۱۴۰۳-۰۴-۲۳ ۱:۱۰ ب.ظ

تا یک ماه دیگر تکلیف تورهای مصر مشخص می‎‌شود

رئیس انجمن دفاتر خدمات مسافرت هوایی و جهانگردی ایران درباره سفر اخیرش به مصر و مذاکره با مسئولان گردشگری این کشور گفت: طبق مذاکرات انجام گرفته تا یک ماه دیگر تکلیف این سفرها مشخص می‌شود.

به گزارش خبرنگار مهر، نشست خبری انجمن صنفی دفاتر خدمات مسافرت هوایی و جهانگردی ایران پیش از ظهر امروز در سالن اجتماعات این انجمن برگزار شد. در این نشست حرمت الله رفیعی مدیرعامل انجمن گفت: بعد از انقلاب تا کنون مراوده گردشگری با مصر نداشته ایم هیأت هایی رفته و برگشته اند اما کار اساسی نشده است پیشنهادی به ما شد که از طریق عراق می‌توانیم به مصر برویم و با متولیان آنها گفتگو کنیم. برای من هم باورش سخت بود که آیا می‌توان کاری کرد یا نه. با نهادهای مختلف مشورت کردم و به تازگی از سفر مصر برگشتم.
وی افزود: یکی از مقاصد گردشگری مصر شرم الشیخ هست که بیشتر از ساحل استفاده می‌شود البته دیدارهای رسمی هم در آنجا انجام می‌شود. اما برای ایرانی‌ها قاهره جاذبه بیشتری دارد. با این حال در شرم الشیخ جلسه گذاشته و اعلام کردیم که می‌خواهیم از همه اماکن گردشگری مصر بازدید برای ایرانی‌ها انجام شود البته نه تنها شرم الشیخ چون قبلاً گفته بودند امکان بازدید فقط از شرم الشیخ مسیر است.
رئیس انجمن دفاتر خدمات مسافرت هوایی و جهانگردی ایران گفت: در شرایط موجود پرواز مستقیم نداریم اما برای سفر به مصر باید به شهر بغداد عراق می‌رفتیم چون کنسولگری نیز در عراق وجود دارد.
رفیعی بیان کرد: من در این دیدار که با متولیان دولتی مصر انجام شد اعلام کردم اولین پرواز ما به صورت نمادین از تهران به قاهره شروع شود تا اینکه دولت‌ها روابط بهتری برقرار کنند و مستقیماً از ایران ویزا صادر شود. فکر می‌کنم تا یک ماه دیگر تکلیف حضور گردشگران ایرانی در مصر مشخص می‌شود. مصری‌ها دلنگرانی هایی درباره سفر ایرانی‌ها داشتند آنها می‌گفتند اگر توری از ایران به مصر انجام می‌شود در شأن جمهوری اسلامی باشد. در واقع ملاحظات دو طرفه است.
رفیعی ادامه داد: مدیرکل مربوطه وزارت گردشگری مصر در این جلسه حضور داشت. هفته آینده آنها به ایران می آیند تا درباره جزئیات بیشتر صحبت کنیم. زمان اولین سفرها بعد هر این جلسه مشخص می‌شود.
وی افزود: اگر فقط مقصد شرم الشیخ باشد به صلاح نیست چون این سفر گران می‌شود و مقاصد دیگر نیز با بسته‌های ارزان و بهتر وجود دارد. بنابراین همان جا هم گفتم که بهتر است تورها ترکیبی و به شهرهای دیگر نیز باشد. در حال حاضر وارد فرودگاه مصر که می‌شویم ویزای فرودگاهی صادر می‌شود.
وی افزود: از اول گفته‌ام سفر به مصر باید تهران به قاهره باشد در کنارش شرم الشیخ هم می‌تواند باشد.
رفیعی گفت: در کل سفر هوایی به مصر با یک ساعت ترانزیت عراق سه ساعت و نیم طول می‌کشد. هزینه بسته‌های سفر به مصر نیز الان مشخص نیست. در واقع هزینه بسته سفر به هواپیمایی مستقیم بستگی دارد. بنابراین وزارت راه و وزارت خارجه باید مجوز پرواز مستقیم به مصر را بدهند.
تفاهم نامه گردشگری با روسیه

رفیعی همچنین درباره سفر به روسیه نیز گفت: تفاهم‌نامه ای از قبل آماده کرده بودیم پیرو آن مذاکرات خوبی با همتای خودمان در روسیه انجام دادیم. روسیه وزارت گردشگری ندارند و این بخش زیر مجموعه یک وزارت دیگر است ما با بالاترین مقام گردشگری روسیه صحبت کردیم و قرار شد سه هواپیمای جت صد نفره اجاره‌ای وارد ناوگان هوایی ایران شود.

بیشتر بخوانید  از «غریب» تا «چ»؛ از لطیفی تا حاتمی کیا

وی با بیان اینکه اگر دفاتر مشترک ایران با کشورهای توریست پذیر داشته باشیم شاهد رشد گردشگر ورودی خواهیم بود گفت: با این موضوع موافق نیستم که گردشگران روس تنها به دنبال ساحل هستند و چون در ایران شرایط حضور این افراد آماده نیست ما نمی‌توانیم میزبان آنها باشیم. چون آنها در کشورشان امکانات بهتری برای این موضوع دارند. ما می‌بینیم در روسیه صدای اذان مساجد بلند است آنها مسلمان هم دارند و می‌خواهند به امکان زیارتی ما بیایند چرا روی این بخش از گردشگران روس کار نکنیم؟

رفیعی همچنین با اشاره به اینکه هزینه سفر در ایران باید ارزان شود گفت: در حال حاضر هواپیمایی‌ها، پرواز مسیر تهران به نجف را ۱۵ میلیون می‌فروشند در حالی که باید ۵ میلیون تومان باشد چون سوخت نمی‌زند. اما ایرلاین می‌گوید پول سوخت می‌دهم. به همین دلیل است که می‌گویم پکیج سفر در ایران گران است. باید هزینه واقعی از مردم بگیریم به دروغ نگویید سفر ارزان است از آن طرف سر مردم هم منت هم نگذارید.