۱۴۰۳-۰۴-۲۳ ۱:۱۹ ب.ظ

تحولات اوکراین| فرانسه درخواست روسیه برای بررسی فوری سرنگونی هواپیمای حامل اسرا در شورای امنیت را رد کرد

[ad_1]

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری تسنیم، برخی کارشناسان هشدار داده‌اند که حمله نیروهای مسلح اوکراینی به هواپیمای ترابری نظامی روسی حامل اسرای جنگی، می‌تواند باعث توقف مبادله نادر اسیران بین روسیه و اوکراین شود، علاوه بر این، کی‌یف با ادامه چنین اقداماتی امکان هرگونه مذاکرات صلحی را نیز از بین می‌برد.

وزارت خارجه روسیه شب گذشته این حمله نیروهای مسلح اوکراین را “اقدامی جنون‌آمیز و بربریت” توصیف کرده ساقط کردن هواپیمای ایل‌ـ‌۷۶ را نتیجه ناتوانی مقامات کی‌یف در مذاکره خواند.

منابع خبری بر این باورند که هواپیمای ایل‌ـ‌۷۶ ممکن است با استفاده از سیستم پاتریوت آمریکایی سرنگون شده باشد، چرا که قطعات مهمات مشابه آنچه در این سامانه به‌کار گرفته می‌شود، در محل سقوط آن در نزدیکی بلگوراد پیدا شده است. کارشناسان استفاده از سیستم دفاع هوایی متحرک IRIS-T را که توسط کشورهای غربی به کی‌یف ارائه شده است، رد نکردند.

در نتیجه این اقدام تروریستی، ۶۵ اسیر نیروهای مسلح اوکراین که برای مبادله با نظامیان روسی به منطقه منتقل می‌شدند و شش خدمه پرواز و سه نفر همراه کشته شدند، ضمن اینکه مهارت خلبان باعث شد هواپیمای در حال سقوط از منطقه پرجمعیت فاصله بگیرد و از تلفات میان غیرنظامیان جلوگیری شود.

بلافاصله پس از بروز این حادثه، بسیاری از رسانه‌های اوکراینی از سرنگونی این هواپیما توسط ارتش این کشور خبر دادند، ولی بعد از مشخص شدن حضور تعداد زیادی اسرای اوکراینی در این هواپیما، آنها مطالب خود را ویرایش کردند و اطلاعات مربوط به مسئولیت کی‌یف در این حادثه را حذف کردند.

اداره اطلاعات اصلی وزارت دفاع اوکراین نیز به‌نوبه خود، اعلام کرد که کی‌یف ظاهراً نمی‌داند چه‌کسی در این هواپیمای نظامی روسی بوده است، در حالی که آنها تأیید کردند که تبادل اسیران جنگی بین طرفین دقیقاً قرار بود در همان روز چهارشنبه انجام شود.

در ادامه می‌توانید تحولات مربوط به هفتصد و یکمین روز جنگ اوکراین را دنبال بفرمایید:

***

فرانسه درخواست روسیه برای برگزاری نشست فوری شورای امنیت درباره سرنگونی هواپیمای ایل‌ـ۷۶ را رد کرد

دیمیتری پولیانسکی، معاون اول نماینده دائم روسیه در سازمان ملل شب گذشته اعلام کرد که فرانسه، به‌عنوان ریاست دوره‌ای شورای امنیت، درخواست طرف روسی برای برگزاری نشست فوق‌العاده و فوری شورای امنیت در تاریخ ۲۴ ژانویه در رابطه با حمله نیروهای مسلح اوکراین به هواپیمای ایل‌ـ‌۷۶ وزارت دفاع روسیه را رد کرد.

این دیپلمات یادآور شد که با این برخورد مغرضانه، مشخص می‌شود که فرانسه از وظایف خود به‌عنوان رئیس شورای امنیت سازمان ملل سوءاستفاده می‌کند. به‌گفته وی، پاریس برای پوشش خبری مناسب طرف اوکراینی در این رابطه، نشست مربوط به هواپیمای ساقط‌شده ایل‌ـ‌۷۶ را برای شامگاه روز ۲۵ ژانویه برنامه‌ریزی کرده است.

