۱۴۰۳-۰۴-۲۳ ۱۲:۳۷ ب.ظ

بی محلی فیفا به شایعه حذف ایران از جام جهانی

بامداد شنبه به وقت ایران، بیستمین اجلاس فیفا به میزبانی اوکلند، پایتخت نیوزلند، در حالی برگزار شد که شایعات زیادی پیرامون مطرح‌شدن درخواست حذف ایران از جام‌جهانی در فضای مجازی به وجود آمده بود.

با این حال ساعاتی پیش از آغاز، دستورکار اجلاس در خروجی وبسایت فیفا قرار گرفت و مشخص شد موضوع درخواست برای تعلیق فدراسیون ایران و حذف تیم‌ملی از جام جهانی مورد توجه فیفا قرار نگرفته است.

اما حالا انتشار جزئیاتی از جلسه برگزارشده در نیوزلند نشان می‌دهد که فیفا کوچکترین اعتنایی به این شایعات نداشته و جلسه طولانی خود را به مسائلی نظیر نقل و انتقالات فوتبال و دیگر موارد حقوقی اختصاص داده است.

جیانی اینفانتینو، رییس فیفا، پس از نشست این فدراسیون در نیوزلند درباره مفاد دستور جلسه نشست اخیر گفت که درباره چند موضوع بحث و بررسی صورت گرفت که یکی از مهم‌ترین موارد، اصلاح روند ترانسفر بازیکنان و ایجاد شفافیت مالی در فرآیند جابه‌جایی بازیکنان و تراکنش‌های مالی بین بازیکنان،‌ باشگاه‌ها، مدیر برنامه‌ها و کشورها بود. به گفته اینفانتینو گردش مالی حاصل از ترانسفر بازیکنان در فوتبال جهانی سالانه در حدود ۱۰ میلیارد دلار است که باید شفاف‌سازی شود.

بی محلی فیفا به شایعه حذف ایران از جام جهانی

او هم‌چنین از بحث درباره رقابت‌های جام جهانی زنان سخن گفت که قرار است در سال ۲۰۲۳ در دو کشور استرالیا و نیوزیلند برگزار شود. او معتقد که پوشش رسانه‌ای این مسابقات باید هم‌تراز جام جهانی مردان باشد تا مساوات بین این دو رقابت برقرار شود.

بیشتر بخوانید  ببینید | لحظه وقوع انفجار مهیب در آفریقای جنوبی از نمایی جدید