۱۴۰۳-۰۴-۲۳ ۱۲:۰۶ ب.ظ

اگر ماه به یک دوم فاصله کنونی اش با زمین برسد، چه اتفاقی می‌افتد؟

نزدیک شدن ماه به زمین چه تاثیراتی دارد؟

نیل کامینز، فیزیکدان دانشگاه ماین در پاسخ به سوال اثرات نزدیک شدن کره ماه به زمین گفت: ” طغیان آب‌های روی زمین دور خیلی دور از انتظار نیست. مشهورترین تاثیر ماه روی زمین، پدیده جزر و مد است و اگر فاصله ماه با زمین نصف فاطله کنونی شود، جزر و مد قدرتی هشت برابری پیدا می‌کنند و در نتیجه این اتفاق، برخی از جزایر بیشتر طول روز را در زیر آب خواهند بود و مناطق ساحلی نشین نیز عملا غیرقابل سکونت خواهند شد. ”

این فیزیکدان در ادامه گفت:” افزایش شدت قدرت جزر و مد تنها تاثیر کم شدن فاصله ماه و زمین نیست. این موضوع روی خشکی‌های زمین هم تاثیر دارد و امواج شدید انرژی به زمین برخورد می‌کنند. ”

چه اتفاقی می افتد اگر ماه به یک دوم فاصله کنونی اش با زمین برسد؟

جازمین اسکارلت، آتشفشان شناس دانشگاه کوئین مری در این باره گفت:” گرانش ناگهانی روی پوسته زمین تاثیرگذار است و همین موضوع هم باعث افزایش زمین لرزه‌ها و فوران آتشفشان می‌شود. ” قمر Io که قمر سیاره مشتری است و از نظر آتشفشانی نیز فعال‌ترین عضو منظومه شمسی است؛ این قمر در اثر گرانش به این شکل در آمده و اگر ماه هم فاصله اش با زمین کم شود، زمین هم سرنوشتی مشابه مشتری پیدا می‌کند.

اتفاقات دیگری هم برای پوسته زمین رخ می‌دهد که ممکن است در طول زمان روی سرعت چرخش زمین هم تاثیر می‌گذارد و آن را کاهش می‌دهد. کاهش سرعت چرخش زمین هم به این دلیل رخ می‌دهد که ماه اقیانوس‌ها را به سمت خودش می‌کشد و اصطکاک ایجاد شده بین آب و کف اقیانوس این سرعت را کم می‌کند. کامینز در این باره گفت که گردش زمین ممکن است حدود یک هزارم ثانیه در هر قرن کم شود و اگر ماه فاصله کمی با زمین داشته باشد، این کاهش سرعت چرخش سریع‌تر خواهد شد.

بیشتر بخوانید  تا یک ماه دیگر تکلیف تورهای مصر مشخص می‎‌شود

چه اتفاقی می افتد اگر ماه به یک دوم فاصله کنونی اش با زمین برسد؟

اگر بشر بتواند از زمین لرزه‌های ناگهانی، جزر و مد شدید، طولانی شدن روز و شب و فوران آتشفشان زنده بیرون بیاید، کسوف‌های مکرری را خواهد دید. اگر فاصله ماه با زمین کم شود، این کره بخش بزرگی از آسمان را می‌گیرد و احتمال عبورش از جلوی خورشید بیشتر است و ظاهرش در آسمان شبیه به ظاهر کنونی است و فقط کمی بزرگتر خواهد شد.

اگر نه به صورت ناگهانی و کم کم به زمین نزدیک شود، در اینصورت چه اتفاقی رخ می‌دهد؟

اسکارلت در پاسخ به این سوال گفت که در صورت آرام نزدیک شدن ماه به زمین، جزر و مد و پوسته زمین تغییرات آرامی را تجربه خواهند کرد. روز و شب طولانی می‌شود و همین موضوع می‌تواند جو زمین را تغییر را بدهد و در نتیجه تکامل موجودات نیز تغییراتی خواهند داشت.

چه اتفاقی می افتد اگر ماه به یک دوم فاصله کنونی اش با زمین برسد؟

آیا امکان نزدیک شدن ماه و زمین وجود دارد؟

دانشمندان فقط حدس و گمان‌هایی را در این باره زده اند، کامینز گفت که اگر سیاره‌ای بزرگ نزدیک به ماه و زمین قرار بگیرد و زمان و مکان درستی داشته باشد می‌تواند ماه را به سمت زمین هدایت کند. اگر این اتفاق هم بیوفتد سال‌های زیادی طول می‌کشد که ماه به یک دوم فاصله کنونی اش با زمین برسد و تا آن زمان اثرات مهمی روی زمین احساس نخواهد شد.