پولیانسکی افزود: بدیهی است که شرکای غربی کی‌یف در تلاش برای به دست آوردن زمان و دادن فرصت به طرف اوکراینی برای ارائه حداقل توضیحی کم‌و‌بیش قانع‌کننده برای آنچه اتفاق افتاده است، هستند.

بیشتر بخوانید  ریشه های بحران در استان کرکوک عراق؛ دست برتر بغداد در برابر بارزانی- اخبار آسیای غربی - اخبار بین الملل تسنیم

سرگئی لاوروف، وزیر امور خارجه روسیه، شب گذشته در کنفرانس مطبوعاتی خود در نیویورک گفت که مسکو درخواست نشست فوری شورای امنیت سازمان در ساعت ۱۵:۰۰ به‌وقت نیویورک (۲۳:۰۰ به‌وقت مسکو) در مورد هواپیمای ساقط‌شده ایل‌ـ‌۷۶ را داده است. او تأکید کرد که طرف روسی در حال اثبات حقایق مربوط به سقوط این هواپیما توسط نیروهای اوکراینی است و اصرار دارد که یک نشست فوری شورای امنیت برگزار شود تا نمایندگان طرف اوکراینی بتوانند در مورد این اقدام خود توضیح دهند.

لاوروف: اوکراین به‌یقین می‌دانست در هواپیمای ایل‌ـ‌۷۶ اسیران جنگی وجود دارد

سرگئی لاوروف شب گذشته در یک کنفرانس مطبوعاتی در پایان رویدادهای شورای امنیت سازمان ملل، تأکید کرد که طرف اوکراینی به‌یقین می‌دانست که هواپیمای ایل‌ـ‌۷۶ که بر فراز منطقه بلگوراد سرنگون شد، حامل اسیران جنگی بود.

وزیر امور خارجه روسیه گفت: «من نمی‌توانم از اینجا به شما قول بدهم که اوکراینی‌ها به این اقدام خود اعتراف خواهند کرد، اما این واقعیت که آنها می‌دانستند پرسنل نظامی آنها در این هواپیما حضور داشته‌اند، دقیقاً این‌طور است.»

خبرنگار بی.بی.سی. از لاوروف پرسید؛ “روسیه قصد دارد چه‌مدرکی برای علت سقوط هواپیما ارائه کند؟”، و لاوروف یادآور شد: «در آوریل سال ۲۰۲۲، سه روز پس از خروج سربازان روسی از شهر بوچا، شبکه بی.بی.سی. داستان ساختگی را با اجساد در خیابان اصلی شهر نشان داد. آیا بی‌بی‌سی به‌عنوان نویسنده آن سناریو ممکن است همچنان علاقه‌مند به کشف حقیقت باشد؟»

لاوروف افزود: با تمام احترامی که برای این شرکت رادیو و تلویزیونی قائل هستم، چندان نگران این نیست که آیا آنها معتقدند در هواپیمای سرنگون‌شده اسیران جنگی اوکراینی وجود داشته یا خیر.

آمریکا از روسیه و اوکراین خواست درباره سقوط هواپیمای ایل‌ـ‌۷۶ تحقیق کنند

ودانت پاتل، معاون رئیس دفتر مطبوعاتی وزارت امور خارجه آمریکا شب گذشته در یک نشست خبری اعلام کرد که ایالات متحده انتظار دارد که هر دو طرف روسی و اوکراینی درباره وضعیت سقوط هواپیمای ایل‌ـ‌۷۶ نیروی هوا‌ـ‌فضای روسیه در منطقه بلگوراد تحقیق کنند.

پاتل با ابراز اینکه “در زمان حاضر قادر به ارائه «تأیید مستقل علت این حادثه» نیست”، گفت: ما از مقامات روسیه و اوکراین حمایت خواهیم کرد تا تحقیقات خود را انجام دهند و حقایق را ثابت کنند، اما در زمان حاضر نمی‌توانم نظر یا دیدگاه خود را در مورد این موضوع بیان کنم.

وی در عین حال یادآور شد که گزارشات رسانه‌ای در مورد سقوط این هواپیمای روسی را دیده است.

