیگران سینما از گلزار و  امین حیایی تا هدیه تهرانی

علی نصیریان در مصاحبه‌ای درباره این موضوع گفته بود: «داریوش مهرجویی حتماً از من ناراحت شده که چرا پیشنهاد اجاره‌نشین‌ها را قبول نکردم چون دیگرهیچ‌وقت به من پیشنهاد همکاری نداد. البته آن زمان در حال بازی در فیلم «ناخدا خورشید» بودم و به آقای تقوایی قول بازی داده بودم.»