۱۴۰۳-۰۴-۲۳ ۱۲:۲۴ ب.ظ

بازگشت آرامش به بازار بلیت هواپیما با انسداد سایت‌های متخلف فروش بلیت

به گفته مسئولان، تشدید نظارت ها و مسدودسازی سایت های متخلف فروش بلیت سبب ایجاد ثبات و آرامش در بازار بلیت هواپیما می شود.

این روزها همزمان با اوج گرفتن سفرهای تابستانی، برخی مسافران تمایل دارند که از طریق بخش هوایی سفر کنند اما بررسی های میدانی حاکی از کمبود بلیت هواپیما بوده که این امر شکایت و گله مندی افراد را به همراه داشته است؛ رئیس سازمان هواپیمایی کشور دلیل این کمبودها را نبود تناسب بین عرضه و تقاضا در این بخش عنوان می کند.

محمد محمدی بخش می گوید: تقاضا در حوزه سفرهای هوایی روز به روز در حال افزایش است. با توجه به جمعیت کشور، فراوانی فرودگاه ها و حجم پروازها، تعداد ناوگان محدودی در کشور داریم. با توجه به این جمعیت حداقل ۵۵۰ فروند هواپیما نیاز داریم اما اکنون تعداد هواپیماهای عملیاتی در کشور به ۱۸۰ فروند رسیده است.

او در خصوص دلایل گران فروشی بلیت هواپیما توضیح داد: عدم تناسب عرضه و تقاضا، تشکیل بازار سیاه و شکل گرفتن درگاه های غیررسمی از عمده دلایل گران‌فروشی بلیت به شمار می روند. در این خصوص آسیب شناسی کردیم. آژانس ها و سایت های مجازی که مجوز از سازمان هواپیمایی داشتند اما بلیت را خارج از نرخ مصوب می فروختند، جریمه شدند.

به گفته رئیس سازمان هواپیمایی، در حال حاضر بخش عمده ای از تخلفات مربوط به سایت های غیرمجاز است که با همکاری دستگاه قضایی با آنها هم برخورد شد و اسامی ۱۹ سایت غیر مجاز و متخلف رسما اعلام شده است و این برخورد ها و نظارت ها به طور قطع ادامه دارد.

بیشتر بخوانید  پدر و پسر‌های معروف فوتبال ایران را بشناسيد

یکی از تخلفاتی که اخیرا سر وصدا کرد و باعث شکایت افراد بسیاری به سازمان هواپیمایی کشور شد، مربوط به فروش بلیت دلاری پروازهای داخلی در سایت های خارجی بود که در نهایت با ورود و پیگیری سازمان هواپیمایی مشخص شد که این سایت ها ایرانی بوده که توسط  یک شرکت خدمات مسافرت هوایی اداره می شد. در همین رابطه جعفر یازرلو سخنگوی سازمان هواپیمایی کشوری به باشگاه خبرنگاران جوان اعلام کرد: در روزهای اخیر سایت عربی الدلیل که اقدام به فروش دلاری بالاتر از نرخ های ابلاغی سازمان هواپیمایی کشوری می کرد مورد رصد دفتر نظارت بر سازمان هواپیمایی کشوری قرار گرفت.

به گفته سخنگوی سازمان هواپیمایی کشور، طبق بررسی های کارشناسی به عمل آمده مشخص شد که این سایت توسط شرکت خدمات مسافرت هوایی وزین مهر اکسین ایجاد شده است که دارای مجوز فروش الکترونیکی به آدرس Oxintravel.ir از سازمان هواپیمایی کشوری بوده است.

او گفت: با انجام این تخلف هم شرکت خدمات مسافرت هوایی به موجب آیین نامه نظارت بر تاسیس و فعالیت دفاتر خدمات مسافرت هوایی، جهانگردی و زیارتی مصوب سال ۱۳۸۰ به مدت یک ماه تعلیق شد و هم دامنه الدلیل به مرجع قضایی برای صدور انسداد و پیگرد قانونی متخلفان معرفی شد.

یازرلو تاکید کرد: سازمان هواپیمایی کشور،  نظارت و بازرسی های بسیار دقیق و کاملی بر تمامی دفاتر فروش بلیت هواپیمایی انجام می دهد و اجازه هیچ گونه تخلف و یا گران فروشی را به شرکت های هواپیمایی وهمچنین سایت های فروش بلیت هواپیما را نخواهد داد.

او افزود: البته بخش عمده  ای از تخلفات و گران فروشی ها از طریق سایت های غیر مجاز است که سازمان هواپیمایی کشور بخشی از این سایت ها را مسدود کرده است اما در حال حاضر این مشکل باز هم وجود دارد از این رو به مسافران همواره توصیه می شود که بلیت های خود را از سایت های مجاز و یا از سایت های خود شرکت های هواپیمایی خریداری کنند.

بیشتر بخوانید  از مزرعه موشکی تا لانچرهای جدید؛ راه‌حل‌های متنوع مقاومت فلسطین برای شکست «گنبد آهنین» / پیام دقیقی که انهدام تاسیسات نفتی به صهیونیست‌ها داد

براساس این گزارش در حال حاضر مشکل کمبود یا نبود بلیت در تمامی بخش های حمل ونقل کشوری وجود دارد که در این حوزه دولت و وزارت راه وشهرسازی اعلام کرده اند برنامه ریزی لازم را برای بهبود و افزایش ظرفیت ناوگان حمل ونقل در دستور کار خود قرار داده اند تا این کمبودها هرچه سریعتر برطرف شود.