سازمان ملل از سقوط هواپیمای ایل‌ـ‌۷۶ روسیه ابراز تأسف کرد

استفان دوجاریک، سخنگوی رسمی دبیرکل سازمان ملل متحد شب گذشته اعلام کرد که این سازمان جهانی به‌خاطر تلفات جانی بر اثر سقوط هواپیمای ایل‌ـ‌۷۶ متعلق به ارتش روسیه در منطقه بلگوراد این کشور ابراز تأسف می‌کند.

بیشتر بخوانید  دستپاچگی و فرار سربازان صهیونیست از موشک‌های حماس + فیلم

وی گفت: «ما گزارش‌های مطبوعاتی دراین‌باره را دیدیم […] ما از تلفات این حادثه متأسفیم، اما اطلاعات بیشتری در این رابطه نداریم.»

کربی: آمریکا در حال کشف جزئیات سقوط هواپیمای ایل‌ـ‌۷۶ روسیه است

جان کربی، هماهنگ‌کننده ارتباطات راهبردی در شورای امنیت ملی کاخ سفید، چهارشنبه در نشست مطبوعاتی مرتب خود اعلام کرد که واشنگتن اطلاعات کافی برای اظهار نظر در مورد علت سقوط هواپیمای ترابری ایل‌ـ‌۷۶ روسی در منطقه بلگوراد این کشور ندارد.

وی گفت: ما این گزارشات را دیده‌ایم، اما نمی‌توانیم آنها را تأیید کنیم، البته ما تمام تلاش خود را برای شفاف‌سازی و کسب اطلاعات بیشتر در این مورد انجام می‌دهیم، اما در زمان حاضر چیزی برای اضافه کردن ندارم.

کربی افزود: گمانه‌زنی در مورد این حادثه «عاقلانه نیست».

دیدگاه وزارت دفاع اوکراین در مورد اختلال در تبادل اسرا به‌دلیل سقوط هواپیمای ایل‌ـ‌۷۶ روسیه

اداره اطلاعات اصلی وزارت دفاع اوکراین روز چهارشنبه، اعلام کرد که طرف اوکراینی گویا نمی‌داند که چه‌کسانی در هواپیمای ترابری ایل‌ـ‌۷۶ روسی که در منطقه بلگوراد سقوط کرده است، حضور داشتند. 

این اداره در بیانیه منتشره در کانال تلگرامی خود اعلام کرد: در زمان حاضر اوکراین اطلاعات موثق و جامعی در مورد اینکه چه‌کسانی و به‌چه‌تعداد در این هواپیما بودند، ندارد.

در عین حال، اداره اطلاعات وزارت دفاع اوکراین تأیید کرد که قرار بود مبادله اسیران جنگی در روز ۲۴ ژانویه بین روسیه و اوکراین انجام شود، با این حال، ظاهراً طرف اوکراینی در مورد مسیر انتقال اسرا و روش‌ تحویل زندانیان اطلاعاتی ندارد.

علاوه بر این، وزارت دفاع اوکراین روسیه را به تلاش برای بی‌ثبات کردن اوضاع در اوکراین و تضعیف حمایت بین‌المللی از کی‌یف متهم کرد.

زلنسکی پس از سقوط هواپیمای روسی سفر خود به چند منطقه اوکراین را لغو کرد

نشریه RBC-Ukraine شب گذشته به نقل از منبع خود در دفتر ریاست‌جمهوری، گزارش داد که پس از حمله نیروهای مسلح اوکراین به هواپیمای ایل‌ـ‌۷۶ روسی و کشته شدن تعداد زیادی از اسرای اوکراینی، ولادیمیر زلنسکی سفر خود را به چند منطقه این کشور که قرار بود در ۲۵ ژانویه انجام شود، لغو کرده است.

طبق این اطلاعات، رئیس جمهور زلنسکی در انتظار روشن شدن وضعیت دقیق سقوط هواپیمای روسی ایل‌ـ۷۶ در منطقه بلگوراد است.

علاوه بر این، گزارش شده است که او چند قرار ملاقات خود و همه رویدادهای آماده‌شده برای روز پنج‌شنبه را نیز لغو کرده است.

حمایت کمیته سنای آمریکا از لایحه انتقال دارایی‌های مسدودشده روسیه به کی‌یف

کمیته روابط خارجی سنای ایالات متحده از لایحه انتقال دارایی‌های مسدودشده روسیه به اوکراین حمایت کرد. همان‌طور که نتایج رأی‌گیری شب گذشته از سوی آژانس خبری بلومبرگ گزار شد، ۲۰ قانونگذار آمریکایی با این پیشنهاد موافقت کردند و تنها یک نفر به آن رأی مخالف داد.

بیشتر بخوانید  خوشحالی مردم آمریکا از باخت تیم فوتبال زنان/ دوقطبی در جامعه‌ آمریکا در وضعیت اورژانسی+عکس و فیلم

این سند در رابطه با تخصیص کمک‌های اضافی به اوکراین با استفاده از دارایی‌های مصادره‌شده متعلق به بانک مرکزی فدراسیون روسیه و همچنین سایر دارایی‌های مستقل روسیه است.

به‌نوشته بلومبرگ، با این حال، هرگونه تلاش ایالات متحده برای مصادره و انتقال دارایی‌های روسیه باید به‌طور مشترک با متحدان و شرکای بین‌المللی انجام شود. ضمن اینکه، این لایحه باید توسط کل سنا و سپس مجلس نمایندگان تصویب شود و پس از آن برای امضا به جو بایدن، رئیس جمهور آمریکا ارسال شود.

پیش از این، در اوایل ماه ژانویه، بلومبرگ گزارش داد که دولت جو بایدن از این پیشنهاد حمایت می‌کند که به واشنگتن اجازه دهد دارایی‌های مسدودشده روسیه به‌ارزش حدود ۳۰۰ میلیارد دلار را مصادره کند، این بودجه قرار است برای بازسازی اوکراین هزینه شود.

گوشزد نخست‌وزیر اسلواکی به همتای اوکراینی: هیچ راه‌حل نظامی برای پایان جنگ وجود ندارد

رابرت فیکو، نخست وزیر اسلواکی در دیدار روز چهارشنبه با دنیس شمیگال، همتای اوکراینی خود، تأکید کرد که شخصاً به امکان راه‌حل نظامی برای درگیری در اوکراین اعتقادی ندارد. 

نخست وزیر اسلواکی در صفحه فیس‌بوک خود دراین‌باره نوشت: نشستی که در اوایل روز در شهر اوژگوراد اوکراین برگزار شد، نشان داد که دیدگاه‌های دو طرف به‌طور قابل‌توجهی در مورد تعدادی از موضوعات متفاوت است.
فیکو افزود: من برای آقای نخست وزیر تکرار کردم که به راه‌حل نظامی برای این درگیری اعتقادی ندارم و باید به راهکار دیپلماتیک فکر کرد.

نخست وزیر همچنین به همتای اوکراینی خود اطمینان داد که “از آرمان همگرایی و یکپارچه‌سازی اوکراین در اتحادیه اروپا کاملاً حمایت می‌‌کند.”

لتونی ظرف ۱۰ سال یک خط دفاعی در مرز با روسیه ایجاد  خواهد کرد

آندریس اسپرادز، وزیر دفاع لتونی روز چهارشنبه اعلام کرد که ساخت یک استحکامات دفاعی در مرز این کشور حوزه دریای بالتیک با روسیه ممکن است ۱۰ سال طول بکشد.
وی گفت: «منابع مالی در این خصوص مهم هستند، زیرا حوزه‌های مهم دیگری نیز وجود دارد. صحبت بر سر هزینه قابل‌توجهی است که باید تأمین شود.»

به‌گفته وزیر دفاع، یک برنامه چندساله از قبل وجود دارد که به‌طور مشخص اقدامات و نحوه اجرای این طرح را مشخص می‌کند و به‌طور کلی، صحبت بر سر ساخت این دیوار دفاعی در مدت ده سال است. برآوردهای اولیه هزینه ساخت‌وساز قبلاً تعیین شده است و ممکن است در آینده اصلاح شوند. اسپرادز یادآور شد که دولت لتونی باید تصمیم بگیرد که چگونه این هزینه‌ها را متعادل کند.

انتهای پیام/+

[ad_2]

Source link